Jitka Dolejšová:   TA SPRÁVNÁ OTÁZKA  (pro pana Marka)
Když jsem si přečetla v POZITIVNÍCH NOVINÁCH poslední článek od pana Vlastimila Marka nazvaný Správné otázky, začal mi v hlavě vrtat takový ten červíček, co vám nedá a nedá pokoj, dokud nevyřešíte otázku, která se vám v hlavě usadila. Tentokrát to ovšem byla otázka o otázce. Lépe řečeno, otázka o SPRÁVNÉ otázce pro pana Vlastimila Marka.
 
Pana Marka, ačkoli jsem ještě neměla tu čest poznat ho osobně, si velmi vážím. Za jeho názory, které předkládá čtenářům POZITIVNÍCH NOVIN. Za to, jak propaguje přirozené porody. Za jeho lásku k hudbě. A třeba i za jeho nápad se zvonečkem, který by měla mít každá rodina doma, a kdo bude spokojený, na zvonek jako vyjádření díků zazvoní. Za dobře uvařený oběd, za spravený vodovodní kohoutek, za pěknou známku ve škole…
 
Ale teď byl přede mnou nový problém. Pan Marek ve svém článku psal, že pořád jenom někdo odpovídá, a jako by se nenašel nikdo, kdo by se uměl ptát. Celým jeho zamyšlením se jako červená nit vinula otázka:
„Proč mi (panu Vlastimilu Markovi) nikdo neumí dát tu jedinou správnou otázku?“
 
A hle – na konci článku je přímo výzva. Cituji:
„A tak se vás, mí čtenáři, ptám: kdy a jak (si a mi) začnete klást ty správné otázky?“
 
A tak jsem přemýšlela, pochopitelně v rámci svých omezených možností, jak bych se mohla slavného pana Marka šikovně zeptat.
Vtom mě napadlo: Co když je v tom něco šalamounského (to by se ostatně u takového Mistra dalo čekat), a správná otázka je vlastně otázkou na tu správnou otázku !!! Teď jsem to napsala komplikovaně, ale napravím to:
 
Vážený pane Marku, mám jednu otázku:  Jaká je ta správná otázka pro Vás?
 
Jak jsem to vymyslela, tak jsem to i provedla.
Včera večer od mého PC vyběhl e-mailový panáček a utíkal s touto otázkou do PC pana Marka.
 
A už dnes přišla odpověď. Nedočkavě jsem ji otevřela – a četla. Cituji:

Vždycky jiná, ale pro Vás nestojí ani za povzdech. Co vám pomůže, když se ji dozvíte? Můj mistr mi velmi pomohl, když mi vždycky po takovýchto otázkách říkal: Starej se o sebe...     Vl. M.
 
Na tomto místě bych asi měla ještě něco dodat, ale nějak už mě nic nenapadá… Snad jen přání: Přeji Vám, vážený pane Marku, mnoho spokojených čtenářů. Mnoho Vašich  čtenářů.
A tečka.


 
text © Jitka Dolejšová, 31.1.2005

 

 Reakce na tento článek od V.Marka:  CHVÁLA  KÓANŮ

DOPORUČUJEME:   další články z rubriky  ZBÝVÁ DODAT ...