Petr Hromádko:  KAM POKLÁDÁ ZUBAŘ NÁSTROJE
 
Myslím, že málokterý člověk si uchovává v hlavě vzpomínky, které by vyvolávaly úsměv z kontroly u zubaře. Stomatolog dokáže svou záslužnou prací vyvolat strach, až člověku přechází mráz po zádech.
Já mám to štěstí, že již od narození vlastním kvalitní klofáky, takže se na kontrole zdržím asi tak minutu a hned se loučím, zavírám dveře a odcházím.

Avšak můj táta si bude na jednu prohlídku svého chrupu pamatovat ještě dlouho.
 
Seděl takhle jednou ve stomatologickém křesle .... Všechno probíhalo normálně až do okamžiku, kdy mu náhle začala doktorka pomalu sunout ruku do dutiny ústní a poté s vyděšeným výrazem ve tváři pravila:  “Teď hlavně nepolykejte!“

Táta, nevědouce co se v tom okamžiku děje, automaticky nechtěně polkl. Nato mu lékařka suše sdělila, že jí upadl na jeho jazyk puplextraktor, který právě používala na kontrolu zubů.
Jen pro vaši informaci: jedná se o dvoucentimetrový nástroj skládající se z ocelového válečku s jehlou.
 
Táta na ní vyvalil nevěřícně oči a šup - nástroj mu již začal putovat do břišní dutiny. Doktorka nemeškala a ihned ho poslala do nemocnice. Když pak táta v nemocnici sdělil příčinu své návštěvy, rozhostil se na tvářích nemocničních zaměstnanců mírný úsměv. Rentgen však prokázal, že mluví pravdu a všem ihned zmizel úsměv ze rtů.
 
„Hlavně nedělejte prudké pohyby,“ přikázali mu a naložili ho do sanitky, která odfrčela na speciální oddělení do Hradce Králové.
 
Mamka ležela zrovna doma s chřipkou a marně čekala, až jí táta zavolá výsledek zubařské prohlídky, neboť jí to večer před tím slíbil. Jenže nebylo divu, že nezavolal. Neměl na to jaksi právě vůbec žádné myšlenky.

V nemocnici pak musel prožít lékařské zákroky, které nepatří zrovna mezi ty příjemné. Místo oběda mu do úst vsunuli hadici s kleštičkami, které měly z jeho břicha vynést to, co tam nepatřilo. Nakonec se jim to naštěstí podařilo, protože jinak ho čekala operace spojená se čtrnáctidenní hospitalizací.
 
Sanitka dopravila tátu domů až kolem 16 hodiny. Koukáme na něj, jak se pomalu plouží po schodech do obývacího pokoje a náš údiv neznal mezí:  byl celý bledý, s kapesníkem u pusy. Pak nám beze slova podal papír s tímto zněním:
 

273 / GD / 92                 17.3.1998 Hromádko Petr

Chir.Vys.Mýto, Husova 398/11

dg: Spolnutí puplextraktoru při zubním os. dne v 9 hod. Premedikace Dolsin 50 mg i.v., lok, Xylocain.

Olympus GIF Q zaveden volně do žaludku. Extraktor nalezen celkem snadno, ale při dotyku klíštkami dochází k jeho vyklouznutí nahoru do oblasti obsahu s nakupeným hlenem a bolavými hmotami, kde nástroj mizí. -pakované hledáno neúspěšně, posléze se předmět objevuje v aborální části těla. -pakované uchopen do klíštěk, ale pro příčnou polohu nebylo možno vytáhnout endoskop s klíštkami přes jícen. Předmět, zachycen košíčkem, ale při extrakci znovu vyklouzl. Protože nebylo možno pak předmět najít, proveden znovu rtg snímek, kde přetrvával extraktor v žaludku, zřejmě ve vyšších partiích. Znovu zaveden gastroskop, posléze extraktor nalezen, nyní obrácen tenkým koncem orálně, tento konec zachycen do běžných endoskopických klíštěk a předmět vytažen.

Extrakce cizího tělesa ze žaludku (puplpexinaktor) Normální gastroduodenoskopický nález.    
 

                                                                               Dr. Rejchrtová

v HRADCI králové II.
INTERNÍ
klinika
 

 
Když se trochu uklidnil, vylíčil nám konečně svůj neobvyklý zubařský zážitek, načež s rukou zdviženou k přísaze prohlásil: “ K zubařce už nikdy nejdu!“

Díky tomu, že se nestalo nic tak hrozného, jak jsme si - při pohledu na něj -  představovali, nabyla nálada hned veselejšího rázu a všichni si ho začali dobírat drobnými dvousmyslnými poznámkami. Dokonce i sám táta se nechal po chvíli strhnout k vtipkování a zanedlouho na celou věc zapomněl.

 

Ale my jsme na věčnou památku tohoto zubařského incidentu onen špičatý puplextraktor dodatečně sehnali, zarámovali do obrázku a pod něj přidali tento nápis:
 

Zubní nástroj puplextraktor spolknutý dne 17. 3. 1992, polykač Petr Hromádko st.
Předmět vytažen gastroskopem v Hradci Králové. Pacient přežil, zřejmě má plechové vnitřnosti!

 
 
 
 
text  © Petr Hromádko, 5.2.2005
 
 

DOPORUČUJEME:   další články z rubriky  ZBÝVÁ DODAT ...