Jitka Dolejšová:    Ponožková sága  versus  Domácí skřítkové

Ponožková sága

Sága rodu Ponožků u nás začala v době, kdy moji synové, Milan a Martin, začali odmítat ponožky s obrázky a požadovali pouze ponožky jednobarevné, černé nebo šedé. Mami, prosím, kupuj jen takové, jaké nosí tatínek. S povzdechem a těžkým srdcem jsem vyházela roztomilé ponožky s pejsky, zajíčky a puntíky a snažila se tuto nastávající těžkou dobu nějak časově posunout. I nakoupila jsem ponožky s malými ozdůbkami v oblasti kotníků. Přece si moji drazí zapamatují, že Milan má černé ponožky s modrou vlnkou, Martin se žlutou a manžel se zelenou. Nezapamatovali. Navzájem si kradli ponožky ze šuplíků stylem: Kdo dřív přijde, ten dřív bere. (Že mají různé velikosti nohou, jim nevadilo. Martin měl patu v polovině lýtka a manžel zase uprostřed chodidla). A tak po sedmi nájezdech se v jednom ze šuplíků vždy smutně krčily jedny jediné černé ponožky s růžovým kosočtverečkem.  Nepochopila jsem, proč se jim zrovna tento vzorek nelíbí.
V další fázi jsem zakoupila ponožky bez ozdob, zato různě strukturované. Černé hladké, černé s jemným proužkem, černé hrubší, černé nejhrubší. Šedé hladké, hrubší, nejhrubší. Šedé světlejší a šedé tmavší. To vše ve třech různých velikostech. Sháněla jsem to po Praze asi 14 dní, a tak se nedivte, že opojena úspěchem jsem tenkrát dávala k Vánocům spoustu ponožkových balíčků.
Ponožky peru jednou týdně, a tak u nás vždycky v sobotu viselo na šňůře 3 x 7 párů ponožek, tj. celkem 42 kusů  šedých a černých ponožek. Tedy – přesněji řečeno – mělo tomu tak být. Ve skutečnosti jsem dávala do pračky 21 párů a věšela jen 19 a půl páru. I když jsem pečlivě prohlížela buben pračky i filtr, nikdy jsem žádného tuláka-ponožku neobjevila. Jeden čas jsem dokonce podezírala ponožky z kanibalismu – ale těžko jim to dokázat.
Ták, prádlo nám pěkně uschlo, mohlo se párovat. A tady byl kámen úrazu – jak poskládat páry k sobě? Nejdřív bylo třeba vytvořit podmnožinu ponožek dle barvy, pak provést selekci dle struktury. V tomto okamžiku by pak jednoduchým vodítkem mělo být rozlišení dle velikosti. Pak už by bylo určení nositele hračka a ponožky mohly být uloženy do příslušného šuplíku.
Zkoušeli jste někdy porovnávat velikosti ponožek? Jsouc člověkem trpělivým, nějaký čas jsem se o to snažila. Ale pak jsem přišla na to, že když se jakákoli ponožka trochu povytáhne, dosáhne velikosti jako ta druhá, která původně vypadala o dvě tři čísla větší. To jsem ale dokázala vymyslet zlepšovák!
Skládala jsem a skládala, nakonec se mi vždycky podařilo dosáhnout sedmnácti, nebo při troše štěstí dokonce i osmnácti víceméně stejných párů ponožek. Jenže – vždycky zbývali sirotkové. Různých barev, odlišných struktur, a ani velikostně je nebylo možno natáhnout tak, aby šly aspoň trošku k sobě. Poskytovala jsem sirotkům azyl v jedné skříňce a tajně doufala, že po dalším praní najdou k sobě partnera. Ale nikdy k tomu nedošlo. Každý víkend zůstávali další a další ponožkoví sirotci. Neměla jsem devět kanárů, co mně nešly do páru, ale spoustu různých nedisciplinovaných nepárovatelných jedinců.
 
A tak šel čas…
 
V současné době v naší rodině už ponožkový problém nemáme. Velikost bot mých synů se ustálila na čísle 45, což je o pouhá tři zanedbatelná čísla větší než jsou manželovy boty. A tak kupuji pouze černé hladké ponožky stejné velikosti, skládám je po dvou do jednoho obrovského šuplíku a raduji se, jak jsem na to přece jen vyzrála. Není to geniální ?
 
PS: Zvoní mobil. Syn mi právě sdělil, že až ve škole zjistil, že má jednu ponožku černou a druhou modrou !!! Tak to už OPRAVDU nechápu…

DOMÁCÍ  SKŘÍTKOVÉ

Badatel a výzkumník: Jitka Dolejšová, DVDr. (doktorka věd domácích)
 
V každé domácnosti se vyskytují skřítkové. Někde bydlí jenom jeden, ale většinou se sdružují v koloniích. Každý má na starost jinou oblast, ale často úzce spolupracují nebo dokonce vytvářejí pracovní týmy
Po usilovném několikaletém bádání jsem některé z nich vypátrala a zde vám předkládám svou  vědeckou studii.
 
Třída: Pumprdlíci      Řád:   Přítulní
 
Jednotlivé druhy:
 
1)    Fuseklík nenažraný: Požírá některé ponožky, v jiných vykousává díry. Rovněž způsobuje typický ponožkový smrad.
 
2)    Propisák vytrvalý : Živí se náplní propisovaček, což má za následek, že v domácnosti nenajdete jedinou píšící psací potřebu.
 
3)    Nádobec špindírový: Vytváří stálou zásobu špinavého nádobí, a to i takových kusů, které se do té doby v domácnosti nevyskytovaly.
 
4)     Patlák zrcadlový: Čerstvě nablýskaná zrcadla zapatlá na nevysvětlitelných místech, hlavně však tam, kde si za běžné situace vidíte obličej.
 
5)     Pastotlač  zkroucený: Deformuje zubní pasty do nedefinovatelné podoby.
 
6)     Škodivín šatový: Tvoří díry na kalhotech, trhá důležité knoflíky a rozbíjí zipy. Někdy škodolibě zužuje sukně a zkracuje kalhoty, takže se nedají nosit.
 
7)     Toaletník ruličkový: Vymotá poslední kousek toaletního papíru, což zjistíte až ve chvíli, kdy sedíte na míse a papír nutně potřebujete.
 
8)     Záchodník poklopový: Neustále nechává zvednutý poklop a prkýnko u záchodové mísy.
 
9)    Záchodník smrdutý: Poddruh výše uvedeného. Zde uveden pro svou výrazně obtěžující škodlivou činnost. Zamořuje dlouhodobě vzduch na toaletách.
 
10)  Televizník ovladačový: Specialista. Schovává televizní ovladač, a to nejčastěji ve chvíli, kdy začíná nejlepší film týdne, který není reprízován.
 
11)  Časovník všehoschopný: Posunuje hodinovými ručičkami dle momentální nálady, takže hodiny a hodinky jdou buď napřed, nebo pozadu. Také vypíná budík ve dny, kdy je třeba ráno stihnout důležitou poradu.
 
12)  Podivín schovankový: Schovává klíče členům rodiny, a to těsně před jejich odchodem. Dokáže ale stejně dobře schovat i např. vstupenky do divadla a důležité doklady.
 
13)  Světelník záhadný: Rozsvěcí světlo během vaší nepřítomnosti, jeho moderní modifikace pak zapíná počítač nebo televizi a zesiluje příšernou muziku na 120 decibelů.
 
14)  Postelník rozhazovačný: Srovnané peřiny rozkopává, pyžama sežmoulává do koule a pod postele schovává hračky, míče, kolečkové brusle, později pak milostné dopisy a cizí prádlo. Nejraději působí v dětských a studentských pokojích, kde setrvává až do dospělého věku vybraných členů rodiny.
 
15)  Zákeřník nevyzpytatelný: Vylévá červené víno na bílé košile, hází mastné hranolky na nové ubrusy, rozbíjí sváteční talíře. Pro svou rozmanitou činnost nepříliš prozkoumaný druh.
 
16)  Duchovník povznesený: Prochází se po všech místnostech v přítomnosti lidí a dělá si, co chce. Je neškodný. Vidí ho jen psi, kočky a jiná domácí zvířata.
 
17)  Nepořádník všeobecný: Hojně rozšířený druh. Vzorně srovnané věci rozhazuje a zašantročuje. Má v oblibě všechny členy rodiny.


 
text © Jitka Dolejšová, 9.4.2005
 

 

 
Jana Stuchlíková, 16.4.2005


Ponožková sága II
Nedávno jsem četla příspěvek mé milé kolegyně Jitky Dolejšové a s úsměvem jsem shledala několik neuvěřitelně shodných bodů v oblasti zvané Jak jde život pánských ponožek. Od frekvence praní, velikosti a množství ponožek, přes evoluci výběru při nákupu nových ponožek až po skutečnost, že tmavě modrá a černá ráno vypadají stejně.  
Akorát skupina ponožek, zvaná Singly je u nás pravděpodobně početnější, a to díky aktivitám našeho jezevčíka Toma. Nic mu totiž nevoní tak lákavě, jako nošené ponožky, čím špinavější a upocenější, tím lepší. Přesně zná ono důležité místo, kde se během týdne tyto ponožky shromažďují, aby pak pěkně najednou mohly být zbaveny pro něj tak úchvatného odéru. Kdykoli se vrtne okolo, naprosto neuvěřitelným a prostým okem nepostřehnutelným pohybem vyhmátne jeden kus a zcela nenápadně s totálně nevinným, až naivním pohledem v očích (já přece v té hubě nic nemám a jestli něco vidíš, šálí tě zrak) přemístí tento, později problematický kousek na blíže neurčené místo. Občas se čirou náhodou stanu svědkem krádeže a Tom je usvědčen. Se znechuceným výrazem, který mi říká: „Tak si ji sežer!“ upustí předmět doličný na zem a při nejbližší příležitosti svůj pokus úspěšně zopakuje znovu.
Ponožky pak najdu většinou v jeho pelechu, tam chodím najisto (často pozdě, protože vzniknuvší Singl 1 se už pere), ale zdaleka tomu tak nemusí být. Singly 2 nacházím třeba uprostřed trávníku na zahradě (kolemjdoucí si asi myslí své) nebo na jiných, pro mne nepochopitelných místech (na živém plotě, v garáži pod autem a tak...). Některé jsou tak ztraceny navždy. Z důvodu těžkého výskytu těchto Singlů jsem byla nucena vyčlenit krabici, kde se tyto po vyprání shromažďují a některé z nich, v různých časových horizontech, také setkávají do páru.
A tak, jakkoli se Tomova zábava může zdát záškodnickou, ve výsledku přece jen vítězí pozitivní závěr. Nastane-li totiž situace, že z důvodu zvýšené spotřeby ponožek za období, nebo prodloužením intervalu mezi jednotlivými pracími cykly nejsou tyto důležité kousky na skladě, máme již zmíněnou krabici Zn.: Vždycky se tam něco najde.   Jana Stuchlíková

NEPŘEHLÉDNĚTE:  další články v rubrice ZBÝVÁ DODAT ...