Vladimír Kulíček:   Jen si vyberte!  / Nebudu harašit!!

 

Jen si vyberte!

   Stalo se. Odborný internista mi doporučil, abych si několikrát denně měřil krevní tlak. Domníval jsem se, jak se později ukázalo úplně mylně, že u nás každé dítě ví, že k tomu účelu se používá jednoduchý přístroj, zvaný tonometr. V klasickém provedení se rtuťovým sloupcem je ale pro samotného jednotlivce jeho použití poněkud nepraktické, a tak byly vyvinuty tonometry digitální, elektronické. Při jedné z návštěv renomovaného hypermarketu, který se v reklamě honosí, že u nich obdržíte všechno, na co si vzpomenete, mě napadlo, pozeptat se na zmíněný tonometr. Mezi regály se spotřební elektronikou se plíživým znuděným krokem pohyboval mladý prodavač, zřejmě student na brigádě. "Máte v prodeji tonometry?"
"Co to je?" a prodavač vyvalil oči. Kdybych měl s sebou pánev a dvě vajíčka, mohl jsem mít k svačině dvě parádní volská oka.
"Přístroj elektronický na měření krevního tlaku!"
"To já nevím, já si krevní tlak neměřím!"
  Odpověď vůči potenciálnímu zákazníkovi byla na stížnost, ale napadlo mě hnát záležitost ad absurdum: představil jsem si totiž, že jsem třeba prodavačem v drogerii, kterou navštívila mladá žena s požadavkem na menstruační vložky. Moje odpověď by v tom případě zněla:
"To já nevím, já nemenstruuji!" Rozesmál jsem se a obrátil se opodál na skutečnou profesionální prodavačku, oblečenou ve slušivé uniformě.
"Máte v prodeji také tonometry?"
"Samozřejmě a velký výběr, obraťte se ale, prosím vás, támhle naproti do oddělení Klenoty." Tentokrát jsem pro změnu valil oči já při představě, že mezi šperky a prstýnky najdu tonometr. Vlídnou informaci jsem ale přijal a do Klenotů se skutečně odebral. Mezi spoustou ozdobných cerepetiček tam byla stejná spousta hodin a hodinek, na zdech potom hodiny nástěnné do kuchyně, pokojů -- ale tonometr nikde. Následovala známá otázka:
"Posílají mě z oddělení elektroniky, prý tady máte v prodeji tonometry?"
"Ovšem, c h r o n o m e t r ů  máme opravdu hodně, jen si vyberte!!"
Nejsem si úplně jist, kdo koho vlastně udolal. V kuchyni nad sporákem mi visí nové kuchyňské hodiny. Krevní tlak si zjišťuji odhadem pomocí palpace. Pokud byste nevěděli, co to slovo znamená, doporučuji obrátit se na zmíněný supermarket, vlastně dokonce hypermarket! Tam vám vysvětlí všechno a odborně!
 
článek byl otištěn v časopise Český Dialog č. 3 / 2002

Nebudu harašit !!

Je konec školního roku, autobus je nabitý euforicky naladěnými pubescenty. Škádlí se, vtipkují, pošťuchují, na kšandách jim visí vysvědčení. Hledají něco nebo někoho, na kom by si mohli přibrousit svůj ostrovtip.

Přistupuje paní středního věku, velice pohledná. V mžiku je středem pozornosti: "Pusť tu slečnu sednout, vidíš jak je unavená!?"
"Promiň, vole, seš cvok? Já ji pustím sednout a vona mě pak bude žalovat za harašení! Je na to, vole, zákon a tu pokutu bych nezacvakal! Harašit nebudu!!"
 
Tak nevím, jak si ty americké a po nich některé evropské fundamentální feministky pomohly s tím sexuálním harassmentem. Třeba se to vyvine tak, že časem, jak to bývalo ve starých filmech s Oldřichem Novým, místo aby pán dámě dvorně otevřel dveře, ji raději nakopne. Pro jistotu. Aby neharašil!
 
článek byl otištěn v časopise  Český Dialog č. 7-8 / 2002

  text © Vladimír Kulíček, 17.04.2005
 

DOPORUČUJEME:   další články z rubriky  ZBÝVÁ DODAT ...