Zuzana Trankovská: Letos píšeme rok 4703

Neděláme si legraci. Právě tento letopočet náleží k letošnímu roku, a to podle kalendáře založeného čínským císařem Huangdi. Čínský lunární kalendář je zajímavý tím, že každý rok se nese ve znamení jednoho ze dvanácti zvířat:
kohout, opice, koza, kůň, had, drak, zajíc, tygr, buvol, potkan, vepř a pes.
Toto uspořádání má původ v následující legendě. Buddha uspořádal velkou hostinu a pozval na ni také zvířata. Chtěl tak zdůraznil vzájemnou rovnoprávnost všech živých bytostí. První přiběhl k prostřenému stolu agresivní potkan, za ním pracovitý buvol... Mezi posledními se objevili svědomitý vepř a věrný pes. Na konci hostiny se Buddha rozhodl, že všechna přítomná zvířata odmění. Dar to měl být nádherný a měl každému obdarovanému zaručit jeho nesmrtelnost. Po dlouhém a pečlivém rozmýšlení se Buddha rozhodl věnovat každému z přítomných zvířat vládu nad jedním rokem.
 
Stovky milionů lidí na celém světě věří, že lidé narození v určitém roce přebírají vlastnosti právě toho zvířete, které daném roku přináleží. A jestli se o horoskopy zajímáte, tak nám jistě dáte za pravdu, že mnohdy je podobnost lidí se zvířetem, ve kterém se narodili, skutečně pozoruhodná…

Znáte-li někoho, kdo je ročník 1946, 1958, 1970, 1982, 1994 nebo 2006 pak vězte, že by měl mít následujících vlastnosti: Věrný a spolehlivý
Pes, který dobře rozumí lidské povaze, si snadno získává úctu a obdiv druhých. Nepatří k těm, kteří dělají problémy, a nesnáší jakékoli pokrytectví a faleš. U Psa člověk vždy ví, na čem je, a také, co si Pes o různých věcech myslí.
Pes má spoustu skvělých vlastností, ale také některé rysy, které mu brání v tom, aby si život plně vychutnal. Zpravidla si dělá zbytečné starosti a trápí se kvůli nejrůznějším věcem. I když to vůbec nebude jednoduché, měl by se Pes pokusit zbavit své úzkostlivosti. Měl by otevřeněji mluvit o svých stresech a starostech.
V některých případech si je totiž sám vymýšlí. Pes má rovněž sklon pohlížet na věci z té horší stránky. Měl by se však na svět díval optimističtěji. Má mnoho vynikajících vlastností a měl by důvěřovat svým schopnostem. Další slabostí je jeho sklon k tvrdohlavému lpění na svém mínění. Nedá-li si pozor, může mu tvrdohlavost přinést problémy.
 
Jestliže Pes potlačí svůj sklon k obavám a pesimismu, dokáže si život více vychutnat. Je totiž obdařen skutečně obdivuhodnou povahou a všichni velmi oceňují jeho věrnost, spolehlivost a upřímnost. V životě vykoná mnoho dobrého a získá mnoho přátel – proto si zaslouží, aby uměl svůj život také vychutnat.
V zaměstnání se na něj dá spolehnout, má také velký smysl pro spravedlnost. Proto je pro Psa vhodné povolání právníka nebo finančního poradce. Díky své inteligenci se pes uplatní všude. Nejlepší je pro něho klidná práce, ve které ho nečeká příliš překvapení a stresu. V lásce jsou Psi věrní, jemní a velcí romantici. Bojí se však velkých citů. To, co u Psa považujeme za chlad, je ve skutečnosti strach před odmítnutím. Psa můžete získat jedině vytrvalostí a trpělivostí.
 
Závěrem jedna zajímavost: v Číně není zvykem, že by si lidé pamatovali datum svého narození. Je velmi nepravděpodobné, že byste slyšeli jednoho z rodičů, jak nabádá své dítko k tomu, aby vám řeklo, kolik je mu let. Jednou pro vždy se naučí, že se narodilo např. v roce Tygra. Tento systém se zdá (zejména z pohledu žen) nesmírně praktický. Představte si, milé čtenářky, že na netaktní otázku ohledně svého roku narození jen odpovíte: „Já jsem Zajíc.“ Nechť si nezdvořák láme hlavu, jestli je vám šestatřicet nebo osmačtyřicet let.
 

text a foto © Zuzana Trankovská, 19.2.2006 
 
DOPORUČUJEME:  další články v rubrice  VÍTE, ŽE ...?  
nebo v sekci PUBLICISTIKA