World Harmony Run podruhé v České republice
Nesením pochodně překlenete kulturní a společenské bariéry a veškeré hranice, které oddělují národ od národa. A to sebepřekonání na cestě ke světové harmonii není větší, než odvaha těch, kteří přijmou tuto výzvu.
 
V polovině července zavítá na území České republiky
nejdelší štafetový běh na světě
World Harmony Run  (Světový běh harmonie)
.

Mezi 15. a 21. červencem 2006 proběhne mezinárodní tým společně s českými běžci trasu od Hrádku nad Nisou, přes Českou Lípu, Prahu, Benešov, Pelhřimov, Telč, Brno, Zlín a dále na Slovensko.
Běhu se může zúčastnit každý – sportovci i nesportovci.
 
World Harmony Run je nesoutěžní běh, jehož cílem je posílit mezinárodní přátelství a vzájemné porozumění.
Na trase vedoucí přes území více než 80 zemí světa, mezi které patří všech 48 evropských zemí, nesou běžci symbol harmonie – hořící pochodeň, kterou si předávají z ruky do ruky lidé, se kterými se běžci cestou setkávají.
 
Zakladatel
World Harmony Run zahájil v roce 1987 bengálský sportovec, filozof, umělec a básník Sri Chimnoy. Jako uznání za jeho přispění k více naplňujícímu světu obdržel Sri Chinmoy Nehru Medallion organizace UNESCO i několik čestných uznání od proslulých univerzit.
 
Organizátoři
Běh organizuje Sri Chinmoy Marathon Team, největší běžecká organizace na světě v bězích na extrémní vzdálenosti. Tato mezinárodní dobrovolnická síť sponzoruje každý rok více než 500 sportovních událostí včetně  závodu na 3100 mil v New Yorku, vrcholových triatlonů v Austrálii a 26 kilometrového plavání přes jezero Zürich ve Švýcarsku.
 
Evropská část běhu začala 2.března 2006 v Lisabonu a po překonání 27.000 kilometrů skončí 10. října 2006 v Londýně.
Součástí běhu je rozsáhlý program pro školy, dětské domovy a letní tábory. Běžce ve městech a obcích vítají zastupitelé s rozmanitým kulturním a sportovním programem, významné osobnosti a sportovní kluby.
Jak se můžete zúčastnit
K účasti na World Harmony Run je zván každý: nesportovci i sportovci, mladí stejně jako staří. Můžete nést pochodeň jen pár kroků, pár bloků nebo pár kilometrů.
Můžete povzbuzovat běžce, když budou probíhat vaším městem. Uvítáme, když zorganizujete vaši vlastní společenskou akci, jejíž konání bude připadat  právě na dobu, kdy běh dorazí do vaší oblasti.
 
 
Podrobné informace o trase běhu najdete na www.worldharmonyrun.org/czechrepublic.
Zúčastnit se může každý!
 
Vaše poslání je důležité. Doufám, že mu bude porozuměno – všude.
Jean-Claude Juncker, Prezident Rady EU a ministerský předseda Lucemburska (na uvítací oslavě World Harmony Run 6.května 2005)
 
Podporujeme to, aby pochodeň World Harmony Run (Světového běhu harmonie) byla nesena do mnoha evropských škol a vzdělávacích institucí, aby tak tisíce mladých poznalo tento speciální výraz jednoty a přátelství. Doufáme, že se vaše úctyhodné poslání setká s řádným přijetím a přejeme si, aby se k World Harmony Run připojilo mnoho lidí.
Dr.Pál Schmitt, místopředseda Výboru pro kulturu a vzdělávání, Evropský parlament
 
Jsem potěšen, že pochodeň přátelství WHR putuje z ústředí UN v New Yorku přes mnoho zemí, a že dorazila také do Lotyšska. Jsem vděčný za úsilí těch jednotlivců, kteří se zajímají o důležité problémy světa, které se dotýkají lidskosti, a kteří se snaží pečovat o mír a harmonii ve světě. Sport, co se jich týče, je mocný prostředek k péči o jednotu a přátelství mezi lidmi různých národností, různého věku a množství majetku.
Vaira Vike-Freiberga, Prezident Lotyšské republiky
 
Poslání, kterého se účastníci běhu chopili  – prostřednictvím sportu propagovat jednotu a přátelství mezi různými národy – je v současnosti, kdy je svět otevřený a lidé jsou častěji vystaveni odlišnostem, obzvláště významné. Přeji si, aby nadšení a oddanost účastníků běhu nezmizelo, ale aby posílilo přátelství mezi lidmi v Lotyšsku a spojilo všechny země a národy světa!
Aigars Kalvitis, ministerský předseda Republiky Lotyšsko
 
Já naprosto podporuji myšlenku započatou Sri Chinmoyem: Vytvořit harmoničtější a přátelštější svět pro všechny  skrze společný běh za světovou harmonii.
Paul Tergat, současný držitel světového rekordu maratónu
 
World Harmony Run nese tento sen: Skrze běhání můžeme sjednotit lidi  z celého světa. A já vás všechny zvu, abyste se připojili – bez ohledu na to, kde jste či kdo jste: Prezident, starosta, atlet, učitel a zejména děti. Vy jste naděje a sny lepšího světa!
Tegla Loroupe, držitelka světového rekordu maratonu žen v roce 1999
 
Jsem si jistá, že World Harmony Run najde obrovskou podporu. Sjednocuje lidi v různých městech i zemích. Je skvělé, že různí lidé, malé děti, školní děti poběží s pochodní a budou vnášet teplo do všech domů. Je to krásná myšlenka.
Tatyana Lebedeva, zlatá medailistka ve skoku na dálku v Aténách v roce 2004
                                                     klikněte na obrázky pro plnou velikost
      
      
                                   

text a foto © World Harmony Run, www.worldharmonyrun.org/czechrepublic, 11.6.2006
pro Pozitivní noviny objevila a materiály dodala Bára Lochmanová,  elbaru@centrum.cz
 
DOPORUČUJEME: další články z rubriky ZAJÍMAVOSTI  nebo v sekci PUBLICISTIKA