Až já půjdu do nebe

Rubrika: Publicistika – Doporučení

CD s písněmi Karla HašleraDruhý kompaktní disk s písněmi Karla Hašlera obsahuje jeho tvorbu vydanou na gramofonových deskách v letech 1926 – 1938.
Zajímavostí je právě nahrávka písně Až já půjdu do nebe, která je zařazená na toto album z anglického vydání této písně na značce Columbia a je nahraná orchestrem Jazz band Londýn v roce 1928.
Album obsahuje celkem 22 písní. Mimo jiné - Páni muzikanti, Princezna v hermelínu, Bílý kvíteček, Smutný Gigolo, Aha, To je ta Praha, Ó dona Klára a další. Zajímavostí rovněž je, že album představuje K. Hašlera i jako interpreta písní jiných autorů. Jako příklad uveďme píseň Maminko, mámo skladatele Jarky Mottla ale i dalších (R. A. Dvorský, R. Jurist, J. Jankovec a.d.).
Album připravil k vydání i tentokrát pan Gabriel Goessel.

Hilda Hojerová-Čiháková, Terezka Pavelková a Jiří SuchýKřest nevšedního, velice mile poslouchatelného a historicky cenného CD se odehrával 16. listopadu za účasti nejmladšího Hašlerova syna Thomase, který ten den zrovna oslavoval 65. narozeniny. Na snímku je se svou kamarádkou Hildou Hojerovou-Čihákovou, která měla 9. prosince 2006 také narozeniny – 97 let.
Paní Hilda dostala 28. října vyznamenání od prezidenta republiky – Řád T. G. Masaryka.
Hildička Hojerová vyrůstala ve stejném domě jako Karel Hašler, který byl starší, a kterého jako mladá dívka obdivovala pro jeho divadelní a hudební Hilda Hojerová-Čihákova a Thomas Hasleraktivity. Jednou, když už byl slavným hercem v Národním divadle, ji jako asi patnáctiletou sokolku v kroji pozval na prkna, která znamenají svět. Stála tam ozdobená červeněmodřebíle a představovala Republiku). Byl totiž zrovna slavný slet roku 1938…

Když Hašlera zatklo gestapo, šla Hilda do Petschkova paláce a vymohla si, že mu přinese do vězení balíček. Podařilo se a ona pak jako oko v hlavě opatrovala od Karla Hašlera děkovný dopis. Už se pak nikdy neviděli,  Hašlera zavraždili gestapáci v koncentračním táboře Mauthausen a Hildu zase Arnošt Lustigv padesátých letech zavřeli komunisté v zinscenovaném procesu, ale to by bylo na dlouhé vyprávění, takže zpět ke křestu cédéčka.
Uváděl jej Arnošt Lustig a jako součást svého filmu o Thomasově hledání otce natáčel jeho syn Josef.  Směs Hašlerových písniček zahrála dechová kapela Josefa Vejvody a pak s kytarou zazpíval tři písně (Večer za Strahovskou branou, Až já půjdu do nebe a Plují mraky do daleka) Ivo Zelenka, který je nejen muzikantem a zpěvákem (skupina Šlapeto) ale také iniciátorem hnutí za postavení sochy Karla Hašlera v jeho milované Praze.
Jak se zdá, věci se rýsují docela dobře, socha by měla stát na Starých zámeckých schodech. Jestli je vám tato aktivita sympatická, můžete projekt podpořit. Kontakt je na internetových stránkách www.pisnickar.cz  

 Převzato z časopisu Český dialog číslo 11-12/2006.
  

Foto z archivu Václava Židka

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 02. 01. 2007.