Milan Dubský: Pozitivní výboje a wonderful world Rafíka Stirského

Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...

Cestu na Polabský knižní veletrh v Lysé n/L jsem plánoval týdny před jeho konáním. Ale když jsem 8. září 2007 ráno chtěl vstát, ohrozily tento můj záměr citelné bolesti páteře a celkově jsem se necítil zcela fit. Zaujal jsem znovu postelovou pozici vleže a do sluchátek jsem si pustil ČRO 2-Prahu pořad Meteor, který na této stanici od 8.10 do 9.00 hod. každou sobotu již léta poslouchám. Když pořad skončil, řekl jsem si, že se přece jenom pokusím překonat bolest, nemyslet na ni a do Lysé n/L přece jen vyrazit.
Měl jsem pro to tři pádné důvody:
Za prvé, že si nenechám diktovat od svého těla, aby mi kazilo mé plány zatrackanou bolestí.
Za druhé, že letos uplynulo 54 roků od doby, kdy jsem sloužil pod Čepičkou na vojně v Milovicích, s drahými mně kamarády Josefem Škvoreckým, Ludvíkem Rážou, Josefem Plškem, Jiřím Friedem a dalšími prima kluky, což je z Lysé co bys kamenem dohodil. Tam jsem se vracel z opušťáků z Prahy (tehdy jezdily vlaky ještě z nádraží Praha-Těšnov) pěšky z nádraží do posádky - někdy branou, někdy děrami v plotu, nikdy však s nadšením.
Za třetí pak, že jsem si nechtěl nechat ujít hlavní sobotní program knižního veletrhu „Pozitivní hodinka s Pozitivními novinami“.
A to jsem udělal ten den velice a velice dobře! Ne proto, že stovce věcí, faktů a dějů fandím, mám je rád, ale že jsou reálné, nikoliv fiktivní, nikoliv virtuální a také že jsou pozitivní. Jako např. když jdou prvňáčci ráno do školy, kvítek sedmikrásky po dešti, zdařilá operace mozku profesora Beneše, spuštění nové jaderné elektrárny, nový román Renaty Šindelářové, Dr. Jiří Grygar v „Hostu do domu“ na Českém rozhlase Praha, výstava umělce karikaturisty Františka Kratochvíla v pražském Mánesu, desítky objevů českých vědců na světovém horizontu, nápad Pavla Loužeckého vydávat s pomocí svých spolupracovníků Pozitivní noviny a stovky dalších.

Městečko Lysá n/L se za poslední roky změnilo v mnohém a dlužno říci, že k lepšímu. Jeho velkým kladem je právě Polabský knižní veletrh, který pod manažerským vedením pana Jana Řehounka zraje do kvality, mimo jiné dobrými vystavovateli, doprovodnými programy a příjemnou, přátelskou atmosférou.
A k té, zcela mimořádně, přispěly Pozitivní noviny v sobotu po poledni programem „Pozitivní hodinka s Pozitivními novinami“.
Je až k neuvěření, co se dá vytvořit s tak nepočetným kolektivem nadšenců, kteří se shromažďují coby autoři, ilustrátoři, fandové a přátelé kolem tohoto zatím dost ojedinělého internetového serveru v české kotlině! A to prosím všechno gratis - od autorů, herců, režisérů, moderátorů, pěveckých hvězd, vědců, spisovatelů, ale i jeho čtenářů a stále se zvětšujícího počtu příznivců.
Šest postav na malém jevišťátku, které se stalo v tu chvíli jedinečnou scénou, z níž sršely výboje dobrého slova, moudrých vět, veselých a vtipných slovních vstupů, krásných písniček, mazlivých tónů trubky jedenáctiletého Rafíka Stirského.
Jim odpovídaly z auditoria výbuchy smíchu a souhlasné a povzbudivé reakce na tento přínosný program. A kdo že tvořil šestici jevištních postav?
Zuzana Stirská - český protějšek Pavarottiho pro český šanson a spirituály, opravdová hvězda hodnotných programů, jež se svým Gospelem rozdává radost, výzvy k zamyšlení a pohodu tisícům diváků a posluchačů na svých koncertech.
Ondřej Suchý - pokračovatel nejlepších tradic Werichových a Horníčkových, ale i tvůrce svých vlastních děl básnických, prozaických, dále pořadů rozhlasových i televizních.
Láďa Gerendáš - těžko napodobitelná postava a osobnost české hudební, moderátorské a spisovatelské scény, který svými postřehy, glosami a poetickou satirou podával doušky vody živé a přírodní bez syntetických multivitaminů. Z moudrosti a vtipu veršů Ládi Gerendáše radostnými slzami až oko pláče. (Zarecitovala je později zmiňovaná průvodkyně pořadu.)
Jaroslav Vízner - herec a režisér, kterého znají bohužel více diváci a kulturní veřejnost ve Francii než u nás.
S nimi zdařile korespondovala, hovořila, vyptávala se a spoluúčinkovala moderátorská dvojice - básnířka a spisovatelka Petra Haasová a herec Filip Sychra.

Byl to báječný program, jaký se jen tak nedá slyšet a vidět, ani za statisíce, za které produkují naše české státní a komerční televize. A o to všechno bych býval byl přišel, kdybych byl býval podlehl své bolestivé lenosti onoho rána...

Prohlédněte si    FOTOREPORTÁŽ ze Dne Pozitivních novin

Foto © H.Stehlíková

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 10. 09. 2007.