Olga Janíčková: Anabáze čtverce aneb všechno je vždy jinak.

Rubrika: Exkluzivně – Senioři k počítačům



Nevěděla jsem o existenci "Pozitivních novin", dokud jsem si nepřečetla jistý článek pana Neffa. Tehdy jsem vůbec nevěděla, že se pídíte po ilustrátorech.
Na to bych asi ani nereagovala, neboť jsem se za ilustrátora nepovažovala, jen jsem si léta hrála s kolážemi a taky jsem tkala tapiserie.

Začala jsem psát hostorii své rodiny na základě rodokmenu, který můj tatínek kdysi sestavil podle pramenů až do roku 1609. Vytvořila jsem asi 120 stránek a když jsem to čistě přepsala na starém psacím stroji, pochopila jsem, že si musím opatřit počítač, abych to vůbec mohla někomu ukázat.

Stalo se. Mezi programy v počítači byl také program "Malování" a to mě chytlo a já se postupně od klasických lepených koláží dostala ke kolážím počítačovým.
Když to moje děti viděly, nadělily mi program, který dělá překvapivá kouzla, má-li člověk pro to cit a jistou zkušenost.
Tak se mi v mém Albertovi (tak se totiž můj počítač jmenuje) začaly hromadit nejen digitální fotky a moje vlastní obrázky, ale i výtvory pomocí onoho programu stvořené.

Jak toho všeho přibývalo, třídila jsem, ale nicméně mám dnes v Albertových kapsách asi 20.000 obrázků všeho druhu.
Vznikl postupně přetlak, člověk najedenou se chce o to své bohatství s někým podělit.

Rodina a přátelé, i to bylo po nějaké době málo, po zkušenostech s účastní na výstavách svých klasických koláží bylo na spadnutí, že jednoho dne objevím Pozitivní noviny, které mě osloví svou myšlenkou a já zatoužím, účastnit se takového dění.

Ozvala jsem se někdy na jaře a poslala vám pár obrázků na ukázku, ostatní už víte. Tak to tedy bylo.

Kromě obrázků, fotografií, jejich modelací a koláží má Albert ve svých "kapsách" také "grafiku", tedy kouzelné útvary, vytvořené třeba z pouhého černobílého čtverce a podobně. Možností a nápadů je víc, než sil na času.

Posílám pár ukázek a děkuji za váš zájem.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 22. 11. 2007.