Eva Rydrychová: Zlá matka cenzorka

Rubrika: Publicistika – Komentáře

 

Je sobota odpoledne. Po dobrém obědě se celá rodinka sejde na gauči před televizním přijímačem. Tupě zíráme do svítícího obdélníku a sotva vnímáme děj. Když tu nás na veřejnoprávním kanále vytrhne z myšlenkového vzduchoprázdna reklama. Reklama na zvýšení erotického prožitku pomocí jakýchsi pilulek. Spadne mi čelist v údivu na prsa, která si podle následující reklamy mám potírat přípravkem na zpevnění. Můj čtyřletý syn se domáhal vysvětlení slov "erotické" a "poprsí".
Dočkal se však výlevu mé zlosti na nevhodné reklamy v sobotním poobědovém čase. Aby toho nebylo málo, opakovalo se vše další víkend. Preventivně zvyšuji zásoby DVD filmů. Kdo by si myslel, že tímto vyhrál nad nevhodnými obsahy pořadů, je na omylu! Asterix a Obelix - komiksové postavičky našeho dětství jako vhodný pořad pro malé děti nedoporučuji. Mezi prvními slovy animovaného filmu uslyšíte pitomce, kretény, idioty, imbecily, hovada a podobně. Opět se opakuje synova žádost o vysvělení těchto pojmů. Nedá se svítit, nastává doma cenzura.
Než pustím dětem pohádku, o které nic moc nevím, stává se ze mě cenzor, jenž kontroluje slovní zásobu animáků, počítačových potvůrek a jiných hrdinů. Když se hlouběji zajímám o tvorbu pro děti, občas mě popadá zpropadený pocit propadu na kulturní dno. Zvířátka, která se mlátí hlava nehlava, budí v dětech pocit nesmrtelnosti a nezranitelnosti. Vulgární výrazivo jim rozšiřuje slovní zásobu.
Některým zvířecím postavám jsou přiřazovány morbidní vlastnosti, ačkoliv ve skutečnosti jsou neškodné. A pak jsou pohádky, kde modrá kráva kamarádí se čtverečkovaným zajícem. Brouci vypadají jako ufoni a v něčem, co vzdáleně připomíná postavičku z dětských kreseb, byste ani náhodou netipovali zebru. Kdepak jsou naše Manky, Křemílci, Štaflíkové, Trnkovy loutky, Hurvínci? Máme tolik pohádek, které by stály za zfilmování, ale naše děti se dívají na americké rodinky, ať už lidské, či zvířecí, v nichž z našeho českého pohádkového světa není ani zbla. Pohádkový kanál na kabelovce bývá plný fantaskních tvorů, mužů - bojovníků se zlem, oblud, zlounů - vše podle vzoru Superman versus Lutor.

Knižní svět je na tom podobně. Je mnoho knih, které obsahově jsou bezvadné, ale obrázky bývají děsné. Když už máte hezké obrázky, dočtete se nemožně upravenými písmeny, jak ježek jel vlakem se slonem a upadl na podlahu. Jinou informaci z veršů nezískáte. Prý kniha pro první čtenáře. Nehledě na knihy typu POŽÍRAČKA MRTVOL A JINÉ PŘÍŠERNÉ HISTORKY, o které již v Pozitivních novinách kdysi psala Ing. Jana Stuchlíková https://www.pozitivni-noviny.cz/687.html .
Dnešní zodpovědné matce nezbývá, než stát se zlou matkou cenzorkou. Věnovat svůj čas sledování pořadů a DVD pro případnou eliminaci nevhodných obsahů pro děti. Místo večerní romantiky bude koukat na šílené pohádky, které mají děti zabavit, načež sama budu mít po jejich zhlédnutí noční děsy. Další možností je děti na vše připravit a vyzbrojit je dostatečným seznamem slov nevhodných, která sice uslyší, ale jsou zakázaná pro používání. Za obě varianty ji její ratolesti budou mít nerady.

 

Nakonec ale zjišťuji, že tyto okolnosti mne nutí s dětmi si povídat. Věnuji se vyhledávání kvalitního programu pro ně, čímž sebe i je vzdělávám. Slovní zásoba omezující se dnes na sms zprávy a emailové odkazy se mi rozšiřuje a právě tak i dětem. Když máte čtyřletému klukovi vysvětlit, co je to poprsí tak, aby se slovo nestalo jeho báječnou zábavou, jak vyvádět okolní svět z míry a upozorňovat na sebe, tak poznáte, kolik slov se dá použít k osvětlení tohoto pojmu.
Jak je ta naše česká řeč barvitá! 

Originální ilustrace pro Pozitivní noviny © Eva Rydrychová, http://evussa.wz.cz/index.html

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 28. 04. 2009.