Marta Urbanová: FLORIDA - Fort Lauderdale

Rubrika: Publicistika – Letem-světem

Když se bůh cítil v neobyčejně dobré pohodové náladě, stvořil Floridu. Nenamáhal se hnětením kopců, vymýšlením krpálů ani soutěsek, ale laskal při zemi tenkou placičku, místy až průsvitnou, někde tak dva metry nad mořskou hladinou. Lidé tady jednou budou stavět mrakodrapy, zaváhal, a vzápětí mávl rukou, však oni si poradí.
Když Kolumbovi mořeplavci dorazili na břeh a spatřili tu svěžest a záplavu barev, byli přesvědčeni, že přistáli v květinové zahradě. Odtud název Florida.
Půda je tu tak plodná, že když odhodíte zápalku, ujme se a dřív či později vyroste. Tak proč nedat přírodě zelenou a neodkládat věci na zítřek? Tomu místní přizpůsobili svůj životní styl.
Florida je slunce, písek a moře. A 220 let demokracie. Osmdesát milionů turistů z celého světa sem přijíždí utrácet nebo zdvojnásobit své peníze, ohřát se v tropickém slunci nebo meditovat s mořem. To je povětšinou tyrkysové a jeho šev s blankytnou oblohou má ostrou konturu. Jeho teplota jde ke třiceti stupňům. Symbolem země je pelikán. V hejnech slétávají k hladině a mocnými zobany ji trhají, než dosednou na vodu.
Florida se začala houfně osídlovat, až když přišla do praxe klimatizace. Na Floridě žijete v klimatizovaném domě. Když vyjdete ven, sežehne vás žár. Přejdete do bazénu nebo do klimatizovaného auta, dojedete do klimatizované kanceláře, školy, kostela, obchodu, restaurace nebo dojedete k moři, kde vás ovívá větřík a šum vln. Naproti tomu jsem také viděla dělníky opravovat v té výhni fasády. Od rána do večera. Sezóna, kdy teplota klesne na 25°C, zde začíná v listopadu a končí v březnu. Na začátku sezóny se domy zabydlují, po sezóně se lidé vracejí do svých letních domovů.

 

Na této ulici na ostrově Miami Beach je pohádková vila, jíž vlastnil Gianni Versace a před kterou byl zastřelen, když se vracel ze své oblíbené kavárny. V této kavárně jsme popíjeli kávu a litovali jsme, že z ní není vidět moře. Domům těsně u vody tady kdysi hrozilo, že budou erozí spláchnuty do moře, proto na pláže navezli příslušníci armády miliony tun písku.

Na jižním cípu Floridy v místech, kde je ta placička průsvitná, jsou bažiny. Národní park Everglades. Je v něm bohatý ptačí život. V tomto parku hosté chodí po dřevěných chodníčcích, neboť park je domovem nejen velkých brodivých ptáků, ale i aligátorů a krokodýlů, kteří si tu spokojeně žijí vedle sebe.

 

Fort Lauderdale, severně od Miami, je známo jako „Benátky Ameriky“. 300 mil kanálů můžete projíždět na své či půjčené jachtě křížem krážem kolem honosných vilek, domků, učesaných zahrádek a čekat u zvedacích mostů, kterých je tu bezpočet, a to bez ohledu na příliv či odliv.

V neděli jsme si vyjeli do dawntownu, kde se v polovině ulice Las Olas konala výstava umění. Řady stánků se držely za ruce a nabízely krásu a zase jen krásu. Bylo to pro mne opojné. Každý stánek jiné oči malíře, jiné ruce výtvarníka. Výstava umění se každý víkend stěhuje do jiné ulice.

 

Současně je tu na kanálech obrovský veletrh jachet. Připlouvají sem ze všech stran, všech velikostí. Je možno spatřit přehlídku lodí za miliardy dolarů.

Odlétám 31. října, v den, kdy se na Floridě slaví Halloween. Tradičními znaky tohoto původně keltského svátku nového roku jsou dýně se svíčkou uvnitř a různé čarodějky, duchové, příšerky. Lidé se na tento svátek těší a připravují si nebo půjčují na něj kostýmy. Odbavují vás v nich i na letišti. Než jsem odjela, přišel se rozloučit se mnou padlý anděl. Objal mne s tím, že bude nade mnou držet ochrannou ruku po dobu mého návratu.

                

Foto © archiv autorky

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 13. 11. 2009.