Jitka Krpensky: Slohová práce na téma: 1. září, začátek školního roku

Rubrika: Literatura – Povídky

Já už se do školy těšil, na všechny moje kamarády a nejvíc na Tomáše. My jsme spolu chodili už do školky, bydlíme hned vedle sebe, a tak jsme spolu skoro pořád. A asi proto mě maminka nabádala, abychom s Tomášem zas nedělali blbosti, že nás oba moc dobře zná. Ujistil jsem ji, že se strachuje zbytečně – první den se totiž nezlobí, to ví každý.
Když jsme se ve třídě sešli, tak se všichni smáli a povídali jeden přes druhého a byl z toho pěknej rámus. Holky se většinou točily kolem Marka – jejich miláčka - protože měl ruku v sádře a vyprávěl, že se naučil jezdit na koni, ale ten ho bohužel minulý týden shodil, když se vylekal nějakého psa. Já si ale myslím, že spadl jako hruška, protože to ještě tolik neumí a jen se vytahuje před holkama. My už ho ale stejně neposlouchali a vyprávěli jsme radši, co kdo zažil a kde byl.
Tomáš se učil s tátou na nějakém velkém jezeře surfovat, to musí být príma, to bych taky chtěl, jenže to nejde všude, je k tomu prý potřeba nějaký zvláštní vítr. Třeba se to taky někdy naučím, já bych chtěl. Musím se doma zeptat, jestli bychom nejeli příští rok taky někam, kde je vítr. Každý z nás měl plno co vyprávět, ale bohužel nám nestačil čas.
Zazvonilo a naše třídní paní učitelka Vránová nás všechny přivítala a krásně se na nás smála. Je pořád tak hezká a voňavá, ale přísná dokáže být taky, to jo. O mně říká, že jsem jako pytel blech, ale mám štěstí, že jsem chytrej kluk. Nejdřív si s námi povídala a vůbec to nevypadalo jako ve škole.
Každý měl co vyprávět, jen Oldy mi bylo líto, protože byl víc jak polovinu prázdnin nemocný a ani ted‘ nevypadal docela zdravě. Ten si to tedy moc neužil, to je ale nespravedlivý - stonat o prázninách. Ale mně se nejvíc líbilo, když nám začala taky vyprávět paní učitelka, ona to moc pěkně umí.
Vykládala o tom, jak dělali túru po horách. Měla k tomu taky plno fotografií a ty nám nechala kolovat, a byly moc krásné. Měla tam hory, zvířata, kytky a i jiné věci. Říkala, že fotografování je její koníček, stejně jako chození po horách, jízda na kole, zpívání a plavání a taky psaní . To tedy nevím, jak to všechno stačí, když má ještě nás a doma taky dvě děti. Ona říká, že je to věc dobré organizace – třeba se to taky jednou naučím.
Jenže já nejsem ještě tak velký, abych to musel umět, a to jsem rád. V létě jsem na horách ještě nikdy nebyl, ale možná, že až budu větší, tak taky někdy půjdu na takovou túru. Je prý na to potřeba pořádné boty a dobrou kondici, a tu já mám, a boty si už obstarám.
Žádné úkoly jsme nedostali, jen jsme si napsali rozvrh a dostali seznam zájmových kroužků – a vážná práce začne prý až zítra. Shodli jsme se, že naše úča je príma, a  hned jsme začali s klukama vymýšlet, co podnikneme odpoledne. Na kola – nebo fotbal? Nemohli jsme se rozhodnout, a tak jsme to udělali tak, že pojedeme na kolech na hřiště. Doma jen rychle najíst, převléknout a ven. Maminka sice chtěla vyzvídat, co a jak bylo, jenže to už zvonil Tomáš, a tak mě zachránil.
Nejdřív jsme se místo rozcvičky trochu prohnali na kolech a pak se pustili do kopání. To všichni koukali, jak jsem se o prázdninách naučil přihrávat a útočit, a já byl pyšný, ale dělal jsem jako nic. A v duchu jsem děkoval klukům z Drtína, že mě to naučili. Než jsme se pořádně vylítali a vyčutali, už byl pomalu čas na cestu domů. Tedy, moc se nám nechtělo a rozhodli jsme se, že se ještě trochu projedem. A  při tom jsme potkali naše holky ze třídy, a tak jsme se trochu předváděli, aby se ukázalo, kdo je na kole lepší. No, to jsem zas tak dobře neuměl, nejlíp na kole jezdí Ivo, ale nevytahuje se, a tak to nikomu nevadí.
Domů jsem přijel včas, a tak mamča ani nic nenamítala a jen se divila, že nemám ani odřená kolena. Jako bych byl nějaký malý dítě. Taky jsem musel jít trochu dřív do postele než o prázdninách, abych prý byl ráno fit.

Než jsem usnul, tak mě napadlo, že by každý školní den měl být jako ten dnešní. To by se mi líbilo.

Exkluzivní ilustrace pro Pozitivní noviny: Katarína Sojková

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 29. 09. 2011.