Kniha Pavla Veselého: Dominik Duka – moderní a oblíbený

Rubrika: Exkluzivně – Aktuality

V pražském knihkupectví Luxor byla uvedena do života kniha Pavla Veselého „Dominik Duka – moderní a oblíbený“, vydaná v nakladatelství Petrklíč.

Je to dlouho očekávaná kniha, která je zároveň i první knihou o Dominiku Dukovi s autorským pohledem. Kniha hovoří nejen o životě Dominika Duky, ale i v různých kontextech o významu arcibiskupa Dominika Duky pro českou církev a především pro český národ.

Knihu do života uvedli místopředsedkyně Senátu Alena Gajdušková, arcibiskupský ceremoniář Vojtěch Mátl, zpěvačka Lenka Filipová, moderátor Petr Jančařík a fotografka Renáta Lucková, která se na knize také podílela. Akci moderoval Václav Čapek. O výjimečnosti této knihy hovoří i to, že knize požehnal otec Ludvík Grundman z řádu dominikánů a zároveň byla uvedena do života v noci v úplňku.

Uvedení do života této knihy se zúčastnilo mnoho významných osobností z oblasti, politiky i církve. „Tato kniha je v současnosti velmi potřebná a rozhodně se jedná o velmi zajímavý vánoční dárek“, řekla o knize paní Gajdušková. Petr Jančařík a Lenka Filipová připojili i příhody, které je spojovaly s autorem v jejich dlouholetém přátelství.

Ukázka z knihy

Z mnohých stran jsem slyšel o diplomatických schopnostech Dominika Duky, přesto ta pochybnost zde byla. Zažil jsem kněze, který byl naprosto jasně pro to, aby katedrála /sv.Víta – pozn.autora/ patřila církvi. Jen církvi a jen ona aby určovala její směřování. Vím, že dnes je to určitě ten nejzatvrzelejší obránce toho, že katedrála patří všem …Vím, že složil slib poslušnosti, nicméně co na to jeho svědomí, ani nechci domyslet. Tam jsem pochopil, jak v mnohých kněžích stále je onen pocit moci. Touha po moci a majetku.

Díky Bohu katolická církev dostala úžasný dar – arcibiskupa Dominika Duku. Neříkám to proto, že moje kniha je o něm, ale proto, že to je jeden z mála kněží, ale i věřících, kteří jsou diplomati, a nejsou závislí na dogmatech katolické církve. Takový představitel církve byl víc než potřebný. V hodině dvanácté dokáže zachránit víru v Česku. Lítá ve stíhačce, žehná motorky i nový přístroj v nemocnici, je přesně tam, kde má být. Duchovní podpora národa a ukázka určité morální autority. V době, kdy se politici navzájem sledují, a praktiky StB jsou víc než živé, je tady někdo, kdo je schopen, paradoxně s prezidentem Klausem, sjednotit český národ a odvrátit velkou katastrofu.

A o to právě jde. Dát českému národu další morální impuls a autoritu. Dát něco, co chybí. Spolehnutí na to, že vyřčené slovo platí. Že to, co se řekne, se dřív nebo později splní.

Autor Pavel Veselý k tomu dodává: “Setkání s Dominikem Dukou a rozhovor s ním ve mně zanechal hluboký dojem, protože jsem v něm poznal velmi vzdělaného člověka, který má v sobě i velký lidský rozměr.“

A co vedlo autora k jejímu napsání? “Knihu o Dominiku Dukovi jsem se rozhodl napsat poté, co jsem měl možnost se s ním setkat osobně a poznat i jeho demokratické názory, které dokáží reflektovat dobu. Dominik Duka je tím, kdo dokáže naslouchat druhým, a přesto má jasné vidění světa. Jeho život je velké dobrodružství plné zvratů. Setkání s Dominikem Dukou je vždy přínosem a něčím novým, co vás obohatí a zároveň donutí k zamyšlení .“

Co přeje autor čtenářům? „Tato kniha se rodila v nelehké osobní době a v mnohých chvílích byla pro mne záchranou. Věřím, že každý čtenář si v ní najde to své a bude mít podobný pocit názorové blízkosti jakou k Dominikovi Dukovi sdílím já,“ uzavírá Pavel Veselý.

Renáta Janoušková

O autorovi

Pavel Veselý, narozený v roce 1968 ve znamení Vodnáře, byl původně speciálním pedagogem. V jeho profesním životě však převládly i jeho další lásky – novinařina, publicistika a moderátorství, kterým se v různých formách věnuje dodnes. Získal dlouholeté zkušenosti v oblasti médií a reklamy.

Je autorem dvou knih veršů a povídek i několika textů písní. Zároveň čtyři roky byl tvůrcem a moderátorem vlastního pořadu „Zastávka“ s významnými osobnostmi kulturní i politické sféry.

Autorův nekonečný optimistický přístup k životu i k lidem kolem něj dokazuje i jeho životní krédo: „Každé ráno je novou příležitostí k životu“. Pavel Veselý ví, o čem mluví, když se v roce 2002 vyléčil z vážné nemoci. V té době ještě z nemocničního lůžka dělal dramaturgii a organizoval Koncert na pomoc postiženým povodněmi pro 22 umělců, a to společně s Nadačním fondem Plaváček.

Jako výjimečný muž stíhá výjimečně i hodně věcí najednou. Má rád divadlo, hudbu, tanec, cestování, ale především svoji rodinu a děti.

Zpracováno z podkladů autora.

Redakce Pozitivních novin přeje Mgr. Pavlovi Veselému a jeho knížce svěží vítr do plachet – a hodně spokojených čtenářů!

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 22. 11. 2011.