Jan Řehounek: Zázračná kvítka (2) Pupalka

Rubrika: Publicistika – Víte, že...?

Vzpřímená rostlina rostoucí na březích řek, v pískovnách, lomech, podél silnic či železničních tratí, ale také na rumištích, která trochu připomíná diviznu, ale její květy jsou mnohem zářivější, se jmenuje pupalka dvouletá, latinsky Oenothera biennis. U nás je pravděpodobně nepůvodní, ale už velmi dávno zde zdomácněla. V lidovém léčitelství se jí říkalo pupenec či noční svíce. To proto, že její žluté květy rozkvétají večer a po čtyřiadvaceti hodinách se zavřou a zvadnou. Zejména v noci intenzivně voní, aby přilákaly noční motýly, kteří je opylují.

Pupalka je, jak už její název prozrazuje, dvouletá, až jeden a půl metru vysoká bylina, která v prvním roce vyhání pouze přízemní růžici kopinatých listů. Teprve ve druhém roce vyrůstá květonosná lodyha, někdy v horní části větvená, s květním klasem – květy v něm rozkvétají odspoda postupně. U statných rostlin dosahují na průměru až pěti centimetrů.

Odedávna se kořen pupalky konzumoval uvařený jako zeleninová příloha či jako kořenová zelenina do polévky, případně nastrouhaný za syrova jako salát. Prý dodává tělu neobyčejnou sílu. Mladé listy a stonky můžeme přidávat do salátů. Semena se používala, podobně jako mák, k sypání slaného pečiva.

Pupalka byla využívána jako léčivka. Sbírá se zejména semeno, z něhož se lisuje pupalkový olej, obsahující esenciální mastné kyseliny. Nejúčinnější je zejména kyselina gama-linolenová, dihomo-gama-linolenová, linolová a olejová. Tyto sloučeniny jsou součástí fosfolipidů, které jsou stavebními jednotkami buněčných membrán.

Pupalkový olej je v posledních letech považován za velmi účinný při řadě onemocnění, jako je např. atopický ekzém nebo lupénka. Dobrého účinku pupalkového oleje bylo dosaženo i při léčbě tzv. premenstruačního syndromu (předmenstruační křeče provázené depresemi), roztroušené sklerózy (zejména brzdí rozvoj onemocnění v počátečním stádiu), preventivně se osvědčil v oblasti cévních chorob (snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a zároveň snižuje srážlivost krve), při prevenci např. anginy pectoris či náhlých mozkových příhod. Vzhledem k tomu, že pupalkový olej působí imunostimulačně, zvyšuje i obranyschopnost organismu a odolnost vůči stresům.

A teď pozor! Pupalkový olej je vynikajícím prostředkem ke snižování nadváhy! Obsahuje totiž kyselinu gamalinolovou, kterou si nedokáže organismus sám vytvořit - ta se v organismu mění na prostaglandiny. Tyto látky jsou biologicky aktivní a mají vliv na mnoho tělesných funkcí (srdeční, trávicí, dýchací, imunitní...). Jak tvrdí odborníci, prostaglandin z pupalky aktivuje nevyužitý tělesný tuk a vysílá signál k většímu spalování kalorií a rovněž zlepšuje vylučování sodíku z organismu, k čemuž spotřebuje asi dvacet procent tělesné energie.

Pupalkový olej si nemusíte sami lisovat ze semínek - jako oficiální potravinový doplněk je k dostání v tobolkách.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 18. 08. 2012.