Jan Řehounek: Polabím vláčkem s parní lokomotivou

Doporučení Publicistika

Především pro rodiče s dětmi, ale užijí si to i dospělí, slouží Kolínská řepařská drážka. Tato účelová úzkorozchodka byla postavena v roce 1894 Adolfem Richterem, vnukem rytíře Františka Horského, jako úplně první drážka tohoto typu v Čechách. Vedla z Jestřábí Lhoty přes Býchory, s odbočkou do Františkova, do kolínského cukrovaru, jenž stával v místě dnešní kolínské elektrárny. Celková délka trati byla téměř dvanáct kilometrů.

Egon Wiener: Poštovní známka | Přírodou Libereckého kraje | K doktorovi

Literatura

Až ta tu jednou nebude, zmizí ze světa kus historie. Tady už nejde o sladká mejdlíčka, co jsme si kdysi kupovali za dvacetník. Známka, aspoň pro nás, kluky, co jsme je sbírali po jedné, každá měla téměř cenu tuny zlata. Známky. Jedna, nebo celé hrsti, obálky v Pofisu, sáčky za tři, pět, za deset kaček na osobu. Žádný z nás nebyl organizovaný filatelista a měl k tomu řadu důvodů. Byli jsme nezávislí. Nebyli jsme členy žádného klubu. Jeden druhému jsme se „poctivě“ snažili vyčudit, co měl ten druhý za raritu.

Jitka Dolejšová: Zoubková víla

Inspirace Literatura

Když cinkne lžička o první zoubek, dostane objevitelka (většinou maminka) peníze „na šaty“. Tato tradice je u nás stále hojně rozšířená. Počet mléčných zubů narůstá, až je jich dvacet… A pak to přijde. Kolem šestého roku věku dítěte se první zuby začínají viklat a vypadávají. První vypadlý zoubek bývá velkou událostí nejen pro dítě, ale mnohdy i pro celou rodinu. Nastává čas pro další různé zvyky a tradice. Jak je to u vás? Navštíví vás zoubková víla?

Marie Formáčková: Zita Kabátová - o divadle a filmu

Co je psáno... Publicistika

„Herci, kteří získali Oscara, prý žijí v průměru o tři roky déle než ti, kdo byli na toto prestižní ocenění jen nominováni, ale nedostali ho. Takže já jsem ráda, že jsem nikdy na Oscara nebyla nominována a tudíž nemám stres z toho, že jsem ho nedostala. Nicméně souhlasím s tím, že když má člověk ve své práci úspěch, drží ho to při životě. Podle počtu mých let se tedy dá usuzovat, že jsem si úspěchu užila dost.“

František Mendlík: S časomírou za zády

Povídky Literatura

Výpravčí Vojtěch Omelka žil celý život podle hodinových ručiček. Byl absolutně dochvilný a stejnou vlastnost vyžadoval i od svých bližních. Když odcházel na železniční průmyslovku do Valtic, zakoupil mu otec náramkové hodiny značky Kirovskije. S těmi kirovočkami byl na obtíž všem kamarádům. Jakoukoliv nedochvilnost komentoval a prstem vždy ťukal na zápěstí s hodinkami. Kamarádi se mu jednou pomstili.

Jitka Krpensky: Splněný sen

Povídky Literatura

Její kamarádka má alespoň psa, Badyho. Je s ním docela legrace, když začnou vyvádět na louce, to se nasmějou a naskáčou až až, a říkají tomu, že dělají "psí kusy", a to tedy jo. No na psa by je možná doma ještě přemluvila, ale když ona by chtěla koně. Ať si lámala hlavu, jak chtěla, nic pořádného nevymyslela.

Eduard Světlík: Hledá se Voltaire / Papoušek na tři

Fejetony Literatura

„Vrátit knížku, kterou jsem mu půjčil. On se však nehýbal, jenom zabručel: ,Co to bylo?‘ ,Voltairův Filosofický slovník,‘ řekl jsem. ,Velmi dobrá knížka,‘ podotkl. Čekal jsem, že ji začne hledat, místo toho však otevřel přihrádku psacího stolu, položil na stůl nějaké pouzdro, chvíli si hrál s jeho zámkem – a pak vyndal dalekohled. Co to má znamenat? říkal jsem si.

Luděk Horký: Jak jsem začal psát a jak to dopadlo (4)

Publicistika

Tímto pokračováním končí malý seriál, který napsal člověk těžce a doživotně postižený, který se ani ve snu nedomníval, že by mohl kdy literárně tvořit. Stal se lidovým písmákem a vydal již nejméně desítku svých knih. Nejprve jsem do Pozitivních novin napsal o něm 13. 7. 2011 „Co všechno prožil po svém úrazu“, potom 9. 8. 2011 další článek „Prázdniny vnoučat v sedle na koních“, a tento malý seriál sepsal již pro Pozitivní noviny on sám.

Zdeněk Vilímek: Mezinárodní hudební festival v jeskyních CAVE BEAT 2012

Doporučení Publicistika

Začátkem března 2012 byl vyhlášen oficiální program mezinárodního hudebního festivalu v jeskyních s názvem CAVE BEAT 2012, který pořádá občanské sdružení Jeskynní tep, o.s., ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou CHKO Moravský kras. Akce navazuje na benefiční koncertní pouť DIDGERIDOO V JESKYNI 2011, letos nově, se zaměřením na multižánrovou akustickou hudbu a potenciál lidského hlasu – zpěvu. Oficiální zahájení festivalu proběhne v sobotu 14. 4. 2012 v Jeskyni Výpustek ve Křtinách v Moravském krasu, kde vystoupí Alikvotní sbor Spektrum z Prahy pod vedením sbormistra Jana Staňka.

Hynek Bočan - Petr Pučelík: Dnešní režim si také zaslouží satiru

Co je psáno... Publicistika

Filmový a televizní režisér Hynek Bočan natáčí na jihu Čech další pokračování televizního seriálu Zdivočelá země. Přesto si udělal čas na setkání se strakonickými gymnazisty a Deníku poskytl následující rozhovor. | Evropské národy jsou si blízké, řekl jste před studenty strakonického gymnázia. Vnímáte u Evropanů podobný smysl pro humor? Protože mám v rodině Angličana, který si vzal jednu moji dceru, a Ira, který si vzal druhou, mohu srovnávat z osobní zkušenosti.

Barbara Semenov: Vím, dnes jsem Australan spíš...

Zajímavosti Publicistika

Časy, kdy nebylo na návrat do rodné země ani pomyšlení jsou zaplaťpánbů dávno za námi. Tehdy si člověk nechal zajít chutě na procházky Kampou a po starých Zámeckých schodech, na nějakou nostalgii a stesk po domově neměl emigrant nárok. Bylo věcí principu neupravovat si vztah, - jaképak upravování jakéhopak vztahu? 

V.Kulíček / B.Kubešová: Vzpomínka na Vltavanku

Zajímavosti Publicistika

Začít můžeme téměř pohádkově: Dávno je tomu, kdy na místě pod dnešní Slapskou  přehradou se nacházely Svatojánské proudy. Tehdy ještě čistá, stříbropěnná Vltava zurčila přes nesčetné kameny a balvany dravým proudem v hlubokém a divoce vyhlížejícím kaňonu. Na nádherné prostředí Proudů vzpomínám ještě z doby druhé světové války, kdy jsme zde s Klubem českých turistů stanovali – samozřejmě načerno.

Peter Závacký: Portrétová revolúcia Vladimira Močalova v Rusku

Rozhovory Publicistika

Poviem to tak, priamo bez retuše – karikatúra nebola vítaná ani v jednej epoche. A čím bolo postavenie človeka vyššie, tým menej chcel vidieť svoj portrét v ironickom alebo satirickom prejave, negatívne zasahoval do jeho osobných ambícii a politických záujmov. Niekomu to vadí, ale naopak sú aj takí, pre ktorých je stáť sa predmetom karikovania užitočným pre jeho alebo jej ambície. Keďže ja osobne nekreslím satirické portréty pre nich, chcem im vidieť do duše a prekuknúť ich osobnosť. A tak pekné osobné portréty kreslia iní majstri...

Václav R. Židek: Nová kniha o ochraně zvířat

Doporučení Literatura

Dnes více než kdy jindy je nutno se vážně zamyslet nad osudem zvířat v naší společnosti, a to především nad osudem zvířat hospodářských. Množství těchto citlivých tvorů ročně obětovaných pro potravu lidí, jejich utrpení a hloubka ...

Miroslav Sígl: Stoletá škola pro zrakově postižené

Víte, že... ? Publicistika

Dozněly poslední tóny varhanní skladby J. S. Bacha v koncertní síni Bohuslava Martinů na Hudební akademii múzických umění v Praze-Malé Straně a ozval se mohutný, jásavý potlesk, jaký zde zažívají často, ale tentokrát byl něčím výjimečným. Patřil nevidomým a zrakově postiženým pěvcům, muzikantům, sólistům a jejich představitelům v čele s ředitelkou školy Miladou Rybářovou, kteří vše s nesmírnou pečlivostí připravili, nacvičili náročný program a nyní se uklánějí s náručí plnou květin.

Jan Drocár: Karel I. potomkem české kněžny sv. Ludmily

Historie Publicistika

Papež Jan Pavel II. 3.října 2004 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu blahořečil posledního rakouského císaře, uherského a českého krále Karla I. Habsburského. Blahoslaveného císaře označil papež ve svém projevu za "příklad pro dnešní evropské politiky" pro jeho snahu o mír v době války. Obřadu v bazilice bylo přítomno také na 300 příslušníků habsburského rodu, mezi nimi i žijící synové císaře, včetně v Čechách nejznámějšího Otty Habsburského, současné hlavy rodu.

Jiří Suchý: Život není obnošená vesta (15)

J+O Suchý Publicistika

V roce 1966 byl Jiří Šlitr zase jednou v zahraničí. Já zatím táhl divadlo sám a to se mně zamlouvalo jen částečně. Připadal jsem si důležitě, ale za nějaký čas mě to začalo zmáhat. A tak mě napadlo, že by mi mohli od přebytečné práce odpomoci mí kolegové. Měl jsem v šuplíku takovou celkem směšnou povídku a vytipoval jsem si Evžena Jegorova jako potenciálního vypravěče.

Josef Krám: Byl Ferda Mravenec v Rychnově aneb Kant po Rychnovsku

Co je psáno... Publicistika

Ondřej Sekora se dostal do Rychnova 13. července 1926 jako redaktor Lidových novin, aby pro ně zpravodajsky pokrýval cestu Tomáše Garrigua Masaryka do východních Čech 10. – 13. 7. od Chlumce nad Cidlinou po naše město, kde prezidentova návštěva vyvrcholila. Ověření faktu, že O. S. v Rychnově byl, mělo trochu komplikací.

Zdeněk Pošíval: Té noci svítil úplněk (10)

Na pokračování Literatura

Nejdřív jsem vytýčil půdorys. Plošina před jeskyní byla naštěstí rovná a kamenitá, což mi ušetřilo hodně práce. Křoviny, kryjící tak znamenitě vchod do skalní dutiny, rostly na tenké vrstvě půdy a nebylo obtížné odstranit je z pozemku i se zeminou. Varoval jsem se udělat to však dřív, než to místo zacloní před cizími zraky dostatečně vysoká stěna srubu. Mou paní nejvíc zajímalo uspořádání domu.

Zdeněk Pošíval: Té noci svítil úplněk (19)

Na pokračování Literatura

V kostelíku se notně zešeřilo. „Víš-li, proč se tvůj otec opíjel?“ zeptal se mnich. Lovce udivilo, že po svém dlouhém vyprávění dostal od mnicha právě tuhle podivnou otázku. „Proč se na to ptáš?“ „Radim chtěl, abych se zeptal.“ „Nu,“ pravil lovec váhavě, „myslím, že otec tesknil po matce a opíjel se ze žalu, když umřela.“ „To je pouze poloviční pravda,“ pravil mnich. „Je za tím tajemství, jehož tě na Libici ušetřili. Bylo to cosi, k čemu se přiznala tvá matka svému muži na smrtelném loži.“

« Předchozí strana

Celkem se zde nachází 5960 článků

Další strana »