Hledám nakladatele... Ing. Kamila Urbanová: Sešity pro ekoškolky 1 – zvířata

Prezentace projektu Pozitivních novin – Hledám nakladatele

Název díla Sešity pro ekoškolky 1 – zvířata
Autor Ing. Kamila Urbanová

Žánr pro děti Formát publikace x
Ilustrace vlastní Odhadovaný počet stran 50 stran
Typ ilustrací kombinované techniky Představa nákladu 200 ks
Stav díla rozpracování na 40 % Představa ceny x
Návrh obálky Zeměkoule na dětské dlani... Stav nabídky K vydání

Stručný obsah
Povídání o lesních zvířátkách (vybraní zástupci od hmyzu až k savcům), doplněno básničkou nebo pohádkou. Náměty na tematické hry ve školce či v přírodě, v příloze grafomotorické cvičení se zvířátkem.

Ukázka textu

HMYZ

Trocha teorie o hmyzu: Hmyz, to je nejpočetnější skupina živočichů na naší planetě. Mnohé druhy ještě nebyly ani objeveny, například ty tropické, žijící v pralese, kde na své objevení teprve čeká. Některé druhy hmyzu jsou pro člověka užitečné (včely, čmeláci, zlatoočka obecná) a jiné škodlivé (mol šatní, bělásek zelný, kůrovec). Ovšem všechny druhy hmyzu mají v přírodě nezastupitelnou roli, a to nejen jako potrava pro jiné živočichy. Jejich tělo má tři páry nohou, hlavu, hruď, zadeček a tykadla. Většina z nich má i křídla. Dříve než se stane hmyzím dospělcem, musí projít larválním stadiem. Larva si při svém růstu musí tělo několikrát svlékat.

Otázky pro děti:
Víte, děti, co je to hmyz? Jmenujte alespoň některé druhy! Kde hmyz žije? Co mají všichni společné? Který hmyz žije u vody a který na louce? Které druhy létají? Přečtěte si krátkou básničku o hmyzu:

Hmyz
To nemáte ponětí,
co je v trávě havěti!
Kde je les i zahrádka,
bydlí hmyzí čeládka.

Vylíhnou se z vajíčka,
bydlí blízko človíčka.
Šest nožiček na mezi
pilně shání večeři.

Larva, kukla, dospělec,
není vždycky vetřelec!

Mravenec lesní

V jednom tmavém lese, hned za sedmero borovicemi a starým smrkem se rozkládá velké království, ukryté pod hromadou jehličí. Vládne tady moudrá královna, která má spoustu poddaných. V království mají pořád všichni plno práce. Zatímco vojáci stráží hradby před nepřítelem a stavitelé budují chodbičky, ti ostatní zase bez přestání shání potravu… A copak dělají poddaní v blízkosti královny? Pečují o královnu a její malá princátka. A každý tady rád mlsá lahodný sladký nápoj - medovici, kterou jim dávají za odměnu mšice. Starý smrk si velice váží práce těchto drobných obyvatel, je zdravý, silný a bez škodlivých larev brouků. Půda v okolí království je provzdušněná a kyprá. Poznali jste, děti, toto království? Ano, je to lesní mraveniště!

Otázky pro děti:
Víte, děti, že mravenci pěstují jiný druh hmyzu - mšice, pro jejich lahodný nektar tzv. medovici?
Stejně, jako mravenci využívají mšice, i lidé pěstují řadu domácích zvířat pro svůj užitek. Některé pro mléko, vajíčka, jiná pro maso. Znáte, děti některá užitečná zvířata? Jmenujte je!
Jak se mravenci mezi sebou dorozumívají? Vždyť nemluví, a přitom jsou takový sehraný tým? Jak je to možné, nehádají se a každý přesně ví, co má udělat a vzájemně si pomáhají!

Tip: Prohlédněte si tělo mravence v knížce nebo venku u mraveniště. Kolik má nožiček a k čemu potřebuje tykadla? Při procházce do lesa pozorujte život v mraveništi a všimněte si, jak si vzájemně pomáhají. Samotný mravenec by dlouho nepřežil! Vezměte s sebou pár kostek cukru, položte ho do mraveniště, a uvidíte, co se bude dít! Paní učitelka a odvážné děti si nechají jednoho lézt po ruce. Zvířátka lidem neublíží, pokud jim neublíží sám člověk! Vysvětlí jim, že do mraveniště se nekope, ale musí se chránit.
Pomůcky: lupa, kostky cukru.

Úkol pro děti: Obrázek Ferdy mravence. Vystřihněte z barevného papíru části těla mravence a nalepte je na bílý papír. Pastelkou domalujte Ferdovi šátek.
Pomůcky: barevný papír, výkres, pastelky

Hra 1: Na mravence. Paní učitelka rozmístí po třídě kužely a děti mezi nimi chodí jako mravenci za sebou a zpívají si. Když paní učitelka zavolá „prší!“, děti si rychle utíkají pro své kukly (plyšové hračky na zemi), uchopí je a běží se s nimi schovat do mraveniště (koberec, domeček). Poslední vypadává ze hry. Pro hru venku postačí místo hraček šišky a domeček může být třeba vybraný strom.
Pomůcky: kužely (nebo jiné překážky), plyšové hračky (šišky), koberec

Hra 2: Kukly. Zabal svého kamaráda do toaletního papíru! (roztrhaný papír nevyhazujte, použijte ho při výrobě ručního papíru!) Ústa nechej volná! Vyhrává rychleji vykuklený mravenec.
Pomůcky: toaletní papír

Prezentace autora Vystudovala vysokou školu se zaměřením na ochranu životního prostředí. Publikuje v PN a bloguje na iDnes. V e-knize pro předškoláky je několik jejích pohádek a básniček.
Kontakty
e-mail: urbanova.ka@seznam.cz

Pozitivní noviny Vám přejí hodně štěstí!   |   Zpět na přehled nabízených knih