Miroslav Sígl: Vltava, slavné parníky a lodě s loděnicemi

Zajímavosti Publicistika

Ach, kde jsou ty nádherné dny, kdy kolem břehů Labe nebo Vltavy voněly louky, čerstvě posečená otava nebo seno, které jsem pomáhal rodičům sušit, a jakmile se objevil po řece tiše plující a občas náhle zahoukající parník, většinou s vlečnými čluny, odhodil jsem hrábě a pádil k vodě. Stejně tak moji kamarádi, spolužáci, abychom o překot naskákali do vln a nechali se jimi unášet.

Vladimír Vondráček: Paradoxy češtiny (7)

Zajímavosti Publicistika

Už v základní škole jsme se učili, že čeština má devatero druhů slov. Pamatujete si ještě? - Podstatná jména, přídavná jména, zájmena, slovesa, číslovky, příslovce, citoslovce, spojky a částice. Jistě nejméně na polovinu z nich by si asi vzpomněl každý z nás. Ale ruku na srdce, ve své řeči ba ani v písemném projevu toto rozlišení našich slov vůbec nevnímáme!

Jindřich Lion: Bramboráři všech zemí spojte se!

Zajímavosti Publicistika

Ke svému názvu u nás prý přišly podle názvu území, odkud k nám dorazily: podle Braniborska. Lidé jim rychle přicházeli na chuť, zejména když české hospodyňky díky své vynalézavosti přišly časem na nejrůznější způsoby jejich přípravy. Tak se postupně zrodila bramborová polévka bramboračka, bramborové nočky, bramborový salát s octem a cibulí....

Ivo Fencl: Kočičí pracka nikdy neumírá?

Zajímavosti Publicistika

Role koček a jejich pracek v kresleném seriálu Rychlé šípy je zajímavý a podle mého názoru i pozitivní fenomén. Vůbec poprvé se v těchto příbězích zmiňuje o kočce záhadný pan domovník z ponurého domu, v jehož nitru měli chlapci klubovnou (díl Rychlé šípy na omylu na 46. stránce souborného vydání ukončující pět navazujících pokračování o luštění „sítě záhad“).

Jiří Stanislav: Historický úspěch českých vinařů

Letem-světem Publicistika

Poprvé ve více než třiceti leté historii největší a nejprestižnější mezinárodní soutěže vín v USA „San Francisco International Wine Competition“ se dostalo víno pocházející z vinařství z České republiky do elitní kategorie vítězů této přehlídky. Sauvignon Blanc VOC 2010 z VINAŘSTVÍ LÍBAL z Horních Dunajovic (Znojemská vinařská podoblast) byl pro své jedinečně chuťové i senzorické vlastnosti vybrán mezinárodní porotou jako nejlepší reprezentant své odrůdy a tím získal, mimo „dvojité zlaté medaile“ (všichni porotci udělí zlatou), také ocenění „BEST SAUVIGNON BLANC“.

Konec jedné evropské dynastie

Historie Publicistika

Dne 4. srpna 1306 byl v Olomouci zavražděn český, polský a - už jen velmi částečně uznávaný - uherský král Václav III. Přemyslovec. Vraždou vymřel v mužské linii jeden z nejvýznamnějších vládnoucích rodů střední Evropy.

Lásky nadevše...

Zbývá dodat... Publicistika

Uchu zrovna dvakrát nelahodící zvuk, jež se line z mého mobilu, mě vždy dočista probere. Pomalu se zotavuji z každodenního ranního šoku a hned jak se vzpamatuji, mohu konečně myslet normálním způsobem. Nasměruji se na cestu do koupelny, následuje rituál mé hygieny a po půlhodinovém přemýšlení, co si dnes vezmu na sebe, se jakž takž upravená vydám na snídani.

Jan Drocár: Genealogie majitelů zámku v Častolovicích z rodu pánů ze Sternberga

Historie Publicistika

Častolovice bývaly s okolními vesnicemi Synkovem, Liblí, Veselou, Olešnicí, Horkami a snad také Česticemi původně samostatné panství, jehož prvním známým majetníkem byl Půta z Častolovic, jenž založil zde kapli sv. Kateřiny; pak na krátkou dobu dostaly se v držení Jana Pušky z Kunštátu, jinak z Častolovic, ale po něm přešly opět v majetek Půty z Častolovic (1435).

Jiří Vlastník: Masaryk a Mařena

Zbývá dodat... Publicistika

Ano, přiznávám se – jsem sběratel. Hromadím černé, šelakové, gramofonové desky a staré tiskoviny. Upřesňuji, nevozím je na vozíčku do sběrných surovin abych si za stržený obnos přilepšil na stravě a ošacení. Ukládám je do skříní a pod gauč, kolem utěšeně uhání čas a já s uspokojením sleduji, jak se z kdysi bezvýznamných deníků a vybledlých časopisů stávají historické unikáty.

Jonas Santos (Brazília) – Peter Závacký: Karikatúra je pre mňa hlas ľudí

Publicistika1

Brazília dáva svetu nielen plejádu výborných futbalistov, ale v ostatných rokoch aj výborných karikaturistov, ako sú Mello, Batistao, Tonho, ale i Nivaldo De Souza, Correa, či Mauricio de Souza, ktorí dávajú o sebe vedieť na festivaloch humoru na všetkých kontinentoch. Už dnes patrí k ním aj Jonas Santos (*1986), mladík zo Sao Paulo, ktorý smelo a bez zábran sa udomácňuje nie len na stránkach domácich periodik ako sú O Estado de Sao Paulo, Folha de Sao Paulo, Jornal Agora, Jornal da Tarde, METRO, METRO News, či Destak, ale aj v prestížnom a rešpektovanom Barrosovom Bostoonthemag (USA), kde opublikovali aj jeho opus Nepraktu.

PhDr. Josef Krám: Kniha Jiřího Uhlíře – Osobnosti Jaroměře

Publicistika1

Spisovatel Miroslav Ivanov (vzpomeňme namátkou Tajemství RKZ a Záhada rukopisu zelenohorského), samouk řezbář Josef Kapucián (kdo kromě zasvěcených ví, že tento spolutvůrce slavného Třebechovického betlému byl jaroměřským rodákem), světově proslulý František Kupka (v souvislosti s ním se stále uvádí Opočno a Dobruška, ale kde by byl bez Jaroměře? Tam se učil soukromě kreslení a malování na řemeslnické škole u profesora a ředitele Aloise Studničky...

Vladimír Leksa: Jiří Trnka – rozprávkar, ktorý daroval dušu bábkam

Publicistika1

Odmala sa rád dívam na animované filmy – bábkové aj kreslené. Ako chlapec som sa každý večer tešil na Večerníček a vždy v nedeľu dopoludnia na kino Filmárika a Filmušky. Na príbehoch Lolka a Bolka, Maťka a Kubka, Maxipsa Fíka, Vlka a Zajaca, králikov Boba a Bobka, kocúrikov Pufa a Mufa, či dvoch medveďov, ktorí sa stretli kdesi pri Kolíne, som sa detsky smial. A bývalo to tuším v sobotu poobede, možnože aj v nedeľu, keď som nespúšťal oči z iných príbehov – v programe s názvom Břetislav Pojar uvádí ma do nich pravidelne pozýval stvoriteľ dvoch mackov od Kolína – vtedy sa stávalo, že som pri tom smiechu zabudol zavrieť ústa a iba sa detsky čudoval, aká krása nevídaná je ukrytá v rozprávkovej krajine animovaného filmu.

Miroslav Sígl: Evropská unie, čeští tlumočníci a překladatelé

Zbývá dodat... Publicistika

Tisíce dokumentů a podkladů u nás překládá denně v nejrůznějších jazykových kombinacích na 600 profesionálů, kteří se od roku 1990 sdružují v Jednotě tlumočníků a překladatelů (JTP) včetně pedagogů translatologie, jejíž odborný ústav založili na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V technicky i odborně rychle se rozvíjející společnosti stejně tak denně narůstají všem problémy, o nichž navzájem referovali ....

Ivo Fencl: Rozhovor s paní Vlastou Tafelovou

Rozhovory Publicistika

Vlasta Tafelová pracovala jako redaktorka i překladatelka v nakladatelství Svět sovětů (1951-64). Do odchodu do důchodu byla paní Tafelová také redaktorkou nakladatelství Olympia (1969-79) a zůstává rozhodně významnou překladatelkou z ruštiny i němčiny i držitelkou několika cen. Navzdory tomu se mi bohužel nepodařilo rozhovor s ní včas uplatnit (původně byl určen pro Tvar), takže v Pozitivních novinách vychází poprvé.

Susanne Kubešová-Oulechbar a Blanka Kubešová: Svatba po marokánsku

Letem-světem Publicistika

„Taková nevěsta by mohla žádat velbloudů tisíc,“ smál se. Na tohle moje arabština nestačila. Hichamovi nezbývalo, než vysvětlit, že při svatebních obřadech je zvykem žádat od nastávajícího nějaký šperk, nejlépe něco ze zlata. Rychle jsme se domluvili na zlatém řetízku, tohle bylo opravdu to poslední, na čem mi v dané chvíli záleželo.

Jaromír Matoušek: Fotografové války 1914–1918

Doporučení Publicistika

Žádná země na světě se nemůže pochlubit tím, že by vlastnila fotografický archiv z 1. světové války. Je pravda, že se najdou v rodinách jednotlivé fotografie dědečků ve vojenských uniformách pózujících ve fotografických ateliérech, aby získali na památku obrázek, který by pak rozesílali svým drahým rodičům, děvčatům a kamarádům. Ti je pak ukazovali dál, dalším lidem, kteří dotyčného znají, nebo bohužel též znali. Ve válce se především střílí a kde se střílí, tam umírají lidé…

Slavomír Pejčoch-Ravik: Biblické příběhy (14) O modlách a zhroucených stupnicích hodnot

Historie Publicistika

Lidé, kteří do této chvíle viděli v dějinách především šanci pro vlastní spásu, začali být pojednou netrpěliví v očekávání království Božího. Pokroky mechaniky vytvořily totiž právě na úsvitu novověku podmínky pro to, aby se dávná přání, touhy po pokrytí základních životních potřeb staly skutkem; člověk tedy lačně sáhl po nezměrných možnostech naší planety.

Josef Balek: Volné sdružení umělců jižních Čech se vám představuje

Víte, že... ? Publicistika

Při návštěvě festivalu jsem zde znal většinu umělců ze všech koutů vlasti a z místních skoro nikoho. Takže jsem se dal do nápravy situace. Měl jsem kolem sebe spoustu kontaktů na umělce ze serveru Amatérská obrazárna a základem nově utvořeného sdružení byli právě tito umělci. Prvotní číslo bylo někde kolem 20 členů a první schůzka byla i s mezinárodní účastí v prosinci 2005 v kavárně Malého pivovaru. Reklama se postupně zvyšovala a v průběhu jednoho roku jsme měli již kolem stovky členů.

Peter Závacký: Za výtvarníkom a karikaturistom Milanom Vavrom

Publicistika1

Po krátkej chorobe, dňa 9. decebra, zomrel vo veku 78 rokov popredaný slovenský maliar, portrétista, grafik, animátor, ilustrátor, autor plagátu a karikaturista, Milan Vavro, dlhoročný výtvarný redaktor humoristicko-satirického časopisu Roháč. Karikatúra sa stála prvoradým cieľom jeho umeleckej realizácie. Klasik, legenda a jeden zo základných výtvarných pilierov, bez výtvarného diela, ktorého v žánri kartún si modernú slovenskú karikatúru ostatného polstoročia nemožno predstaviť.

Michal Dlouhý: První krytí

Historie Publicistika

Erární služební psi četnictva nesměli být bez zvláštního povolení ministerstva vnitra ani připouštěni ani kryti. Rovněž před krytím soukromých fen, jejichž používání ve službě bylo povoleno, bylo nutno vyžádat si souhlas ministerstva vnitra a udat přesná rodokmenná data psa, který má fenu krýti. Za zvýšený náklad na výživu feny v době vrhu a v laktační periodě byl majitel psa povinen odevzdat po odstavu mláďat pro služební účely četnické správě bezplatně jedno mládě.

Celkem se zde nachází 2509 článků

Další strana »