Všechny články autora

Věra Ludíková: Nebojte se

Co je psáno... Publicistika

Scénář tohoto večera, shodný i pro pozdější vystoupení v Kolovratech, jsem panu profesoru Lukavskému předávala v pondělí, pouhý den předtím, než byl odvezen do nemocnice. Měli jsme spolu domluvenou polední schůzku v Kolowratském paláci a hovořili jsme o nové knížce, z níž se bude číst, o jejím tématu, jak vznikala – všechno ho zajímalo. „Připijete si se mnou?“ zeptal se mě.

Jaroslav Kňap: Rozhovor s básnířkou Věrou Ludíkovou

Rozhovory Publicistika

Projekt POŠLI TO DÁL je asi tak bláhový jako je bláhové psát poezii, zvláště poezii duchovní, asi tak bláhové jako ptát se po smyslu bytí, tak bláhové jako samotný altruismus, avšak bláhovější je považovat duchovní hodnoty za méněcenné, a hodnoty, které společnost má, za neměnné.Mnozí si vzpomenou, jak toužili mít nové džíny a jak na ně sháněli bony, jak moc si přáli ochutnat svobodný svět za „železnou oponou“.

Věra Ludíková: Vybírej z úhlů pohledů...

Zamyšlení Literatura

Tak dlouho hledáš v dávno zapsaných slovech, v starých knihách i v knížkách současníků, tak dlouho hledáš právě taková slova, která by hovořila za tebe, která by vystihla právě tvoji situaci, tak dlouho je hledáš, až si je sám zapíšeš na papír, sazeč je přepíše a urovná do stránek, tiskař možná vytiskne a knihař sváže. Mezitím se mnohé změní a ty se udiveně dočítáš o někom, kdo už došel o kus dál, než jak ho popsalo tvoje pero ...

Věra Ludíková: Pocta Boženě Němcové

Doporučení Literatura

Boženu Němcovou jsem si oblíbila o něco později, než když byla povinnou četbou ve škole. Byla pro mne v každém případě rozporuplnou osobností. Zápas o českou identitu jsem tehdy viděla tak, že naši buditelé pro nás vše už dávno vybojovali. Po sovětské okupaci v roce 1968 jsem silně vnímala ohrožení existence českého národa.

Věra Ludíková: Pošli to dál III.

Doporučení Publicistika

GALERIE CESTY KE SVĚTLU Vás srdečně zve na autorské čtení z knihy poselství lidem a Vesmíru POŠLI TO DÁL III Věry Ludíkové své příspěvky čtou autoři: Prof. ThDr. Milan Balabán česky a latinsky (přísp. Dr. Bohuslava Eliáše-Žáčka, CSc.) Hedar Jafar česky a arabsky Eva Horká, Zeno Kaprál, František Novotný, PhDr. Olga Nytrová, Jaroslav Schnerch, Martin Šturma, Ing. Zdeněk Tubl, Martin Vídenský, Ing. Zdeněk Wagner, CSc., Ján Zákopčaník.

Věra Ludíková: Pošli to dál

Víte, že... ? Publicistika

Zdeněk Hajný, jenž se o knížku hodně zasloužil. I jen relativně malý časový odstup člověku dovoluje vybavit si to nejzajímavější, to nejzávažnější, jež uložené do paměti se z ní postupně vynořuje, osvobozené od horečnatého spěchu a přísného dodržování časových limitů. Nadšenci, se kterými spolupracuji na mnohojazyčných vydáních své poezie a textů, základní text nejen přeložili, ale připsali i jinojazyčné vzkazy.

Věra Ludíková: Posílám dál slova vyslyšivá

Rozhovory Publicistika

Být básníkem je podle vás posláním, shodou náhod, nebo to člověk jednou objeví ve svých genech a pak se z toho už nemůže vymotat? Jestliže v sobě objevíme nadání, jež je vlastně jakousi Milostí, měli bychom cítit povinnost využít ho ve prospěch jiných, povzbuzovat hledající a tápající.

Věra Ludíková: Hvězda betlémská / Vánoční zamyšlení

Zamyšlení Literatura

Přichází advent, vánoční čas. Přichází čas naděje, čas čekání na zázrak jednoho Boha od počátků Achnatona. Čas velikého očekávání, podobného očekávání starozákonních lidí na příchod Mesiáše. Čas vkládání velikých nadějí v to, co nás přesahuje, co daleko přesahuje nás samotné do rozměrů tajemných, dál do rozměrů kosmických. Tolik, tolik očekáváme od budoucnosti, tolik v ni věříme a jsme ochotni obětovat jí dnešek!

Věra Ludíková: Autor a překladatel / Autor jako čtenář

Zajímavosti Publicistika

Asi to nebyla náhoda, že jsem před více než patnácti lety potkala paní LIU XING-CAN, čínskou bohemistku a překladatelku. Byla mezi účastníky autorského večera, který jsem tehdy pořádala v Městské knihovně v Praze. Když večer skončil, představila se mi drobná černovláska a požádala mě o všechno, co jsem napsala.