Pavel Loužecký: Jak se stát bezbolestně plodným autorem

Rubrika: Literatura – Inspirace

Stále se zamýšlím nad tím, proč se lidem POZITIVNÍ NOVINY sice velmi líbí a stále je chválí, ale strašně málo z nich se dosud odhodlalo samo něco napsat.
Možná bude jednou z příčin tohoto stavu fakt, o kterém se mi ve svých mailech zmiňovalo již několik čtenářů, a to,
že jsme prý nasadili laťku příliš vysoko, takže si hodně čtenářů netroufá něco svého poslat, aby se veřejně neztrapnili. A tak jsem si řekl, že se pokusím v tomto článku onu pomyslnou laťku jaksi „ponížit“ nikoli kvalitativně (tedy co se týče obsahu), ale spíše námětově. Ne každý má totiž schopnost psát jeden chytrý a inspirativní fejeton za druhým, jako se to skvěle daří Vlastimilu Markovi.

Ale POZITIVNÍ NOVINY přeci nejsou jen o fejetonech, a už vůbec ne o literárních schopnostech autorů. Jsou hlavně
o vlastní potřebě čtenářů přispět do společné studnice myšlenek, nápadů, zajímavostí, názorů a inspirace čímkoliv, co je optimistické a pozitivní. O formu tady jde až v druhé řadě. Cení se především iniciativa, chuť a vlastní nápady.
 
Když si pečlivě prohlédnete pestrý přehled mých dosavadních příspěvků, s překvapením zjistíte, že se po celou dobu snažím objevovat, zpracovávat a psát články a materiály ze všech možných žánrů, počínaje fotoreportážemi, přes vtipy Rádia Jerevan a konče zveřejňováním vlastních projektů.
Mylně jsem se domníval, že si čtenáři po jejich přečtení řeknou: Hele, on tam píše vtipy, tak jim taky pošlu pár optimistických kameňáků. Nebo: Hele, on tady zveřejňuje tipy na výlety, co kdybych mu poslal povídání o tom našem skvělém rodinném výletu na Šumavu, a k tomu přidal pár fotek? 
Jenže ono nic... Lidi se stále snaží víceméně literárně tvořit, zatímco jim uniká spousta námětů, zajímavostí a informací, ze kterých by šlo jednoduše udělat tolik skvělých, pozitivně laděných a všeobecně prospěšných materiálů.

Abych však dlouho nezdržoval, chci vám teď přiblížit tucet možností, jak se stát velmi užitečnými a kvalitními autory POZITIVNÍCH NOVIN, aniž byste museli umět psát, aniž byste museli hýřit životní moudrostí a pozitivními zkušenostmi. 
Stačí jen chytnout se námětu a prezentovat to, co vás baví, co umíte, co vás zajímá .... a tím zároveň prezentovat sami sebe.                               

Prosím – vyberte si:
Myšlenky, které musí žít!
Poezie v obrazech
Zajímavé stránky na internetu
Doporučení knih, které stojí za přečtení
Fotoreportáže a zajímavé fotky
Nápady, které by se mohly ujmout
Projekty ze šuplíků
Zajímavosti, které utkví v hlavě
Výběry kvalitních citátů
Dobré vtipy
Rozhovory s přáteli a zajímavými lidmi
Tipy na výlet, víkend, dovolenou

 
MYŠLENKY, KTERÉ MUSÍ ŽÍT! Vezměte svoji oblíbenou knížku, o níž víte, že je v ní spousta chytrých myšlenek, vyberte je, sepište a pošlete mi je e-mailem. Já z toho udělám propagaci nejen samotných myšlenek dotyčného autora, ale i jeho knížky a vydavatelství, které ji vydalo. Vy máte ty knížky doma, vy je znáte, vy víte, kam sáhnout. Stačí to jen udělat - i bez literárních ambicí. Velmi tím pomůžete lidem, kteří by se k vaší knížce nikdy nedostali, a o chytré MYŠLENKY by doživotně přišli.  
// Vzor: 
Jan Werich: KDYŽ UŽ ČLOVĚK JEDNOU JE 
//  Miroslav Horníček:  DOBŘE NALADĚNÉ MYŠLENKY //
 
POEZIE V OBRAZECH.   To je mé oblíbené téma a způsob propagace slovní a vizuální poezie v nové formě. Co po vás chci? Pošlete mi své oblíbené básničky se jménem autora a případně i knížky, z níž jsou vybrány. Pokud najdete ve svém archívu nějakou inspirativní fotku, která by se k příslušné básni hodila, pošlete mi ji též, určitě mi tím ušetříte spoustu času a hledání. Ale pokud nebudete žádnou fotku mít, nevadí, já si s tím už poradím. 
// Vzor:
POEZIE V OBRAZECH:  Jacques Prévert 
//
  POEZIE V OBRAZECH:  Torquato Tasso //
 
ZAJÍMAVÉ STRÁNKY NA INTERNETU.  Tohle je vůbec ten nejjednodušší způsob, jak prezentovat zajímavé internetové projekty a lidi na internetu. Vy ty stránky znáte, neboť je denně používáte, případně je máte ve svých „oblíbených“. Napište mi o nich, upozorněte mě, že je na internetu něco zajímavého, poutavého, chytrého, dokonalého, inspirativního, něco, co stojí za to, aby to poznali i ostatní čtenáři.  Jestliže jste našli POZITIVNÍ NOVINY, museli jste stejným způsobem najít i desítky jiných odkazů, které mají svou cenu.  Já pak z vašich tipů udělám stránku, a každý váš tip bude prezentován jako váš autorský počin, aniž byste pro to museli udělat cokoli navíc, než jen poslat mi ty odkazy.   
// Vzor:
Nevíte, kam jít na oběd nebo na večeři?
//
  Poslouchejte na internetu HUMOR //
 
Doporučení knih, které stojí za přečtení.  Tahle služba čtenářům je, podle mého mínění, velmi prospěšná a užitečná, protože ne všechny knižní přehledy dokáží čtenáře zaujmout a přimět k zakoupení a přečtení dotyčné knihy. Kniha se prostě musí přečíst, a člověk jí musí být tak trochu posedlý, aby se o ní toužil pochvalně zmínit a doporučit jí svým přátelům a známým. Tady už je potřeba trošku „literárně zatvořit“, ale zas to nemusí být žádný celostránkový materiál. Možná bude stačit výstižná ukázka, nebo opsat záložku ...., ale nejideálnější je vždycky vlastní dojem, pocit, nálada, poznatek. Tak se do toho dejte!  
// Vzor:  
Zajímavosti z KRÁLOVSKÉ CESTY 
//
Velký slovník citátů a přísloví //
 
Fotoreportáže a zajímavé fotky.  Ne každý dokáže fotit tak, aby z toho hned byla fotoreportáž. To je docela hnusné, zavádějící slovo, ale lepší se mi nepodařilo najít. Prostě, máte-li dojem, že máte k dispozici zajímavé fotky, pošlete mi je, a já vymyslím, jak je vhodně použít, prezentovat, jak k nim něco přidat, něčím je ozvláštnit, či spíše něco ozvláštnit jimi.  Autorských fotek není nikdy dost, a v POZITIVNÍCH NOVINÁCH se jich spotřebují stovky. Pošlete mi své snímky, protože fotky častokrát poví mnohem více, než spousta ukecaných slov
// Vzor:  
Pohledy z ochozu STAROMĚSTSKÉ RADNICE /2/
// 
Pražské zahrady  /1/  //
 
Nápady, které by se mohly ujmout.   Máte nějaký zajímavý nápad, který sice není domyšlený až do konce, ale už je to dost silný zárodek na to, aby z něho mohlo něco být?  Pošlete mi ho. Nápady, projekty a myšlenky jsou moje specialita, a já vám garantuji, že se pokusím i s těmi nedokončenými  něco udělat, nějak je posunout, dotáhnout do smysluplného konce (minimálně je ale zveřejnit). Nikdy nevíte, co se může stát spouštěčem geniálního projektu, který by mohl třeba i vydělat spoustu peněz, o které byste přišli, pokud byste si svůj prvotní nápad nechali jen ve své hlavě.
// Vzor:  
Názvy ulic: nové pomníky známých i neznámých osobností ?
//
Jídelní lístek v obrazech //
 
Projekty ze šuplíků.  S tím úzce souvisí i vaše projekty, které máte určitě ve svých šuplících. Je hodně lidí, kteří něco vymysleli, navrhli a připravili v určité době za určitým cílem, ale z jakýchsi příčin "se stalo, že se nic nestalo". A tak ten váš projekt pomalu zapadává šuplíkovým prachem, zatímco by mohl v POZITIVNÍCH NOVINÁCH tiše a nenápadně pracovat, neboť si ho právě teď možná čte někdo zkušený, komu rychle sepne to, co vám by se třeba nikdy nepodařilo, protože nemáte jeho zkušenosti, znalosti nebo tu hromadu jeho peněz, a ten člověk si řekne: Já do toho jdu, to je skvělý nápad. A zavolá vám, že by chtěl váš projekt realizovat, a jestli se třeba nechcete zúčastnit jeho realizace. Ale třeba vám vůbec nezavolá a udělá si ho sám bez vás. To je věčná obava tvůrců, že jim „to někdo ukradne“. 
Na to já pokaždé tvrdím: Tak ať si to klidně vezme! Já vím, že tenhle projekt sám nikdy nezrealizuji, protože ....., a je mi líto nechat ho v šuplíku, když by mohl být užitečný lidem, když by mohl někomu přinést prospěch a - aťsi možná i - peníze.
Vyndejte proto své projekty ze šuplíků a ukažte, co ve vás je. Nic o vás nevypoví více, než dobře zpracovaný a zveřejněný projekt. V POZITIVNÍCH NOVINÁCH ho máte jako v „trezoru“; všichni totiž dobře vědí, že je od vás.
// Vzor:
RÉTORICKÁ ARÉNA 
//
 Projekt nového tvůrčího stylu: MADE-IN-ART //
 
Zajímavosti, které utkví v hlavě.   Tohle se vám rozhodně stává každou chvíli: čtete nějaký časopis nebo knížku a narazíte na zajímavost, která vás překvapí, protože TOHLE jste dosud netušili, nevěděli, nečetli, neznali.  Stačí jen si tuhle zajímavost pár větami opsat a pak mi jí poslat, protože jestli jste to netušili vy, tak to s největší pravděpodobností netušilo 99% pozitivně naladěných jedinců, které nesmírně potěšíte tím, že se s nimi o tuto zajímavost podělíte. A pokud to budou zajímavosti ze starých análů, časopisů, knížek, kronik, nebo to budou dokonce osvědčené zkušenosti vašich babiček a dědečků, pak to nemá chybu, protože tyhle věci se už vůbec nedají sehnat a o to jsou pak vzácnější.  Takže opět: netvořte žádné literární dílo, jen se dívejte kolem sebe a všímejte si věcí. To stačí. Jo, a samozřejmě – napsat mi to.
// Vzor: 
Odkud k nám přišla dynastie Lucemburská (Český svět - 1908) 
// První čarodějnický obchod v Praze //
 
Výběry kvalitních citátů Citátů jsou plné knížky, ale kdo je má číst? Tady opět nejde o kvantitu, ale o kvalitu.  Mě zajímají především ty citáty, které zaujaly vás, výběr těch, které vás oslovily natolik, že jste ochotni si je zapsat do deníčku, připíchnout na nástěnku, a především se jimi ve svém životě řídit. To jsou pak ty nejkvalitnější a nejlepší citáty, které stojí za to otisknout, protože jsou prostě ze života. A neříkejte, že žádné neznáte...
// Vzor: 
Foto-moudrosti  //
 
Dobré vtipy.  Dobrých vtipů je ještě více, než kvalitních citátů.  I jich jsou plné knížky a rozhodně se dá souhlasit s tím, že každý člověk má na vtip jiný názor. Ale to nevadí. Mně jde hlavně o váš názor, o to, které vtipy se líbí vám natolik, že se při nich popadáte za břicho.  Je mi naprosto jedno, jsou-li to vtipy o voze nebo o koze. Každopádně by měly být chytré a "mediálně neopotřebované".
// Vzor:
Pro pamětníky:  VYSÍLÁ RÁDIO JEREVAN! //
 
Rozhovory s přáteli a zajímavými lidmi.  Máte zajímavé přátele, kteří jsou něčím výjimeční a zajímaví, znáte nějaké populární osobnosti, kteří vám ochotně poskytnou netradiční rozhovor? Netrapte se sepisováním otázek a odpovědí. Prostě si s nimi jen sedněte někam do tiché kavárny, zapněte kazetový magnetofon a celý rozhovor s nimi natočte. Když mi pak pásek pošlete, já z toho pořídím jakýsi přepis rozhovoru tak, jak se již stává v POZITIVNÍCH NOVINÁCH poslední dobou zvykem (viz např. rozhovor s Petrem Pospíchalem, Jiřím Bernardem nebo Phillem Bartou). Pásek vám poté samozřejmě vrátím. A když se vám podaří při rozhovoru pořídit i fotky, tak to skutečně nebude mít chybu.
// Vzor:  
Petr Pospíchal:  V DIVADLE ODPOČÍVÁM OD DABINGU
//
 Akademický malíř Jiří Bernard: Nejen vtipem živ je člověk //
 
Tipy na výlet, víkend, dovolenou.  Na výletyvíkendy jezdí každý z nás, každý má svá oblíbená místa a určitě je schopen napsat řadu tipů, kam se podívat, kde strávit zajímavý den, víkend, dovolenou, napsat, co tam zažil, poslat pár dokumentačních fotek. Rozdělte se o své tipy se čtenáři POZITIVNÍCH NOVIN. Je pozitivní potěšit druhého, protože je krásné druhého obdarovat.
// Vzor:  
Čapkova STRŽ  //  CYKLOVÝLETY PRO CELOU RODINU  //
   
To byl tedy hned celý tucet námětů, jak se stát rychle a bezbolestně kvalitním a plodným autorem POZITIVNÍCH NOVIN bez jakéhokoliv literárního trápení a nepříjemných porodních bolestí z jazyka českého (a slovenského). 
Kombinujte libovolně jednotlivé formy,
netrapte se jakoukoli stylizací a úpravami, prostě pište, co vám slina na jazyk přinese. Já to všechno sesbírám do jednoho KOŠE NÁPADŮ, ze kterého pak budu postupně vybírat pozitivní plody a vystrojím vám optimistické hody  (cože? neplánovaný verš?)

Hodně štěstí, síly, chuti a odvahy přeje „takyautor“ 
Pavel Loužecký

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 10. 11. 2004.