Pavel Loužecký: Poslouchej svého anděla

Rubrika: Literatura – Inspirace

Když jsem se vrátil se svojí osmiletou dcerou Kristýnkou z nedělní procházky, ještě mě ani nenapadlo, že pocítím touhu napsat tento článek a zachytit v něm, o čem jsme se spolu bavili. To mě přepadlo až pozdě večer, kdy mi konečně došly souvislosti.
Naším diskusním tématem byly drogy. Dnešní děti jsou – díky „kabelovým pseudopohádkám“, tj. čemusi, co se vysílá v kabelové televizi pro malé diváky a co nelze ani náhodou nazvat pohádkami – již v ranném věku informovány natolik, že by se od nich mohl mnohý, drogami nepoznamenaný člověk, učit.
A tak jsem Kristýnce vysvětloval, jak fungují drogy a proč, a vůbec všechno kolem tohoto tématu. Během diskuze jsme se dostali i na citlivé téma JAK SE BRÁNIT proti tomu, když nám někdo drogu vnucuje. Dospělý člověk si to uvědomí snadno a dokáže se proti tomu bránit. Ale co si s tím má počít osmiletá holčička?
A tak ze mě po spoustě akademických rad (to se mi to radí, když se mi drogy celý život naštěstí vyhýbaly včetně kouření, pití kafe i alkoholu, že?) – vypadla i jedna rada pohádkově univerzální, která se mé dceři ihned zalíbila, a která mě poté donutila napsat i tento článek.
 
Poradil jsem jí totiž, aby ve svém životě vždycky poslouchala svého Anděla strážného a ignorovala poťouchlé našeptávání svého Čerta. To v ní vzbudilo velmi živý zájem a hned chtěla znát podrobnosti. Zaimprovizoval jsem takto pohádkově:
 
Každého člověka provázejí po celý život dvě nadpřirozené bytosti: Anděl a Čert. Ti patří jen k němu, a proto mu Anděl sedí na pravém rameni, zatímco Čert na levém.

                  
 
Proč sedí rozsazeni zrovna takhle, nevím. Snad je to tím, že jako první si vybíral místo čert, a protože je to velký lišák, tak si vybral místo, které je nejblíže tvému srdíčku.
Proto si pamatuj, že kdykoliv ti bude někdo hrát podezřele na city,  přehnaně ti lichotit a chválit tě, jak jsi bezvadná, a slibovat hory doly, bude to nejspíše Čert.
Na Čerta si dej moc velký pozor. Z jeho našeptávání a rad nevzejde nikdy nic dobrého. Bude se snažit přesvědčit tě za každou cenu, že to, co ti právě našeptává, je pravda pravdoucí, a snese ti o tom tisíc nejpřesvědčivějších důkazů.
Zatímco tvůj Anděl, který to s tebou vždycky myslí jen dobře, ti bude říkat holou pravdu: Je to tak a tak, tohle je lež, protože .... Mockrát se ti ta jeho pravda nebude líbit, protože ta druhá – čertovská – bude jaksi líbivější, pohodlnější, snadnější, lákavější. 
Proto ti sedí na ramenou oba dva. Proto ti také oba dva stále něco našeptávají do ouška, a ty si musíš bez ustání vybírat, koho poslouchat, a musíš být stále ve střehu.
 
Ve skutečnosti to pak vypadá tak, že když provedeš něco špatného, tak jsi právě poslechla svého Čerta a nedala na radu Anděla.
Když za tebou přijde například tvá kamarádka a řekne: „Hele, zkus si vzít tenhle prášek, po něm se budeš cítit jako v ráji!“, jako první vyskočí tvůj Anděl a pohrozí ti: „To se opovaž! Pozor, Kristýnko! Tohle budou nejspíš drogy! Jdi od ní okamžitě pryč!“  Jenže pak se vzápětí dostane ke slovu tvůj Čert a hlasem tvojí kamarádky ti bude našeptávat: „Neblázni, já to beru pořád a podívej, jak je mi skvěle. Nic ti nehrozí, fakt, to jsou jenom řeči dospělých, že se ti něco stane ...!“
 
A teď je jen na tobě –  to ROZHODNUTÍ: Poslechneš svého Anděla nebo svého Čerta? Ty moc dobře víš, jak to celé může skončit, když jednou začneš se zdánlivě nevinným práškem ...  Ale věz, že čertů jsou celé zástupy a vrhají se na tebe den co den, aby ti prostřednictvím toho tvého, co ti sedí na levém rameni, pěkně zavařili a znepříjemnili život.
Svého Anděla máš sice také jen jednoho, ale jemu zdatně pomáhá chránit tě hlavně tvoje rodina.
 
Proto kdykoli budeš na pochybách, co máš udělat, vzpomeň si na své dva průvodce životem – na svého Anděla a Čerta. Ale hlavně otoč svoji hlavu vpravo a poslouchej svého Anděla, protože ten tě ochrání od všeho zlého. Věř mu, i když ho nevidíš. Důležité je co nejrychleji odvrátit své ucho od zlého čertovského našeptávače.

Nauč se už dnes používat tuto pomůcku pro své rozhodování. Možná, že až budeš velká, přestaneš věřit na svého Anděla a Čerta, ale tím prostým pootočením hlavy vpravo si okamžitě vzpomeneš, že Anděl a Čert je totéž jako Dobro a Zlo, jako Upřímnost a Faleš, jako Láska a Nenávist, jako Život a Smrt.
Zcela jistě díky tomu všechny své problémy nevyřešíš, ale velké hromadě nesnází se tím možná účinně vyhneš.
 
PS.  Nám dospělým může tento andělsko-čertovský princip tak trochu zavánět náboženstvím. Ale ruku na srdce, přátelé: Kolikrát v životě jsme se sami dostali do situace, kdy jsme potřebovali jen malou, jednoduchou radu, jak dotyčnou věc vyřešit, jak před sebou uvidět to pomyslné stéblo, kterého bychom se rádi chytli?
Třeba i nám jednou pomůže tento jednoduchý princip pootočení hlavy vpravo směrem k našemu Andělovi, který jediný má pro nás tu správnou radu ...

text, foto a ilustrace © Pavel Loužecký

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 19. 11. 2006.