Vladimír Vondráček: Střípky paměti, aneb od embrya po sklerózu (55)

Zbývá dodat... Publicistika

Asi poslední vymožeností lidského umu jsou samočinné počítače a i s těmito potvůrkami na stará kolena bojuji se značně střídavými úspěchy! V krátkosti by se to dalo shrnout do následujících řádků. První velký sálový počítač v Českém hydrometeorologickém ústavu byl západoněmecké provenience, vyžadoval klimatizované místnosti, sloužil pouze spojovacím účelům a nahradil dálnopisy. Na obrázku pak mohu připomenout počítač EC 1030, kterému jsme říkali „EC půl jedenácté“. Byl z dílen RVHP a sloužil už výhradně pro meteorologické účely.

Jitka Dolejšová: Křišťálová čajovna

Doporučení Publicistika

Jen si to představte… Sedíte v příjemném prostředí, ozářeném prosvětlenými krystaly, popíjíte teplý voňavý čaj a před Vámi se na velkém plátně střídají magické obrazy. K tomu melodický hlas komentátora doprovázený příjemnou esoterickou hudbou. Mysl se zklidňuje, srdce otevírá, vnímáte příliv blahodárné energie. Máte pocit, že jste v jiném světě…

Milan Turek: Kříže zdobí kraj rodný

Zbývá dodat... Publicistika

Vůkol tu není nikde tajemných míst a krajina poblíž dědiny je průhledná, čistá, a snad není ani v lidské paměti, že by zde kdysi někde vládly nekalých živlů nebo snad nějakých temných sil skutky zlé. Strašidla a postavy čarodějné, osoby v duchy se proměňující či duchové, pronásledující oběti, jakoby se do dějin propadly a zůstaly navěky v minulosti, aby už jen ve známost přicházely skrze vyprávění stařenek.

Ivo Fencl: Spencer a Hill spolu

Publicistika

Náležím ke generaci vyrůstající s filmy Buda Spencera a Terence Hilla! Zamiloval jsem si ta dílka, ale zrovna tak i parodie se Šimonem a Matoušem představovanými úplně jinou hereckou dvojicí. „Mami, a může existovat parodie komedie?“ ptal jsem se jako kluk. „A co parodie parodie?“ A mámu jsem v dětství na Šimona a Matouše vytáhl do kina, já s ní chodíval velmi rád. „Mně se to strašně líbilo!“ řekl jsem nakonec. „A tobě?“ Pokrčila rameny: „Úplně chyběly ženské.“

Zdeněk Huspek: Rostou, rostou?

Postřehy Publicistika

Letošní léto bylo vskutku podivné. Červen a červenec tropická vedra, srpen dal možnost využít jarní nebo podzimní oblečení a snad jen září je tradičně teplé a hlavně barevné. A to je šance pro nás, houbaře. V okolí každého mého bydliště byla místa, kde rostly. Houby všeho druhu. Ve Františkových Lázních to byly vysoké borové lesy kolem silnice k hraničnímu přechodu Vojtanov, kde člověk nemusel prolézat pichlavá houští a nacházel poddubáky, klouzky, žluťáky i hříbky.

Egon Wiener: Placení šátečky – východisko z ekonomické stagnace

Zajímavosti Publicistika

Platí se lecčím. Za zboží penězi, za hloupost slzami, za těžkou práci potem. V dějinách lidské civilizace najdeme řadu věcí, jejichž ekvivalent byl vyjádřen hodnotou zboží. Zlato, stříbro, drahé kamení, papír v podobě bankovky, mušle a třeba i šátečky…. Zajímavé je, že v Evropě se s platbou šátečky setkáváme právě u nás v Čechách. Nevím, zda k nám šátečky přišly z Číny, ale jsem si tím téměř jist.

Michal Dlouhý: Četnický pes Alto - na pultech

Historie Publicistika

Když jsem psal svoji předposlední knížku Páté přikázání, která popisuje prvorepublikové případy vražd, uvědomil jsem si, jak je tato knížka vzhledem ke svému obsahu negativní. Již tehdy jsem se rozhodl, že příští knížka musí být určitě pozitivní. Svému slibu jsem dostál a na pultech knihkupectví se v těchto dnech objevila moje devátá knížka vydaná nakladatelstvím PRAGOLINE, která nese název Četnický pes Alto.

Zdeněk Horenský: Michael Thonet zajistil Koryčanům již v 19. století evropský význam

Publicistika

Michael Thonet, zakladatel továrny na nábytek v Koryčanech, kde také významnou část svého života prožil, zemřel 3. března 1871 ve Vídni. Je pohřben na vídeňském centrálním hřbitově a jeho hrob se nachází ve skupině 14 B, kam se vstupuje bránou číslo 2. Německý podnikatel se narodil 2. července 1796 v městečku Boppard, kde se vyučil stolařem, založil tam stolařskou dílnu a začal v ní vyrábět nábytek. Od roku 1830 dělal pokusy s ohýbáním dřeva, čehož při výrobě nábytku později začal využívat. Poprvé představil veřejnosti svůj ohýbaný nábytek na průmyslové výstavě v roce 1841.

Jan Chobel: Máme všichni stejně zaručena základní práva?

Komentáře Publicistika

Základní práva člověka patří k přirozeným hodnotám demokratické společnosti. Na otázku, zda máme všichni zaručena základní práva, lze jednoduše bez dalšího hlubšího zkoumání odpovědět ano. Základní práva lidí jsou zaručena v našem právním řádu. Ale můžeme odpovědět na stejnou otázku stejné ano, jestliže začneme zkoumat, zda takto zaručená základní práva pro každého, zdůrazňuji pro každého člověka, jsou beze zbytku společností dodržována, uplatňována a vymáhána?

Pavel Pávek: Chůze černou temnotou

Letem-světem Publicistika

Ač jinak vlastně zarytý samotář, přidal se toho týdne Poutník ke staré partě. Vítání slunce patřilo k dávné tradici roky dodržované prvního podzimního dne. Slušelo se při té příležitosti vyrazit na týden do hor a jako vždy se ubytovat poblíž známé hospody Na Peci v Peci pod Sněžkou. Již dlouhé roky krátce před půlnocí vyráželo patnáct lidí rozvážnou chůzí do černé temnoty.

Jaroslav Volf: Už chtějí ten článek, pane Čapku... (5)

Komentáře Publicistika

Zvykne-li si člověk bavit se náhražkami života, ztrácí schopnost bavit se životem samotným. Žít je nudno; jděme do biásku. Pozorovat lidi je matoucí; pojďme pohlížet na jejich stíny. Stalo se potřebou odpočinout si od života, být vedle skutečnosti; v jádře je to kouření dýmčičky s opiem. Chodíme se dívat na zápasy; to nás zbavuje vnitřní nutnosti zápasit sami.

Jarmila Moosová: Vivat Martha!

Zbývá dodat... Publicistika

Řekne-li se Marta, vyvstane každému z nás na mysli žena, dívka či holčička toho jména z nejbližšího okolí. Napíše-li se Martha, je téměř bezvýhradně jasné, alespoň mně a mnoha dalším z mojí generace, že se jedná o ženu jedinou: Marthu Elefteriadu. Doufám a věřím, že mi odpustí – byť se o tom nikdy nemohla dozvědět, nebýt mého dnešního doznání – že jsem ji svýma někdejšíma očima vídala a smysly studentky vnímala jako krapet „ošizené dvojče“ ve stínu své mladší a sexy sestry Teny.

Radovan Lovčí: Umělci malující ústy a nohama

Doporučení Publicistika

Při jedné z mých pravidelných návštěv Studijní a vědecké knihovny v Plzni se mi náhodou dostal do ruky malý letáček libereckého Nakladatelství UMÚN. Povrchní pohled do letáčku mě seznámil s nabízeným artiklem, v jehož bohaté škále nalezneme jak knihy, tak nejrůznější kalendáře, reprodukce celých obrazů, stylizované jmenovky k dárkům či například vánoční a velikonoční přání.

Blanka Kubešová: „TANGO SÓLO“ v Divadle na Vinohradech

Doporučení Publicistika

„Tango je jako šukat v chůzi...“ říká v úvodu hry německého autora Torstena Buchsteinera „Tango sólo“ jeho hlavní ženská hrdinka Laura. V tomto duchu se pokračuje i po zbytek hry. To, že slova slyšíme z jeviště Divadla na Vinohradech ...

Miroslav Sígl: Před znovuotevřením Národního technického muzea

Rozhovory Publicistika

O odpovědi na otázky jsem požádal Karla Ksandra (* 1964), nového generálního ředitele Národního technického muzea – krátce před jeho znovuotevřením, k němuž má dojít 16. února 2011 u příležitosti narozenin významného českého architekta, stavitele a mecenáše Josefa Hlávky (1831–1908). Na otázky mi odpověděla Mgr. Olga Šámalová, vedoucí odboru prezentace a práce s veřejností.

Marcela Dibelková: Někdy si myslívám

Víte, že... ? Publicistika

Vysvědčení, diplomy a certifikáty všeho druhu jsou jakési balicí papíry na vědomosti, znalosti a dovednosti, zkrátka umy. (Někdy je nejkratší slovo to nejvýstižnější.) A že mají úplně stejný efekt jako balicí papíry na dárky. Například takový tuctový dárek může být zabalen do papíru tak barevného a třpytivého, až oči přecházejí.

Antonín Siuda: Demokracie? Ano! Ale...

Komentáře Publicistika

Domníval jsem se, a dnes už mohu s uzarděním poznamenat, že hloupě, že tam kde je přehled - hlavně na vsích a snad i na menších městech a městských obvodech - tam, kde si lidé vidí až do špajzu, měl by být znemožněn vzestup všelikých nepoctivců, hochštaplerů a šarlatánů tím, že občané si tu vyberou slušné místní autority.

Zdenek Reimann: Knedlík je perlou české kuchyně (soutěž)

Zajímavosti Publicistika

Cílem soutěže je pomoci zvýšit kvalitu tradičních knedlíků, aby Češi mohli být na svůj základní pokrm stejně hrdí, jako jsou Italové na špagety a Francouzi na omáčky. Porota hodnotí vzhled knedlíku, jeho konzistenci, vůni, chuť i celkový dojem. „Správný houskový knedlík má poskytnout blaho v ústech. Měl by být poctivý, rukou zpracovaný, neobsahovat kypřicí prášky a snad jen trochu sodovky či staré české kvasnice.“

Ivo Fencl: V hlavní roli Bratrstvo

Víte, že... ? Publicistika

Když viděl Jaroslav Foglar první, a tedy televizní a černobílou adaptaci Záhady hlavolamu, postrádal tam Bratrstvo kočičí pracky, a rovněž režisér tohoto televizního Hynek Bočan dnes považuje za svou chybu, že v něm Bratrstvo nefiguruje. Skutečně je ale tato zlomyslná partička škodící Rychlým šípům natolik podstatná? ABY NE!

Karel Kopec: Novoroční úvaha 2010 aneb Co všechno se vlastně přeje do nového roku?

Zbývá dodat... Publicistika

Co všechno se vlastně přeje do nového roku? Letos jsem se obrátil o radu ke své novoroční korespondenci mnoha uplynulých let. Zvídavost mi nedala, a tak jsem zpracoval dostatečně velký statistický soubor všech došlých přání. Z analýzy mi vyšlo několik zajímavých údajů. Na vlastním příkladu mohu doložit, zda a jak se ta přání plní.

Celkem se zde nachází 2510 článků

Další strana »