Pavel Loužecký: Digitální miláček

Rubrika: Publicistika – Doporučení

 POZOR!  Tento článek (jako jeden z mála v PN) podléhá stále více "zubu času".
Od doby jeho napsání se nepochybně vyskytla celá řada mnohem kvalitnějších miláčků,
mezi nimiž tento dnes již vypadá jako "fotodinosaurus".  PL.

Uvažujete o novém fotoaparátu? Jestliže ano, pak mám pro vás doporučení ověřené vlastní zkušeností. Přejděte od normálního fotoaparátu na fotoaparát digitální! Protože budete-li mí takové štěstí jako já, že hned napoprvé narazíte na takového "miláčka" jakým je Canon PowerShot A60, tak se do digitálního focení prostě musíte okamžitě zbláznit.

S tímto foťákem totiž není vůbec nic nemožné. Nejenže dokáže skvěle a téměř sám fotit (90% všech fotografických činností zvládne analyzovat a realizovat lépe, než vy sami ručním nastavením), ale i pro ty v automaty nevěřící dokáže sám sebe změnit v "manuálně nastavitelný" fotoaparát, s nímž můžete podle svého vlastního uvážení zaostřovat, měnit časy, upravovat citlivost a já nevím co ještě (protože to s ním jednoduše vědět nepotřebuji). Prostě to dokáže a hotovo.
Ale on umí mnohem víc. Tak například dokáže nahrávat videosnímky jako digitální kamera včetně zachycení zvuku, ke každému snímku můžete nahrát zvukovou poznámku o dotyčné fotografii, můžete s ním pořizovat panoramatické fotografie, nebo s ním můžete fotografovat souvisle, tzn. že váš Canon bude vyrábět jednotlivé snímky rychlostí 2,6 snímků za vteřinu, dokáže pak nafocené snímky přímo přehrávat na vaší televizi a spoustu dalších věcí ...
Co je však jedinečné, že dokoupíte-li si k němu paměťovou kartu (já mám 128 MB), pak se vám podaří na ní nafotit bez problémů až 1355 snímků !!! A výdrž baterií? Čtyři NiMH baterie vám při vypnutém monitoru vydrží na 1000 snímků, takže se opravdu nemusíte bát. To vám spíše upadne ruka, než vyčerpáte jeho možnosti.
A že snímky z něho jsou opravdu dokonalé budete moci posoudit velmi často i na stránkách POZITIVNÍCH NOVIN, protože můj digitální miláček je již trvalou součástí mé osobní novinářské výbavy. Velmi rychle mě naučil dívat se pozorně kolem sebe a vnímat spoustu věcí, které mi předtím unikaly.
Dostanete-li někdy příležitost osobně si ho vyzkoušet, neváhejte. Určitě se se do něho zamilujete na první pohled, neboť opravdu platí, že co je malé to je hezké, a navíc když je to ještě takhle dokonalé, tak to opravdu nemá chybu.
PS. Jo! A cena? Včetně paměťové karty 128MB něco kolem 10 tisíc Kč (a stále se snižuje). No, nekupte to ....!!!

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 16. 08. 2004.