Petr Chalupa: Zajímavý nález aneb Jak asi skončili…?

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti

Ač v důchodu, těžko se zbavuji „nemoci z povolání“ - prohlížet každou, i tu sebemenší skládku v blízkosti popelnic. Je to zátěž, kterou jsem si ze svého posledního zaměstnání na odboru životního prostředí nedobrovolně odnesl. U jedné takové hromádky jsem se nedávno zastavil. Zaujala mne malá knížka, jak se zdálo, zcela zachovalá.
A pod ní ještě něco, co vypadalo jako černý notes. Nelitoval jsem svá záda, ohnul se a shýbl, abych rozpoznal, co to je. A byl jsem velmi překvapený.

         

Světle šedomodrá knížečka byla téměř jako nová…
Cestovní pas Republiky Československé, vydaný v Novém Jičíně dne 16. června 1926, opatřený kulatým razítkem Okresní politické správy tamtéž.
Pas byl vydán na jméno Josef Weis – úředník a jeho choť Sisa Weis. Opravňoval je k vycestování do Rakouska, Německa a Itálie a byl opatřen i fotografiemi obou manželů.
A tak jsem si zkusil představit, kam až s tímto dokumentem odcestovali. Ale moje představy byly přerušeny, když jsem z té hromádky komunálního odpadu, „odloženého v rozporu s obecně závaznou vyhláškou“ vytáhl ještě černý notýsek.
Když jsem jej otevřel, vypadla z něho POSTKARTE odeslaná z Vídně 22. června 1917, která byla onomu Josefovi Weissovi zaslána na válečnou adresu dělostřeleckého regimentu 51 na číslo vojenské pošty 398.
Notýsek je válečným denníkem Josefa Weise, který si do něj velice úhledným písmem zaznamenával události z ruské fronty. Obsahuje velké množství podrobností o „buzeraci“ důstojníky rakouskouherské armády, popisy činnosti a bojů, lítost nad padlými kamarády, trápení s počasím a dokonce i popis polední „mináže“, kterou byla směs masa z konzervy, zelí, kapusty, mrkve, makaronů, nudlí, fazolí a brambor. Zápisník končí opět úhledně zapsaným textem Písně 102.  pluku a začíná slovy: „Tam na břehu řeky Driny kde se stéká se Sávou, tam ztratila země Česká mnohou hlavu předrahou..“

                         

Přiznám se, že mne to pročítání docela „vzalo“ a dlouho jsem přemýšlel, jaký byl asi konečný osud obou manželů. Ale na to je moje fantazie krátká.

Foto © autor

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 20. 07. 2009.