Jana Janoušková: Jarní relaxace a meditace

Rubrika: Publicistika – Víte, že...?

Zdravím všechny čtenáře Pozitivních novin a přeji krásný jarní den!

Máme tu jaro a k jaru patří začátek, rozvoj, rozkvět, odchod starého a příchod nového. Proto tento článek chci věnovat tomu, jak se nastartovat, jak zvládnout jarní únavu, ale i tomu, jaký vliv má jaro na naši psychiku.
Na každý začátek je potřeba zdravá síla, optimismus a sebevědomí. Aby se tak stalo, je třeba být v pořádku nejen po fyzické stránce, ale ve stejné míře i po psychické.
Ne vždy je jednoduché dostat se do pohody, zvláště když řešíme vážné problémy, ale vždy se najde způsob, jak to zvládnout. Není to u každého stejné a chce to trpělivost a čas.
Rozeberu to postupně a zkusím vám ukázat, jakým způsobem se nastartovat a nabrat sílu a elán.

Psychika a duševní rozpoložení

Začala bych u psychiky a duševního rozpoložení. Měsíc duben je jako stvořený pro očistu těla i duše. Tak jak je v něm proměnlivé počasí, tak je v tomto měsíci i proměnlivá naše nálada. Z velké radosti jeden den je často druhý den deprese. Pokud se právě s tímto stavem potýkáte, nebojte se, protože to k tomuto období prostě patří.
Co na to nejlépe pomáhá? To co každému z nás dělá radost. Někdo jde rád do přírody, do lesa, někdo k vodě, jiného uklidní hudba či tanec, to je jen několik způsobů, jak si spravit náladu a vyčistit hlavu, když na nás padne smutek.
Dalším velmi dobrým způsobem je relaxace a meditace.
Co si pod tím představit? Najděte si jen a jen pro sebe 15 - 30 minut času. I když je to někdy těžké a během dne není čas, udělejte ho než půjdete spát. Lehněte si nebo sedněte tak, aby vám bylo dobře, zavřete oči a zkuste na chvíli zapomenout na vše kolem Vás. Vnímejte jen svůj dech, ten vás uklidní. Pak si představte, jak celý váš byt nebo dům prozařuje slunce, jak procházíte místnost po místnosti a do každého koutku posíláte světlo, hlavně tam, kde uvidíte stín. Možná budete vidět, jak jde světlo z vašich rukou nebo z hrudi, to je v pořádku, tím si vlastně čistíte místo, kde jste vy a vaše rodina doma.
Můžete takhle relaxovat vždy, když půjdete spát nebo budete mít čas. Věřte mi, že budete překvapeni, jak se vám doma zlepší atmosféra, bude vám tam líp a budete se domů těšit.
Na závěr každé relaxace, ale i když ráno třeba jen vstanete, si představte, že je kolem vás kruh plný barev jako duha, který vás chrání před vším špatným. To posílí vaši imunitu.
Každý člověk je jedinečný, a tak každému bude vyhovovat jiný způsob, ale tohle je základ, z něhož můžete čerpat, a když tomu dáte čas, budete se cítit lépe a určitě se kolem vás začnou věci měnit k lepšímu. Hlavně proto, že vy začnete přemýšlet více optimisticky, a proto se dokážete i lépe postavit k problémům a řešit je.
Při relaxaci vám může hlavou proběhnout nějaká myšlenka, které nebudete rozumět, nebo naopak odpověď na něco, co jste už dlouho řešili. Pak se se mnou můžete poradit, co to znamená, jak to máte chápat.
Co je důležité: do ničeho se nenutit násilím. To platí hlavně tehdy, když relaxujeme, v klidu, pomalu, postupně, tak jak je vám příjemné. Účinek ucítíte brzy.

Fyzická stránka

Co se týče fyzické stránky, musíme si uvědomit, že jsme v sobě během roku a hlavně zimy  nastřádali plno škodlivin a naše tělo potřebuje očistu. V tomto procesu velmi dobře pomohou bylinky.
Velmi dobrou bylinkou je kopřiva. Je samozřejmě úplně nejlepší čerstvá, která má teď největší sílu, ale může se použít i sušená.
Dávají se dvě lžičky bylinky na čtvrt litru hrnku. Zalije se vařící vodou a doba louhování 10 minut. Pije se dvakrát až třikrát denně, tři týdny.
Bylinky potřebují čas, proto je potřeba dodržet ty tři týdny. Pak se dva týdny vynechají. Je možné vše zopakovat znovu podle toho, jak se cítíte.
Kdo chce raději zvolit bylinkovou směs, může použít tuto: 2 díly měsíčku lékařského, 2 díly meduňky lékařské, 3 díly kopřivy,1 díl brutnáku lékařského a 2 díly máty peprné.
Namícháme si tuto směs po dílech a užíváme 2 lžičky směsi na čtvrtlitru vody, doba louhování 12 minut. Pijeme dvakrát denně po tři týdny. Čaj je možné přisladit medem. Pokud byste se chtěli poradit o bylinkách speciálně na určitou nemoc, nebo máte nějaký problém, napište mi, určitě se nějaké řešení najde.

Karty hovoří

Podívala jsem se do karet, jak bude tento měsíc působit na nás a na všechny oblasti života.
V oblasti vztahů začínají působit příznivější vlivy. Pokud máte něco na řešení v osobních i pracovních vztazích, je příhodná doba na řešení, na vysvětlení. Komu vše funguje, jak má, bude si v tomto směru užívat klidu a pohody.
Jen pozor nakonec dubna, budeme tam všichni nervóznější a padnou na nás chmury. Také mohou vyplavat na povrch tajnosti, neupřímnost a lži.
Pozor na cokoli, co budeme řešit na konci dubna kolem peněz. Raději vše řádně promyslet, protože budeme mít sklon udělat chybná rozhodnutí.
Celkově bude tento měsíc - co se týče peněz - horší. Budeme hodně řešit placení a ztráty, o to opatrnější je třeba být, myslet na vše, co je třeba zaplatit, aby nás nepotkala nepříjemnost s úřady.
V oblasti pracovních příležitostí je duben pozitivní hlavně v oblastech služeb a stavebních prací. Tam se budou objevovat volná místa, přeje rozvoji menších firem, začnou přibývat zakázky.
Pokud hledáte práci, je duben daleko příznivější než březen a máte větší šanci ji získat.
Po zdravotní stránce budeme v dubnu ještě spíše unavení, podráždění, ale to už - jak jsem psala - k dubnu patří. Pokud máte možnost, odpočívejte. Pozor na stravu, mohly by se projevit problémy v oblasti trávení, volte  proto raději lehčí stravu, ta tolik nezatíží organismus a dodá vám energii.
Tělo se musí srovnat s přechodem ze zimy do jara, a to se projevuje hlavně únavou a občas i chybnými rozhodnutími, protože nejsme úplně fit.

 

Posílám všem sluníčko do duše, aby jste zvládli vše, co zvládnout máte.
Pokud by se chtěl někdo poradit o zdraví, bylinkách, o vztazích a čemkoli, co ho trápí, napište na mail poradna.jana@email.cz

Vaše 
kartářka Jana 

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 17. 04. 2010.