Ilustrátoři Pozitivních novin se představují (1) Miroslav Šesták – Čáryfuk

Rubrika: Exkluzivně

Miroslav Šesták – Čáryfuk

Narodil jsem se 16. dubna 1955 v Šumperku. Původní profese sklářský výtvarník. Po ZVS jsem pracoval v šumperském Vlastivědném muzeu jako konzervátor a restaurátor, posléze jako kastelán zámku Úsov. Následovaly práce ve výstavnictví apod.. Od roku 1988 jsem na volné noze, což však ne vždy přináší dostatek finančních prostředků, a tak jsem mimo to pracoval např. jako tvůrce a pěstitel bonsají (což je mé dlouholeté hobby), nebo naposledy v projekci v Praze jsem kreslil plánky v AutoCadu a 3D návrhy zařízení velínů.

Tvořil jsem prakticky se vším, s čím jsem se dostal do kontaktu (sklo, kovové plastiky, bonsaje, miniaturní krajinky na kamenech, dřevo, kresba, grafika, tempera, olej… a v poslední době, počítačová 2D a 3D grafika). Pokud ve vás ten výtvarný červ je, tak je jedno, v čem se momentálně vyjadřujete a s čím pracujete. Pokud to však v sobě nemáte, můžete se sebevíce specializovat a snažit, vždy budete jen šedá myška. Mohu říci, že mi doma nikdy nic nezůstalo. A to šly mé práce do Koreje, Číny, Německa, Rakouska, na Panenské ostrovy, do USA, Itálie…

Výstavy jsem před lety sice dělal, ale kolik jich bylo a kde všude, už ani nevím, poslední léta mne to už ani nezajímá a nemám tendenci se předvádět. Možná je to chyba, ale připadá mi to dnes jako reklama, čím více jste na očích, čím více doložíte o sobě preferencí, tím více jste dobří?!?!

K Pozitivním novinám jsem se dostal přes inzerát na ilustrátory. Přesto, že jde o neplacenou činnost, zaujala mne parta nadšenců, kteří zde něco tvoří, aniž by čekali za to, co vyprodukují, slávu a vysoký honorář, a to je na tuto dobu dost neobvyklé.

Ukázky tvorby

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 01. 01. 2012.