Stanislav J. Juhaňák: Jednikačka

Rubrika: Exkluzivně – Aktuality

Před časem jsem si přečetl článek o tom, co se dá koupit za jednu korunu. List kancelářského papíru (padesátník vám nevrátí), dopisní obálku, křídu, deci vody.

Můj devítiletý syn se mne často a rád vyptává, co jsem si mohl koupit za korunu, když jsem byl malý. Samotného mě to občas fascinuje. A co teprve, když začne vyprávět 70letý tchán.

V době, kdy se dělilo Rakousko-Uhersko, byl za 2 koruny jeden zlatý. Půl zlaťáku za kačku :-)

Napadlo mě, zda je možné udělat něco za jednikačku, jak říká syn Davídek. Něco hezkého, milého, užitečného, pro radost.

Vydávám dětské knihy v edici Laskavé čtení. To je edice laskavých, mravných, pozitivních a veselých příběhů. K edici patří také miniknihy – šestnáctistránkové barevné sešity s pohádkou nebo říkankami. K tomu mě inspirovaly podobné sešity, které dřív rozdávali obchodníci. Nedávali dětem gumové sladkosti, ale pohádky.

Knihovnám, obchodníkům a všem, kdo sešity dávají zdarma, je prodáváme po pětikačce. Dala by se taková knížečka udělat za korunu? Bez reklamy? Bez dotací? Bez skrytého sponzoringu?

Pojal jsem to jako happening a oslovil tiskárnu, která pro projekt měla pochopení. Protože prý ze všeho musí být zisk, jinak vás finančák potrápí, mám zisk 2 % (2 halíře z výtisku :-)), distributoři a knihkupci mají také zisk 2 %.

A knížečka Krtčí metro báječného spisovatele a básníka Miloše Kratochvíla a skvělé ilustrátorky Markéty Vydrové je na světě. Vyšla v nákladu 65 000 výtisků a druhý den po vydání byla prodána polovina nákladu.

SLUNÍČKO, POČKEJ NA MĚSÍC!

Počkej, slunce, nechoď spát!
Měsíc si chce s tebou hrát!
Vyšel nad les. Už ho vidíš?
Proč tak rudneš? Ty se stydíš?
Copak proti sobě máte?
Proč před sebou utíkáte?
Pročpak ti dva nemohou
jít společně oblohou?

Poznámka redakce PN

Pokud se Vám nápad líbí, můžete si knížečky objednat po 1 Kč + poštovné na:
distribuce2@triton-books.cz či na stránkách www.tridistri.cz, nebo si je po 25.5. 2012 vyzvednout osobně v nakladatelství TRITON, Vykáňská 5, Praha 10.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 25. 05. 2012.

Stanislav J. Juhaňák

Stanislav J. Juhaňák

Přehled všech článků autora

Další články autora