Matyáš Ostříž: Článek o úspěchu

Rubrika: Publicistika

Co je to vlastně úspěch? Moc? Sláva? Bohatství? Štěstí? Výhra? Nebo je to vnitřní pohoda, fungující vztahy a spokojenost sama se sebou? To jak my definujeme úspěch vypovídá více o nás samých, než o ostatních kolem nás.

Pro mě je úspěch „Dělání činností, které mě a lidi kolem činní šťastnými, a to bez nutnosti dělat činnosti jiné“. Ale důležitější je: Co je úspěch pro vás? Na tuto otázku si odpovězte sami.

Cesta za úspěchem

Ještě před pár lety jsem byl naprosto jiným člověkem. Neměl jsem cíl, neměl jsem pro co žít, plácal jsem se od ničeho k ničemu, jen jsem bral a nepřemýšlel, že bych měl dávat zpět. Před 2 a půl lety jsem vstoupil na vysokou školu, odstěhoval se do velkého města a seznámil se se spoustou zajímavých, emočně vyspělých a moudrých lidí. Ty na mě začali mít vliv a já se po čase změnil k nepoznání.

Díky těmto lidem jsem založil inicativu Cesta za úspěchem. Naším cílem je pracovat s lidmi, kteří chtějí vést spokojenější, plnohodnotnější a šťastnější život. Dát lidem možnost potkat se a poznat lidi, kteří jim v této cestě mohou pomoci.

Necheme pomáhat lidem – chceme aby si lidi pomohli sami. Bereme lidi jako sobě rovné, ne jako bezmocné, kteří potřebují pomoc. My se máme neustále co učit od ostatních lidí, které potkáváme, stejně jako se ostatní mají co učit od nás. Každý člověk, kterého potkáme ví něco, co my ne. Člověk je tvor společenský. Sám by to nikdy nedotáhl tak daleko, jako ve skupině. Proč tedy nevyžít každé šance, kterou nám svět nabízí k obohacení sama sebo a obohacení lidí, které denně potkáváme.

Nestačí však trávit čas s kýmkoliv. Pokud chceme vést úspěšný život, měli bychom se setkávat s úspěšními lidmi, trávit s nimi čas a učit se od nich. Pokud je naším cílem štěstí, žití s negativci, pesimisty a lidmi, kteří nestojí o naši pomoc nás ke štěstí nepovede. Pokud je cílem vnitřní spokojenost, poslouchání hospodských nadávání na všechno kolem a přijímání společenských dogmat o tom jak nic nejde nás ke spokojenosti nedostane. Díky učení se od chudých se nemůžeme stát bohatými.

Je třeba trávit čas s lidmi, kteří jsou pro nás vzorem, s lidmi, kteří dělají co my chceme dělat a s lidmi, kteří jsou takový, jakými my sami chceme být.

7 oblastí úspěchu

Pro dosažení úspěchu je důležité dosahovat úspěchu v následujících 7 oblastech života, a to pokud možno vyváženě – tak aby úspěch v jedné neznamenal neúspěch v druhé.

1. Vztahy a rodina
2. Zdraví a fyzická zdatnost
3. Duševní pohoda
4. Práce a finance
5. Přínos společnosti
6. Odpočinek a relaxace
7. Duchovní oblast

Setkání a jiné akce

Cesta za úspěchem pravidelně organizuje setkání, semináře a konference na rúzná témata v oblastech osobního rozvoje, úspěchu, finanční nezávislosti, atp.

Nejbližší akcí je konference Úspěch v džungli 21. století. se. Je o tom jak se vyznat sám v sobě, jak pochopit ostatní a jak s nimi komunikovat.

Více informací o akci můžete nalézt na www.CestaZaUspechem.cz.

Matyáš Ostříž
Student a podnikatel

foto: autor

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 19. 11. 2013.