Ondřej Suchý: Opravdu je R. A. Strejka herec, kterého „nikdo nezná“ ?

Rubrika: Publicistika – J+O Suchý


R.A.Strejka v Kavárničce dříve narozených
Právě dnes (2. září 1990) tedy před  15ti lety,  za naprostého nezájmu médií i hereckých kolegů zemřel herec a komik
R. A. Strejka
, nezapomenutelný „študák“ z filmových veseloher režiséra Martina Friče – Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše.
Strejkův přítel, bývalý televizní architekt a scénografický výtvarník LADISLAV BRANČ po mnohaleté marné snaze získat pro urnu s popelem známého herce důstojné místo posledního odpočinku požádal nakonec mně, který se stále víc zajímá o osudy zapomínaných herců a zpěváků, abych mu pomohl. Pan Branč (mimochodem autor původních, pro Pozitivní noviny vytvořených kreseb z uměleckých životních etap R.A.Strejky) který se o nemocného umělce na konci jeho života staral, po jeho smrti vybavil kremaci a žádostmi prosil několikrát Nadaci Život umělce a též Ministerstvo kultury o umístění urny na Vyšehradě, na čestném místě k hercům, kteří zemřeli opuštěni. Jeho prosbám nebylo vyhověno. Hlavní důvod prý byl, že Strejka nepatří mezi herce, kteří byli známí.
 
Chtěl jsem o životním příběhu R.A.Strejky napsat. Obrátil jsem se postupně na několik redakcí, ale s výjimkou Blesku (!) a dnes Pozitivních novin,  jsem se všude setkal s podobnou reakcí: „Toho herce nikdo nezná!“ To mně opravdu děsně dožralo a tak jsem se rozhodl brát se za všechny ty umělce, které dnešní společnost ignoruje! Chci připomínat jejich někdejší úspěchy a upozorňovat širší veřejnost na křivdy, které se jim dějí – ať jsou ještě mezi živými anebo ať už opustili náš svět! Budu se snažit pozitivní zprávy o prvních dobrých výsledcích svého snažení publikovat právě v první řadě zde!!
 
 Zde je pár slavných Strejkových výroků z filmů:

Strejka, Filipovský, Trégl
CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE
(prof.Šeda-Nedbal): „Ha, šejk Peterka!“
(Peterka-Strejka): „Prosím, kdybyste mi laskavě řekl, jestli se podařilo Ahmedovi uniknouti!“
 
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA „Co chce? – Věta Kosínova. – Kozinova věta zní: Lomikare, Lomikare, zvu tě na boží súd – hin sa hukáže!“
(Tonda Holous-Strejka):
A jak vzpomínají na Strejku jeho filmové a divadelní partnerky?
 
Májová, Strejka, Golová
Stella MÁJOVÁ
(pozdější Zpěvanka z pohádky Byl jednou jeden král)
Když jsme točili Příklady táhnou a študácké filmy byl velmi milý, s velkým smyslem pro humor. Ale pak už jsem se s ním moc neviděla a když jsme se někdy potkali, zdál se mi zatrpklý. Možná proto, že ho ve filmu už neobsazovali…
 
Zita KABÁTOVÁ
To jsem zrovna přišla jako mladá holka z kláštera a tak jsem byla trochu cudná. Setkala jsem se s Toníkem Strejkou poprvé v Malostranské besedě, kde jsme hráli v pohádkách. On byl ale takovej divokej. Měl krásnou postavu a mně, holce z pensionátu, se hrozně líbil. Byl moc milej, jemnej a dobře vychovanej, ale zároveň jako žihadlo; dělal neustále nějaké enšpígloviny – zlobil jak mohl, nebyl ovšem hrubián, takže ty lumpárničky se od něj dobře snášely. Před kamerou jsme se setkali ve filmu Děvče z předměstí, kde hrál mého nápadníka a zpívali jsme spolu dueto. On totiž docela pěkně zpíval. Po létech, když jsem dělala vedoucí kina na Vinohradech (Bio Ilusion) často za mnou přicházGolová, Neuman, Nasková, Strejka, Májováel, vždy čisťoučkej a elegantně oblečenej a účastnil se tam řady besed, které jsme pořádali při promítání filmů pro pamětníky.
 
Běla JURDOVÁ
(pozdější Markýtka z pohádky Dařbuján a Pandrhola)
My byly se Strejkou po válce v Divadle státního filmu, tam jsem ho poznala osobně. Byl trochu ukecanej, ale jinak srdečnej, fajn kluk!
 
           Strejka, Pešek, Plachta Slavíčková, Strejka, Nový   
                        Kobr, Strejka 
                                    Toník Strejka Strejka - populární ostravský kašpárek Strejka tanečník
                                        L.Branč:  R.A.Strejka L.Branč:  R.A.Strejka L.Branč:  R.A.Strejka Strejkova karikatura z 50.let od známého karikaturisty JEBENOFA
 
Možná je můj dnešní příspěvek pro styl Pozitivních  novin trochu rozhořčený. Ale věřte, že je psán s upřímným přáním, aby se vše obrátilo v pozitivní výsledek a můj  upřímný smutek (neboť jsme byli s R.A.Strejkou přáteli) se obrátí v útěchu, že přece jen u  nás není vždy ztraceno. Věřím, že příští zpráva v „cause Strejka“ bude v těchto místech už veskrze pozitivní!
 
                                       Bojujme proti blbosti! Bojujme proti nespravedlnosti!
                                    Bojujme proti cynickému přehlížení bolestivých událostí!
                 Bojujme slovem – není nám ostatně nic jiného dáno - jsme slušní lidé přece, ne?
                              Děkuji všem, kteří moje rozhořčení, ale i lítost správně pochopili!
                                                           Děkuji opravdu upřímně!!
                                                                      Ondřej Suchý
 

Foto © z archívu Ondřeje Suchého

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 02. 09. 2005.