Prezentace a autogramiáda monografie Zdeňka Hajného

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti


 Příjemné setkání se zajímavými lidmi a spřízněnými dušičkami. Tak by se dala nazvat dnešní prezentace a autogramiáda Zdeňka Hajného.V útulné kavárně v 1. patře Domu knihy se sešlo na dvě stě lidí.

V doprovodném programu vystoupili tři dobré a laskavé sudičky: Martina Kociánová, která si svým upřímným vyznáním k obrazům a celé osobnosti Zdeňka Hajného získala přízeň všech přítomných, Jan Vodňanský se svými humorem řádně okořeněnými písněmi a básničkami a Bohumil Vurm, který vyprávěl o vztahu k umění a o přátelství.

Houslové duo Eva a Pavla Franců předneslo skladbu osobně přítomného Jiřího Temla „Cesta ke světlu“, která byla inspirována obrazy Z. Hajného. Ve skladbě si vnímavý posluchač mohl najít to, co divák v obrazech. Hluboké zemité tóny, někdy disharmonické, tak jak to v životě bývá, se proplétaly, rozdělovaly a spojovaly, jednou dominovaly první housle, pak zase druhé, aby se v závěru vzájemně sladily a stoupaly v čisté harmonii k výšinám, ke Světlu.

     
   
A pak už přišla chvíle, kdy pan Zdeněk Hajný se skromným úsměvem odevzdal svou knížku svým třem pozvaným sudičkám ke křtu. Nebyl to křest ledajaký, ale naprosto originální.  Tito tři hosté-sudičky si knížku postupně přiložili ke svému srdci, aby ji pak přitiskli k obrovskému přírodnímu krystalu ve tvaru srdce, které Zdeněk Hajný s sebou přinesl (nebo spíš přitáhl, vždyť krystal prý váží 9 kg!). Knížce bylo popřáno hodně úspěchů a štěstí a byla vyslána na cestu do života.

 

Pak už se vytvořila dlouhá fronta  a pan Hajný podepisoval a podepisoval, až se z něj (skoro) kouřilo. Tak ještě si přiťuknout skleničkou vína se známými i neznámými – a hybaj, literární mimino, do světa. Ať se ti daří!
 

 

text © Jitka Dolejšová, foto © Pavel Loužecký


NEPŘEHLÉDNĚTE další články
 
GALERIE CESTY KE SVĚTLU 
KŘIŠŤÁLOVÁ ČAJOVNA

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 14. 01. 2005.