Pavel Loužecký: Kontroverzní názory

Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...

Každému vydavateli se občas stane, že dostane k otištění ohlas na nějaký článek, s jehož obsahem nesouhlasí.
A teď nastává to pravé vydavatelské dilema: Otisknout ho nebo neotisknout?
Když ho otisknu, dám nejspíše průchod následné bouřlivé diskuzi dvou a více táborů, které budou hájit svá nesmiřitelná stanoviska a rozvíjet do nekonečna své "pravdy". Neotisknu-li ho, budu dříve nebo později napaden z toho, že provádím v Pozitivních novinách cenzuru.

Pravda je, že já osobně nemám rád kontroverzní názory, ani osoby téhož charakteru. Vyhýbám se obojímu, neboť mě to jen okrádá o čas a otravuje život, který je příliš krátký na to, aby ho člověk promrhal zbytečnými filipikami, v nichž většinou jen sám sobě, v nejlepším případě několika věrným, dokazuje, jak je chytrý, vtipný, neomylný, bojovný, osobitý atd. atd. Já toho prostě nemám zapotřebí, a proto se snažím nebýt kontroverzní. Což ale vůbec neznamená, že na dotyčnou věc nemám žádný názor! A když mě náhodou něco rafne, tak si to raději nechám pro sebe. Ale to je samozřejmě jen můj názor, který nikomu nevnucuji a ani ho nemíním před kýmkoli dále obhajovat (viz zbytečná ztráta času a energie).

Nejsem žádný cenzor, jen bych se rád v budoucnosti vyhnul tomu, dávat na stránkách Pozitivních novin prostor nejrůznějším diskuzím a polemikám. Udělal jsem to - myslím - jen dvakrát, a po získaných zkušenostech je mi jasné, že to na stránky PN prostě nepatří. Od toho jsou jiné weby a blogy a automatizované žvanírny, kde si každý může říkat co chce, obhajovat co se mu zlíbí a jakým způsobem sám uzná za vhodné.

Nikdo mi nevymluví, že informace, které získáváme každý den ze všech možných médií, neovlivňují přímo naše vnímání světa, naše názory, myšlenky, chování, jednání, nálady, osudy ....  Ovlivňují! A bohužel mnohem silněji, než si je kdokoli z nás ochoten připustit. Média nad námi mají prakticky nekontrolovatelnou moc, které se normální člověk jen velmi těžko brání.  

Mým posláním je CHRÁNIT PROSTOR, který jsme v Pozitivních novinách společnými silami vytvořili právě proto, aby měli čtenáři KAM NA CHVÍLI UTÉCI PŘED MEDIÁLNÍ AGRESÍ. 
Je svobodnou volbou každého člověka, zda-li tento ZVLÁŠTNÍ PROSTOR navštíví, zda z něho bude čerpat pozitivní energii, a jak dlouho a často tak bude činit. Na každý pád - sem prostě kontroverzní názory nepatří.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 15. 08. 2006.