Kristina Janů: Dieta

Rubrika: Literatura – Fejetony

Kdo by to slovo neznal a někdy na ně nepomyslel? Ne jako na slovo, ale jako na počin. Bezchybní jistě nejsme, ale různé diety jistě bezchybné jsou.
Nevejdete se do svého oblíbeného oblečení a otázka je na světě: „Jak je možné, že jsem ztloustla?“ A jelikož se jedná o oblíbený kousek z vašeho šatníku a nechcete se ho vzdát jen tak bez boje, chcete zhubnout. A to nejlépe za stejnou dobu, kterou trvá reklama na některý z hubnoucích preparátů. Vyzýváte svá kila na souboj.
Způsobů, jak bojovat, se nabízí hned několik. Jsou zde zaručené přípravky od firem s honosným a cizojazyčným názvem a reklamou, kterou televize odvysílá alespoň dvakrát, než opět zhlédnete svůj oblíbený seriál na pokračování. Hrdinky zde nejen nestárnou, ale ani netloustnou a hned po probuzení oplývají úsměvem na dokonale make-upem upravené tváři a bez tukových polštářů rýsujících se pod téměř průsvitném negližé.
Reklamní spot, kde odhozena v dáli klesá k zemi fotografie 120 kilogramové maminky od dvou dětí, vás skoro přesvědčí. I po dvou dětech se cítíte skvěle a dokážete se vrátit na svoji původní váhu před porodem díky pravidelnému užívání tohoto produktu.To si říkala, i moje mamka, když prodávala a sama užívala onen nápoj známé firmy. No, pár zájemců se našlo, ale výsledek? Přebytek krabic tohoto produktu v domácnosti a váha stejná. Asi by mamka musela mít také jen dvě děti a ne tři, aby se cítila skvěle.
Můžete si vybrat z několika druhů nápojů na hubnutí. Ne všechny nápoje jsou však chutné, což prý při hubnutí není nutné. Všechny nápoje jsou bez chuti, i když dle popisu na obalu s příchutí. Srovnatelné s haší-kaší v nemocnici. Ale v nemocnici je to alespoň výživné. Jak se říká: Pro krásu se musí trpět. Nemůžete tedy čekat, že ony nápoje budou senzačně chutnat.
Dalším pokusem, jak zhubnout, je zkusit polykat velké pilule. Hůře se polykají, ale užívat je musíte pravidelně. Nejlépe několik měsíců. Zárukou je jen pravidelný příjem pro výrobce, nikoli váš váhový úbytek. Pilule mají v žaludku nabobtnat a zahnat pocit hladu. Radši jsem se příliš nezkoumala, do jaké velikosti a jak dlouho pilule v žaludku bobtnají. Udusit se pilulí, ne děkuji.
A co třeba malé skleněné ampulky s nažloutlou tekutinkou? Vypadají jako lékařské, protože se jim pro otevření musí upilovat hlavička. Jejich efekt bude jistě lékařsky ověřen na mnoha spokojených uživatelkách. Obdivuji ženy, které si pamatují při těch všech vyzkoušených preparátech, kdy si je vzít a v jakém množství.
Když si zakoupíte dle inzerátu v novinách bylinný čaj k redukování vaší tělesní hmotnosti a ten pro vyzkoušení nebude fungovat, dokonce vám do 30 dnů vrátí peníze! Pochybuji, že do měsíce budete znát kloudný výsledek a ještě stačíte dodržet 30 denní limit pro zaslání reklamace.
Také můžete zkusit zabojovat tím, že se postavíte ke sportu čelem. Zkuste být instruktorkou aerobiku! Není lepší motivace než to, že se na vás upírá více jak půl tuctu párů očí. Nemůže nepřijít na hodinu, švindlovat anebo šidit sama sebe.
A možná úplně ze všeho nejlépe je využívat diety takzvané „bodové“. Což znamená, že „zbodnete, na co přijdete“ :-) Přeci z vás nebudou anorektičky nebo bulimičky! Zdráhat se jíst, či si z pocitu přecpání strčit prst do krku, kdepak! Zhubnout ano, ale ne za každou cenu.
Co je to vlastně ideál krásy? Ten, který je nám předsouván v médiích? Chcete být slavná, úspěšná a bohatá? Vypadejte jako celebrita! A nejsou ty ženy, které mají rády svoje tělo a jsou spokojené samy se sebou, šťastnější a vyrovnanější? Dle hesla: Radši vypadat jako Roseanne než být kostrou s kůží jen :-)
Nejmladší sestra chodí běhat. Ta starší navštěvuje posilovnu. Ani jedna ze sester se mi nesvěřila, že by chtěla být modelkou :-) Také nemají nadváhu, ale prostě nejsou samy se sebou spokojeny. A proč? Protože „takhle normálně“ ideální žena nevypadá. Nesmíte mít nic, co by příliš připomínalo dívku „krev a mléko“. Takové nejsou in. A nejsou to právě ty hubené, co prezentují, co je to být in? Nesmíte mít bříško – vaše kůže musí být napjatá. Nesmíte mít velké pozadí – neladilo by s vaším útlým pasem. O pasu, že tu nepadlo ani slovo? To je přece samozřejmost, proč jinak bychom nosily pásky? Pro zvýraznění vosího pasu, přeci!
A já? Dříve stačilo, abych vyškrtla ze svého jídelníčku některou nezdravou, leč velice chutnou potravinu a shodila jsem i bez cvičení. A teď? Bez cvičení to nejde. Bez nového, většího oblečení to nejde. Cvičení je mučení. Ale proč se omezovat v jídle či fyzicky namáhat? Může přeci zkusit nějakou dokonalou dietu :-)  

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © Martin Velek

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 08. 11. 2007.