ROZHOVOR s Mgr. Filipem Čálkem a Pavlem Jánem Buvalou na téma SENIOŘI K POČÍTAČŮM

Rubrika: Exkluzivně – Senioři k počítačům

Na základě tohoto rozhovoru se začala odvíjet zajímavá diskuze,
kterou najdete v OHLASECH na této stránce.

ROZHOVOR s Mgr. Filipem Čálkem z firmy PROPRIO
a Pavlem Jánem Buvalou
na téma SENIOŘI K POČÍTAČŮM

který se uskutečnil na Výstavě měst, obcí, mikroregionů a podnikatelů REGION 2008
v Lysé nad Labem 9.února 2008.

video spusťte zde

Zleva: Pavel Loužecký, Pavel Ján Buvala a majitel firmy PROPRIO Filip Čálek při natáčení rozhovoru Karlem Havelkou Rozsáhlá výstavní expozice firmy PROPRIO s počítači pro seniory přitahovala velkou pozornost návštěvníků

Kamera:  Karel Havelka
Střih: Jaroslav Betka
Moderátor: Pavel Loužecký

OHLASY NA ČLÁNEK

Ohlas č. 3 - Iveta Kollertová, 8.4.2008

Přečetla jsem si Ohlasy a reakce lidí na téma Senioři a počítače.
Nedá mi to a napíšu něco o sobě, která sice nepatří do seniorského věku, ale jsem v invalidním důchodu a finance nejsou zas tak veliké. Jelikož jsem již nepohyblivá na lůžku více jak pět let, vím, jak bolí samota a pocit nemohoucnosti a hlavně nepotřebnosti.
Když jsem se poprvé dozvěděla o možnostech internetu a spojení se světem, byla jsem nadšená, ale prostě sehnat počítač bylo mimo moje možnosti. Nejen, že jsem tomu nerozuměla(data,rychlost apod.), ale peníze prostě nedostačovaly.Důchod mám dodnes kolem 6 500,-kč a navíc, samotné zapojení a měsíční poplatek se pohybuje kolem 800,-Kč. Tak co s tím?
Dostala jsem od svého bratra starý vyřazený počítač, který sice občas nefungoval, ale díky němu jsem se naučila s počítačem pracovat. Samozřejmě se mi podařilo ho celý zavirovat, ale to bylo spíš mojí neznalostí, co otevírat, kam klikat. Vydržel mi rok!
Ze dne na den odešel do tarého železa a já stála před ještě větší katastrofou, hlavně z toho důvodu, že jsem si již na internet a svět v něm zvykla.
Patřím k těm "klikařkám", že mi přítel, který mne znal pouze z internetu, přivezl vlastní notebook a já jsem tak nemusela opět zůstat sama se sebou a se čtyřmi zdmi.Nikdy mu nepřestanu být dostatečně vděčná a v tom to je! Ne každý má to štěstí.........
Za sebe bych nejen doporučovala možnost zapůjčení vyřazených počítačů, ale myslím si,že by se mohli zapojit i poskytovatelé internetu ve snížení cen pro nepohyblivé, nemohoucí a jinak postižené lidi.
Je nás tolik, co jsme doma sami, zavření před světem.Jediný, kdo k nám přijde je pečovatelka nebo pošťačka s důchodem.
Bez internetu bych zůstala bez přátel, bez novinek,bez radosti ze života. Každé ráno, když jej zapínám, těším se, z nových emailů a vzkazů. Nejsem sama a nežmoulám kapesníček při pohledu z okna.
Byla bych šťastná za nás všechny, co jsme buď nevyléčitelně nemocní nebo máme jakýkoliv handicap, kdyby se celá záležitost dotáhla do konce.
Držím palce a pokud to bude v mých silách, ráda s čímkoliv vypomůžu.
Zdraví Iveta Kollertová

Ohlas č. 2 - Lanny Rosický, 29.3.2008

Vážení,
Věra Rollerová mne upozornila na Váš článek o seniorech a počítačích a rovněž na svoji odezvu na něj (viz OHLAS č.1).
I já bych rád zareagoval hlavně proto, že o počítačích a seniorech toho trochu vím - o tom prvním, protože se tím už několik dekád živím, o tom druhém, protože tam patřím. Kdysi jsem podobnou akci chtěl rozběhnout a ztroskotalo to na typických úskalích každé dobročinné akce:

1) Obdarovávaní, zvláště pokud jde o zboží, bývají velmi vybíraví a mají obvykle vysoké nároky na to, čím je smíte obdarovat.
2) Obdarovávající jsou velmi často ochotni zbavit se zboží, ale už daleko méně jsou ochotni dát zboží do pořádku. (V případě počítačů jde o dost náročný proces.)
3) Organizace takovéto akce je obrovskou výzvou - motivace musí být založena na skutečné touze to udělat. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud motivace spočívá v nějaké vedlejší agendě (politické, ziskové, daňové ap), lidé od toho utečou a navíc za sebou zanechají spoustu problémů, které by jinak neexistovaly.

Ovšem, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Byl bych vděčný, kdybyste akceptovali moji nabídku k pomoci na podobném projektu.

Váš
Lanny Rosický, 29.3.2008
lanny(a)cancech.com

Loužecký Pavel
Odpověď Pavla Loužeckého na tento OHLAS

Vážený pane Rosický,
to je skvělá zpráva. Jsem rád, že jsou mezi námi podnikatelé, kteří se o seniory starají a mají zájem jim opravdu pomoci.
Nesporně máte pravdu v tom, že rozjet takový projekt bude vyžadovat spoustu úsilí a zpočátku i starostí, ba co víc - dokonce i vlastních nákladů. Jenže co jde samo, zadarmo a s okamžitým ziskem? Skoro nic!

Já bych doporučoval rozdělit problém na dvě věci:
1)  prodej levného počítače seniorům (tzn. nikoli použitého nýbrž staro-nového, tj. např. počítače se slabším výkonem, které se díky překotnému vývoji v počítačové technice již hůře prodávají).
2)  prodej použitých počítačů za symbolickou cenu (ta může být např. od 100 do 500 korun dle kvality počítače, neboť vždy a všude platí, že co člověk dostane zadarmo, toho si většinou vůbec neváží).

Bod jedna se může týkat celé řady podnikatelů, kteří prodávají počítačový hardware a budou tak činit na svůj vlastní účet. Pozitivní noviny se do této akce zapojí v rámci projektu SENIOŘI K POČÍTAČŮM! tím, že budou zveřejňovat aktualizovaný nabídkový seznam firem, které takovéto počítače seniorům nabízejí (viz projekt).

Bod dvě bude obtížnější a mělo by se ho nesporně ujmout jen pár vybraných firem po České republice, přičemž ideální by samozřejmě bylo, kdyby se k tomu přihlásila jediná firma, která vlastní pobočky po celé ČR.
Tato firma by měla vypracovat jakousi smlouvu s uživatelem (seniorem), v níž by byly po právní stránce zachyceny nejen veškeré darovací úkony včetně informace o tom, kdo a komu dotyčný počítač daroval, jaký je jeho stav, typ, vybavení apod. 
Firma by se měla postarat o to, aby prodávaný počítač byl vybaven základním software, které by bylo přesně stanoveno. Zde by rozhodně stálo za to obráti se na firmu Microsoft, která by mohla s námi na projektu SENIOŘI K POČÍTAČŮM! spolupracovat a věnovala by do těchto "seniorských počítačů" legální operační systém, jež by vyhovoval nabízeným počítačům. 
Software by bylo vybráno s ohledem na nízkou (nebo nulovou) úroveň znalostí seniorů v práci s počítači. Důležitou podmínkou by bylo, že ve všech počítačích by byl STEJNÝ SOFTWARE a veškeré další informace (např. na internetu) by vycházely z toho, co mají senioři k dispozici a s tím by pak dále firmy, média a instituce pracovaly.
Součástí smlouvy s uživatelem by měl být i jakýsi NÁVOD K POUŽITÍ POČÍTAČE, v němž by byly odkazy na webové stránky firem, institucí a médií, která se starají o seniory a nabízejí jim jakékoli aktivity, možnosti, výhody, poradenství, servis apod.

Berte to vše, prosím, jako můj první námět, nikým a ničím dosud nebroušený, respektive jako podnět do budoucí diskuze. Já osobně nemám s prodejem počítačů vůbec žádné zkušenosti a rozhodně nehodlám do tohoto oboru odborníkům fušovat.
Napište mi proto (a teď se obracím na všechny čtenáře Pozitivních novin) své zkušenosti, připomínky nápady, zpracujte nějaký materiál, navrhněte řešení...., prostě udělejte cokoli, co by mohlo tuto věc posunout rychle a účinně dál.

Pozitivní noviny tímto nabízejí:  

1.
mediální prostor pro vedení diskuze nad tímto tématem s následujícími cíly:
    a) dospět společnými silami co nejdříve k řešení tohoto projektu;
    b) umožnit jednotlivým podnikatelům poznat se mezi sebou a vzájemně se kontaktovat (za tímto účelem
        budou u všech diskuzních příspěvků uvedeny e-mailové adresy s (a) místo zavináče) 
    c) získat od čtenářů, kteří budou mít zájem tento projekt podporovat, další nápady, inspiraci, možnosti a 
        tipy; člověk nikdy neví, co se v kom skrývá a s čím může přijít do "společného mlýna"
2.  internetový prostor pro medializaci jednotlivých firem a jejich aktivit  formou 
     bezplatných článků, doporučení a dalších možností prezentace za účelem veřejného zviditelnění se v 
     rámci projektu SENIOŘI K POČÍTAČŮM!

Co potřebujeme?

Vůdčí osobnost (majitele firmy), která si vezme organizování této věci pod svá podnikatelská křídla a společnými silami uděláme vše pro úspěch této akce. Pište na adresu:  vydavatel@pozitivni-noviny.cz

Vážený pane Rosický! Ještě jednou Vám děkuji za důležitý impuls, který se může stát (a já tomu věřím) skutečnou roznětkou tohoto projektu. Vaši nabídku tímto rozhodně akceptuji, vítám a vší pozitivní silou podporuji.

Pavel Loužecký
vydavatel Pozitivních novin

Ohlas č. 1 - Věra Rollerová, 28.3.2008

Vážení!
To je moc hezké, že se staráte o počítačové vzdělávání pro seniory. Ale jak známo, senioři ve velké většině nejsou zrovna majetní. Existuje nějaká organizace, kam by podniky "odkládaly" použité počítače a senioři si je mohli za přijatelnou cenu zakoupit? Mám v Čechách dvě přítelkyně (jedna žije v Praze, druhá na malé vesničce na venkově), které by jistě uvítaly "ojetý" počítač. Mnoho seiorů žije dost osamněle a právě počítač jim velmi přiblíží svět a vytáhne ze samoty.
Pokud by si měl senior koupit zbrusu nový počítač, tak s českými cenami se úplně finančně zruinuje.
Naštěstí to není můj případ, sedím na kanadském venkově pred velmi kvalitním Macem...
Děkuji za odpověď.

Věra Rollerová
retka1(a)sympatico.ca

Loužecký Pavel
Odpověď Pavla Loužeckého na tento OHLAS

Vážená paní Rollerová,
děkuji za Váš e-mail, který mě velmi potěšil nejen díky jasnému důkazu, že Pozitivní noviny čtou lidé i v Kanadě.
Ve svém ohlasu kladete otázku, která je rozhodně správná, ale já na ni bohužel nemohu dát pozitivní odpověď. Faktem je, že Pozitivní noviny spustily projekt SENIOŘI K POČÍTAČŮM!, který začínal výzvou směřující nejen na seniory a jejich děti či vnuky, ale zejména na firmy a instituce, aby pomohly seniorům získat levně třeba i použité počítače a umožnily jim tak první kontakt s počítačovou technikou.
Smutné je, že právě v této oblasti se nenašel téměř nikdo, kdo by na tuto výzvu adekvátně zareagoval jako skutečný obchodník a třeba si i pomohl - díky seniorům - "udělat jméno", mediálně se zviditelnit, hlavně však BÝT VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÝ. Přitom - podle mého názoru - právě tato věc přímo vyzývala k obchodnímu uchopení, z něhož mohl být časem i slušný zisk.
Zřejmě jsme - jako Pozitivní noviny - udělali pro mediální zviditelnění kampaně SENIOŘI K POČÍTAČŮM! příliš málo (mimo účinkování v pořadu České televize Barvy života, cca šesti rozhovorů v Českém rozhlase a řadě článků v tištěných i elektronických médií). Je to nesporně tím, že Pozitivní noviny jsou neziskové a nemají žádné finanční zdroje ani na svůj vlastní provoz, natož na vedení placené mediální kampaně.
I přesto jsme vděčni za každého, kdo se v této věci angažuje a bere si ji za své. A pro firmy a spolky, jakými jsou právě firma PROPRIO pana Čálka a Svaz důchodců ČR KR Liberec, reprezentovaný naším kolegou J.P.Buvalou, jsme pak schopni a ochotni udělat maximum. Oni jsou prakticky hlavními tahouhy na "naplňovateli" projektu SENIOŘI K POČÍTAČŮM! Za to jim tleskám a skládám nehynoucí hold.

Věřím, že se nám společnými silami jednou podaří udělat něco, čím tento projekt uvedeme opravdu masově do veřejného života. K tomu ale potřebujeme hlavně spojence mající skutečný zájem o věc. Pozitivní noviny dokáží lidi sdružovat, inspirovat, předávat informace, motivovat ...., ale je především na vás, čtenářích, na tyto výzvy reagovat, upozorňovat na ně manažery a byznysmeny, kteří ve svých rukách drží peníze, aby jejich část vynaložili i pro naše seniory. Neboť i oni by měli mít na paměti, že se z nich za čas stanou senioři a budou potřebovat pomoc od jiných.
Nehledě na fakt, že senioři se v nedaleké budoucnosti stanou významnou částí naší společnosti, neboť je veřejně známo, že jejich počty se dramaticky zvyšují a s prodlužující se délkou a kvalitou života bude tento trend ještě více stoupat.
Podnikatelé, kteří se dnes zaměří na seniory, mohou sice působit jako podivíni, ale dovolím si vizionářsky prorokovat, že právě z nich se stanou za pár let lídři ve svých oborech.

Vím, že jsem Vám svojí odpovědí nedal žádný praktický návod, jak Vašim přítelkyním konkrétně pomoci, ale mým "posláním" je především veřejně inspirovat a vzbuzovat v lidech pozitivní emoce, mezi něž víra v to, že se věci zanedlouho k lepšímu obrátí, neodmyslitelně patří. Tak doufám, že alespoň toto se mi podařilo.

Přeji Vám krásný život na kanadském venkově a budete-li mít chuť, napište nám o něm. Rádi Vaše vyprávění i s fotografiemi otiskneme v Pozitivních novinách.
S pozdravem

Pavel Loužecký
vydavatel Pozitivních novin

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 26. 03. 2008.