Tomáš Zářecký: Příběh opravdového člověka

Rubrika: Literatura – Zábava

 Drazí pozůstalí,

já píši vám - co mohu více? Svůj smutný příběh chci Vám vyprávět. Nechci již déle čekat, protože slyším, jak mi v dálce zvoní hrana. Sedím sám jako bídník v prázdném pokoji. Venku svítí hvězdy a zpívají si písně kosmické. Na střechách okolních domů říkají si muži své večerní šplechty.

Vedl jsem běžný život. Snad až příliš. Všední, nudný, nezajímavý. Byl jsem líný a pasivní a ve vztahu ke své dívce tak nerozhodný, až jsem si vysloužil přezdívku Oblomov. Rodiče mé chování přecházeli slovy, že jsem přece jen pořád dítě svého věku a třeba by mi neškodila menší zpověď. Bohužel v chrámu Matky boží nikdo nebyl, ani zvoník.

Šel jsem se tedy zeptat na radu svého kmotra, ale ani tam jsem nepochodil. Zastihl jsem pouze jeho známého, nějakého Kalibu. Přišel se zajímavým nápadem jak si zpestřit volné chvíle. Napětí, adrenalin, zábava, radost, peníze – to vše se prý skrývá v sázkách. Poslechl jsem ho a zkusil své štěstí. Dnes už vím, že to byla chyba a od něj přímo zločin, zavést mě do takového prostředí. Měl jsem s ním udělat krátký proces. Vůbec ho neposlouchat a radši odjet na prázdniny s partou mého kamaráda Mirka Dušína.

Hazard mě zpočátku bavil. Sázel jsem víc a víc, častěji, větší částky a pobíral tučnější zisky. Pěl jsem ódy na radost a bohatl, ale nestal se ze mě lakomec. Občas jsem si udělal i odbočku do kasina. Tady mi ale nikdy nešla karty, vždy mi chyběla piková dáma. Prý ji měl jakýsi Puškin.

A pak přišel zvrat. Zlom. Černé světlo ve tmě se rozsvítilo. Začal jsem prohrávat, až jsem klesl na samé dno. Tak hluboko, že za trochu peněz, šel bych světa kraj, šel bych s hlavou odkrytou a bosý, protože jsem prohrál čepici i boty. V mém životě nastalo temno a žádná lucerna do něj nemohla přinést světlo.

Současně s mou mizérií se odehrával jev naprosto opačný: Kaliba vyhrával o sto šest. Ztratil jsem iluze a posměšně si přiznal, že jsem jen figurkou v lidské komedií. Sláva bláznovství!

Jaké moje situace nabízí rozuzlení? Jsme chudí lidé, já idiot a po zločinu přichází trest stejně jako po vojně mír. Přecházím k oknu. Na západní straně bytu je klid. Dole rostou květiny. Pampeliško! Sedmikrásko! Mateřídouško! Jívo i se svými kočičkami! Už neporostete více, už nikdo z Vás neuváže kytici, až mé rozdrcené tělo zadusí vaše květy zla.

Teď přichází poslední hodina. Vzpomínám na dětství, na babičku, na Staré bělidlo. A jak babička uměla vyprávět! Když se rozvzpomínala na své mládí a líčila nám lesk a bídu kurtizán, tu i léto přestalo být rázem rozmarné a oči topičovy se zalily slzami.

Nyní skočím. Původně jsem se chtěl oběsit v hlubokém lese, někde v mechu a kapradí, kde roste vůkol rudý vřes, ale nechci riskovat, že by se mě lekli ptáci, laně, co ke křišťálové studánce chodí pít. Vztyčte mi kříž u potoka a nezapomeňte zalévat hřbitovní kvítí.

Skočil. Byl pozdní máj, sebevrahů čas.

Originální ilustrace pro Pozitivní noviny © František FrK Kratochvíl 
http://frk60.aspweb.cz    http://frk1.wordpress.com

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 05. 09. 2008.