ELFÍK - Jitka Dolejšová: Můj vláček je pro kluky i pro holky

Rubrika: Publicistika – Rozhovory

Měsíčník „Můj vláček“ je benjamínkem mezi ostatními dětskými časopisy, ale od svého prvního čísla, které vyšlo v lednu 2008, se má čile k světu.
Po delší době se mi podařilo sjednat si schůzku s Elfíkem, mluvčím redakce, a tak vznikl tento exkluzivní rozhovor.
 
•  Ahoj Elfíku, můžeš se našim čtenářům představit? Jak jsi přišel ke svému jménu?
Vymysleli si mě na Českých drahách. Možná proto, že po kolejích jezdí i vlak s názvem City Elephant, což je anglicky slon. A abych nebyl úplně obyčejný, řekli si, že budu modrý, jako správný nádražák. Jméno mi ale vymyslely děti, z jejichž návrhů vybraly České dráhy to nejhezčí – Elfík. A já jsem s ním opravdu spokojen!
 
•  Kdo je tvým dvorním malířem a ilustrátorem? Kdo vlastně kreslí všechny ty veselé a nápadité obrázky v časopise? 
Ilustrátora mi našel tým časopisu Můj vláček. Pan malíř se jmenuje Petr Palma a já si s ním ohromně rozumím.
 
•  Pro koho je „Můj vláček“ určen především?
Časopis je určen zejména dětem prvního stupně základní školy. Ale vůbec se nezlobím, když si v něm to své najdou i děti mladší nebo starší.
 
•  Elfíku, jsi zaměstnán jako maskot a průvodce časopisu – prozradíš nám, co všechno děti v časopise najdou?
Děti se mnou mohou cestovat vlakem po různých zajímavých místech, vydat se na akce, které pro malé cestovatele pořádají České dráhy. V každém čísle je šest soutěžních úkolů a kdo je správně splní, může se účastnit losování o pěkné ceny. Taky dětem ukazuji zajímavá místa na světě v rubrice Světošlápek, vyprávím vtipy, pohádky a básničky, vymýšlím omalovánky, vystřihovánky a hry, a když někdo pošle nějaký pěkný dopis nebo obrázek, tak ho moc rád uveřejním. Zkrátka a dobře, se mnou a s mým časopisem se určitě nenudíte.
 
•  Elfíku, kam se všude s časopisem dostaneš?
Zdarma se dostávám do vybraných základních škol v České republice, číst si se mnou mohou i děti v dětských domovech, v nemocnicích a samozřejmě ve vlacích. Kdo si mě chce objednat domů, může napsat na adresu. We Make Media, s.r.o., Havlíčkovo nám. 2, 130 00  Praha 3
 
•  Časopis „Můj vláček“ si v krátké době získal velkou odezvu, má úspěch. Jaké máš plány do budoucna?
Od nového roku chci do časopisu zařadit rubriku angličtiny pro děti a rád bych taky občas vylezl z časopisu a podíval se i jinam. Třeba na webové stránky, které už právě připravuji, nebo na různé akce po celé republice. A líbilo by se mi, kdyby mě vyrobili třeba jako plyšáka a já bych dětem dělal radost i doma v postýlce při usínání. Plánů mám spoustu, tak doufejme, že vyjdou. 

•  Elfíku, co vzkážeš dětem a dospělým čtenářům Pozitivních novin?
 
 
Že je rozhodně dobré být pozitivní. A to já jsem. Dokonce i v situacích, kdy se něco nedaří nebo je mi trochu smutno. Vím, že to zase přejde. A vám ostatním k tomu může pomáhat i časopis Můj vláček nebo tenhle báječný server Pozitivní noviny.
 
•  Děkuji, Elfíku, za příjemný rozhovor. Přeji ti mnoho dalších úspěchů a co nejvíce spokojených a veselých dětských čtenářů.
 
Role překladatelky a tlumočnice z Elfíkova sloního jazyka, chobotu, mlaskání, troubení, chroustání, bručení a brumlání se profesionálně a ochotně ujala paní Bc. Petra Kruntorádová, redaktorka a editorka z vydavatelství Propolis, které se na přípravě časopisu podílí. Také jí patří velký dík za to, že se náš rozhovor s Elfíkem mohl uskutečnit.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 10. 01. 2009.