Ondřej Suchý: Z jídelníčku klaunů a komiků (5) Jára Kohout
Rubrika: Publicistika – J+O Suchý
Z jídelníčku klaunů a komiků (5)
Kuchařka pro milovníky filmového smíchu, pro milovníky
smíchu cirkusových šapitó či smíchu kabaretních scén.
Nebojte se, nepůjde ani o neukousnutelné řízky, ani o vystřelovací švestkové knedlíky, ani o slané žloutkové věnečky, o kyselé pudingy či naopak o slazené zavináče. Cílem tohoto nového seriálku je nabídnout vám k ochutnání některá z jídel dosud třeba nepoznaných, na kterých si pochutnávají (anebo pochutnávali) ti, kteří vás jindy a jinde, než u jídelního stolu, dokázali rozesmát…
Co se jídla týče nebyl komik Jára Kohout náročný. Jedl ovšem rád a s gustem. A měl pochopitelně i svá oblíbená jídla. Ze všeho nejvíc byl „polívkovej“. O polévkách říkával: „Jenom ne žádné vodové, v tom musí lžíce stát!“ Recept na jednu z takových, ve kterých „stála“ lžíce a kterou Jára miloval ze všech nejvíc, mi z Ameriky poslala jeho dcera, paní Alena. Nad „karfiolovačkou“ se prý přímo rozplýval a dodával: „To je polívka, co musí být srkaná!“
KVĚTÁKOVÝ KRÉM (aneb KARFIOLOVAČKA JÁRY KOHOUTA)
- 1 střední květák
- 1,5 l vody
- sůl
- máslo a mouka na jíšku
- mletý muškátový květ
- hrst drobných těstovin
- 1/8 l smetany
- 1 žloutek
K následujícímu receptu mi paní Alena Kohoutová-Kanka ještě napsala: Pochutnával si na vánočním kapru, ale pouze na kapru na modro v rosolu. Pokapával si porci citronem a říkal: „To mi každá žilka v těle řekne kuš!“ Kapra v rosolu si žádal i mimo Vánoce…
Jára Kohout s Ferencem Futuristou na dobové pohlednici.
KAPR NA MODRO V ROSOLU
Celer, mrkev, cibule, petržel, bobkový list, nové koření, celý pepř, sůl – vaříme ve vodě asi 20 minut. Přidáme lžíci octa, špetku cukru, kostku bujónu a na porce nakrájeného kapra. Pak rybu opatrně vložíme do skleněné mísy kůží dolů (bez šupin!) obložíme mrkví a celerem z vývaru, který ochutíme. – Do šálku se studenou vodou dáme rozpustit želatinu (asi 2 malé balíčky), nalijeme do vroucí polévky a vaříme pár minut. Scezeným vývarem zalijeme kapra v míse a dáme do lednice.
Zpopulárněl po boku staršího a slavnějšího komika Ference Futuristy. Prošel pražskými divadly Aréna, Varieté, Rokoko, Tyláček v Nuslích; byl členem kabaretů Červené eso E.F.Buriana či Bum E.A.Longena, později se stal ředitelem a majitelem Švandova divadla a Divadla U Nováků. V roce 1948 emigroval do USA, kde si v Hollywoodu zahrál v několika filmech, později napsal knihu vzpomínek a vydal tři LP desky (jednu v Austrálii). Vídáme ho ve filmech pro pamětníky, např.: U svatého Matěje, Na tý louce zelený, Vy neznáte Alberta, Vdavky Nanynky Kulichovy, Falešná kočička, Život je pes, Král ulice, Lucerna aj. Po listopadu 1989 jsme my, nepamětníci, s překvapením zjistili, že kdysi sehrál docela důležitou roli ve slavném filmu Kristián s Oldřichem Novým, která však byla na celých čtyřicet let vystříhána tak dokonale, že to sotvakdo postřehl. Začátkem 90. let se Járovi Kohoutovi po návratu do vlasti splnil sen - zahrát si ještě někdy v českém filmu! Mohli jsme ho nakonec vidět hned ve dvou, žel, ne zrovna příliš vydařených komediích: Divoké pivo a Ještě větší blbec, než jsme doufali (s Luďkem Sobotou v hlavní roli). Vdovec Jára Kohout se u nás znovu oženil (jeho manželka Marcelka byla o 60 let mladší!) a nakonec tu i zemřel, pouhé tři měsíce před oslavou svých devadesátin. Pochován je na Vyšehradě.
Jára Kohout v televizní Kavárničce dříve narozených s Janem Mazákem
a Ondřejem Suchým – v roce 1991 (vlevo) a v roli dědečka z Ameriky ve filmové komedii
Víta Olmera z roku 1994, Ještě větší blbec, než jsme doufali (vpravo).
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 25. 08. 2011.
Ondřej Suchý
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
Ondřej Suchý | |
Jiří Menzel | |
Jiří Suchý | |
Milan Markovič | |
Ivan Rössler | |
Miloslav Švandrlík | |
Karel Šíp | |
Jan Krůta |