Dobromila Lebrová: Zpráva o křtu knihy Legenda o Dagad Trikonu

Rubrika: Exkluzivně – Aktuality

V sobotu 10. prosince 2012 proběhl v Brně v Lužánkách – Středisku volného času křest knihy Gregoira de Kalbermattena „Legenda o Dagad Trikonu“.

Přítomen byl také autor – švýcarský diplomat, ekolog, filozof, který se ve svém zaměstnání zúčastnil více než čtyř stovek konferencí a jednání na celém světě, týkajících se celosvětového životního prostředí a podpory rozvojových zemí na nejvyšší úrovni.

Z této jeho zkušenosti vyplývá jeho neutuchající zájem a celosvětové záležitosti, neboť má možnost většího přehledu potřeb i projektů pro země a národy celého světa.

Jeho širší zájem ho vede k hledání východisek z neřešitelných situací, jichž se na úrovni celého lidstva vyskytuje čím dál více. A proto se též pokouší dobrat příčin mnohých současných jevů, vedoucích ke stále většímu rozčarování lidstva.

Přesvědčila jsem se při besedě, že spisovatel, jehož mateřštinou je francouzština, ale který píše své knihy anglicky, má docela dobré povědomí o naší národní historii. Uvedl velké postavy našich dějin, především Mistra Jana Husa, právě jako člověka hledajícího, který byl šiřitelem touhy po poznání.

Při besedě s ním jsem si zapsala dvě zásadní věty, vystihující jeho filozofii: „Když jsme získali všecko, ale ztratili sami sebe, ztratili jsme vše. Ale pokud jsme našli sebe, máme vše.“

Vedle odborných publikací napsal několik filozofických knih o tomto hledání. Dvě z nich vyšly česky v minulých letech. Byly to knížky „Advent“ a spíše básnicko-filozofické „Inkognito“.

Nyní vychází knížka zcela jiného žánru – beletrie s prvky tajemna a napětí, právě o tom hledání sama sebe.

Česká televize byla křtu knihy přítomna a vysílala v pondělí 12. prosince na ČT 24 v pořadu Profil s panem de Kalbermattenem rozhovor.

Pro zvlášť zvědavé uvádím: „Dagad Trikon“ znamená v indickém jazyce máráthi „Trojúhelníková skála“. Další vysvětlení tohoto slovního spojení nabízí autor v knize.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 15. 12. 2011.