Christine Linder – Jan Maruška: Hraběnka Zedtwitzová z Moravan a Doupova se vyzná v kuchyni

Rubrika: Publicistika – Historie

Hledal jsem místo k víkendovém odpočinku a náhodou (ostatně jako v mnoha jiných případech) jsem narazil na hrad na Černé řece. Takto napsané místo ve finských mapách není, stálo tam Mustion Linna a Svartå Manor. Samo o sobě nic neříká, ale když jsem se začetl do historie panství, které přiléhá k Černé řece a leží asi 80 kilometrů na západ od Helsinek, zachytil jsem informaci, že spolumajitelkou je Christine Linder, před svatbou slečna hraběnka Zedtwitzová z Moravan a Doupova. A také že rod Zedtwitzů má české a slovenské kořeny. Na vesnický zámek Linderů se paní Christine přistěhovala před třemi roky a pendluje mezi Finskem, Švédskem a Německem.

Zedtwidzové jsou starým německým a českým rodem, o němž jsou zmínky ze 13. století. Dnes mají v českých zemích minimum majetku na Chebsku a Ašsku, většinou jsou nemovitosti ve zchátralém stavu. Zrestaurovaný zámeček v Doubravě u Aše dnes slouží jako stylová restaurace.

Podzim byl už sychravý a usedlost bez hostí, ale setkání s paní Christine Linder bylo příjemné a hřejivé. Na delší rozhovor nebylo moc času a tak jsme se domluvili na psaných otázkách a odpovědích. Zde jsou:

Christine Linder nebo hraběnka Zedtwitzová z Moravan a Doupova? Na které jméno slyšíte?
To není otázka výběru, ale přesného označení. Moje dívčí jméno je hraběnka Zedtwitzová a nynější oficiální jméno je Linder. Ve Skandinávii jsem se však naučila, že se používá titul se jménem po manželovi.

Kde jste strávila dětství? Žila jste s rodiči a jací byli?
Vyrůstala jsem s mými rodiči a bratry v malém městě Lambrecht ve Falckém lese. Oba rodiče jsou ze starých a zajímavých rodů.

Dočetl jsem se, že Joachim von Zedtwidz byl lékař a antifašista. Pomohl mnoha českým židům k útěku. V roce 1948 byl sám přinucen opustit Československo. Mohl to být váš dědeček? Víte o něm něco?
Nebyl to můj příbuzný. Joachim hrabě Zedtwitz patří do jiné linie Zedtwidzů. Jsme samozřejmě spřízněni, ale původní rod se začal dělit před mnoha stoletími. [1] Bohužel, neměla jsem to štěstí se s ním sejít nebo se o něm více dozvědět.

Dá se majetek rodu spočítat? Kolik domů a pozemků vlastníte v Čechách a na Slovensku?
Nemám přesnou informaci o velikosti majetku. Vím jen, že na Slovensku a Čechách jsou místa, kde rod vlastní nemovitosti.

Svartå Manor je skvělé místo k trávení víkendu, k procházkám anglickým parkem nebo pozorování plynoucí Černé řeky. Co můžete nabídnout jednotlivcům a firmám?
Nabízíme kulturní a historické místo celonárodní důležitosti. A k tomu moderní hotel, konferenční a restaurační prostory, které jsou na finské poměry unikátní.

Mustion Linna

Cena za ubytování je přijatelná, ale ceník za jídla odpovídá vysokému standardu ve Vídni nebo Paříži. Na druhé straně je třeba ocenit vysokou úroveň obsluhujícího personálu, sněhobílý značkový porcelán a včas podávané chody – ani brzy, ani pozdě, právě dost na to, aby si člověk vychutnal každé sousto. Je nadstandardní úroveň kulinářských služeb vaší prioritou?
Ano, je to absolutní priorita. Kulinářský svět se nyní orientuje na Skandinávii (nejlepší restaurace jsou v Dánsku). Chceme dokázat, že Skandinávie a Finsko mají co nabídnout a nejsou outsidery.

Znak rodu LinderůAbsolvovala jste Leith School of Food and Wine ve Velké Británii. Jaké menu byste jako expert na jídlo doporučila ve své restauraci? A jaká vína? Jaké je vaše oblíbené jídlo a nápoj?
Žila jsem v mnoha zemích a tak nemohu jmenovat jedno jídlo nebo nějakou kuchyni. Po pravdě, domácí výrobky a vlastní rukou ulovená zvěřina patří mezi špičky. Z vína mám ráda – tak říkajíc „mateřské mléko – Falcký Riesling. V červeném jsem tradicionalista a dávám přednost francouzskému.

Rozsáhlé statky jako je váš se často nespoléhají na nákupní centra; chovají dobytek a loví zvěř ve vlastních lesích. Maso se pak podává ve stylových restauracích jako je Svartå Manor. Můžeme dostat k jídlu zde vypěstovanou mrkev nebo brambory?
Ne, vlastní zeleninu nepěstujeme. Ale sbíráme byliny v našich parcích a ty používáme v kuchyni. V malém obchůdku můžete dostat přírodní šťávy, marmelády, chléb, sladkosti a ostatní delikatesy.

Váš manžel je charismatický muž obdařený řadou dovedností, aby udržel v chodu tak velkou usedlost. Kdy a jak jste se seznámili?
Potkali jsme se před 10 lety v Čechách při lovu na kachny. Stalo se v malebné krajině u Třeboně.

Pochází rodina Linderů ze Švédska? Slyšel jsem, že Filip Linder má cosi společného s Fazerem, čokoládovým a pekařským králem. Můžete mi říci více o předcích vašeho manžela?
Ano, Linderovi pocházejí ze Švédska. Rod je velmi starý a je spojen s řadou významných osob z mnoha evropských zemí, mezi jinými i s rodinou Carla Fazera. Mnoho členů proslavilo tento rod, mohu jmenovat například Hjalmara Lindera, slavnou osobnost 20. století. Výstava, kterou chystáme na léto příštího roku, bude věnována dramatickým momentům života Hjalmara Lindera [2].

Vaše vzdálené české kořeny navozují otázku, zda máte ráda české jídlo, například knedlo-zelo-vepřo. A co české pivo?
České pivo nemá konkurenci. V naší nabídce jich naleznete mnoho. Naše kuchyně se orientuje převážně na moderní skandinávskou stravu, ale některé delikatesy se najdou i v české kuchyni.

Na břehu Černé řeky je černý kámen, který je památkou na železárny, které byly založeny v 17. století během vlády švédského krále Gustava Vasy II. Nabízí se otázka, zda kanóny a dělové koule nebyly použity v 30-leté válce a nejsou ještě někde v Praze… Kterou historickou éru máte ráda?
Velmi se zajímám o dobu Rakouska-Uherska. Byla to živá doba pro střední Evropu a základ moderního uspořádání v Evropě. V osobní rovině je toto období přitažlivé už z důvodu, že můj dědeček byl polní maršál a poradce císaře Franze Josefa.

Máte koníčky? Pěstujete koně? Hrajete golf?
Času je málo, ale když je, tak ho věnuji honu, loveckým psům a přírodě.

Budu doporučovat Svartå Manor jako místo k uklidnění a relaxaci. Můžete říci, čím byste přilákala ty, kteří ještě váhají? Můžete jmenovat i některé VIP, kteří doposud Svartå Manor navštívili?
Celebrity jsou stálými hosty zde na Svartå Manor, ale pokud ta pravá atmosféra nepřesvědčí další hosty, žádný VIP to nezmění. Každý se musí rozhodnout sám pro návštěvu a vytvořit si vlastní názor na toto unikátní místo.

Děkuji za rozhovor a pohostinnost.

Poznámky

[1] K velkému štěpení rodu došlo po roce 1610, kdy Podhradí, malá ves u Chebu, lehla popelem a Zetdwitzové se odstěhovali do různých koutů západních Čech. Dodnes je v Podhradí k vidění 22 metrů vysoká věž, která připomíná hrad Neuberg. Vše je ve špatném stavu a ubývá i místní obyvatelstvo. V roce 1930 žilo v Podhradí přes 2000 lidí, dnes sotva 150.

[2] Hjalmar Linder byl krátce ženat se Sophií Mannerheimovou, sestrou maršála Mannerheima, který patří mezi největší postavy finských dějin – byl šlechticem, diplomatem, politikem a vojevůdcem. Sophie, ač šlechtična, studovala v Londýně a stala se vrchní zdravotní sestrou v Helsinské nemocnici. Hjalmar Linder údajně dovezl do Finska první auto, které pak bylo k vidění v okolí Svartå Manor.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 02. 01. 2012.