Ivo Fencl: Znamení smůly a jak se jim vyhnout

Rubrika: Literatura – Fejetony

Minule jsem tady psal o šťastných znameních. Dobře, ale je taky na místě aspoň přibližně tušit, čeho se máme v tomto světě vyvarovat, abychom si udrželi pozitivní pohled na věc, a to nikoli jen někde na vykládacích kartách staré Jeremiášky z Rychlých šípů, ale hlavně v realitě, kterou vdechujeme.

Pokud třeba stojí boty na stole, můžete očekávat smůlu, a to obzvlášť u divadla, ale také boty na židli nejsou nic moc!

Zabijete i jenom omylem cvrčka? Běda vám!

Přeběhla vám přes cestu černá kočka? Pokud se to přihodilo v Anglii, potká vás štěstí, ale všude jinde...

A co takový deštník odložený i jen omylem na stůl? Netřeba komentovat, nicméně deštník stačí prostě i jenom otevřít v domě - a už to s vámi jede po šikmé ploše k peklíčku.

Anebo deštník jednoduše upustíte – a běda vám.

Přenesme se ale z deště do říše květin.

Rozkvetly vám fialky mimo sezónu? Potká vás neštěstí. Dodala návštěva do vašeho domu hlohový květ? Potká vás smůla. Hm, a vzpomínám, že jsem tu minule opakovaně zaváděl řeč na herecký stav, nuže udělám to opět a vězte, že Jiřímu Lábusovi (dejme tomu) nesmíte za žádnou cenu před jeho vstupem na scénu Ypsilonky popřáti „hodně štěstí“, nýbrž pokaždé jen a pouze „zlom (si) vaz“.

A když rostou houby? Bude válka.

Taky potkat hrobníka není nejlepší a je vlastně ryzím opakem kominíka.

Pokud položíte chleba jeho spodní moučnou stranou nahoru, můžete se dočkat i toho, že začnete panikařit, ale prokazatelně to dělal prý jen Pablo Picasso, a to byl pěkný pošuk.

Nevyplácí se ale každopádně překročit kterýkoli kanál a klobouk odložený na posteli je něco podobného jako ty boty na židli. Knoflík zapjatý ve špatné dírce taky nezachrání ani kominík a pokud uslyšíte v noci ještě k tomu zakokrhat kohouta, tak pánbůh s vámi a zlé pryč!!!

Minule jsem tady psal, že obráceně oblečené šaty přinášejí štěstí, ale je to otázkou. Třeba taková obráceně oblečená košile značí smůlu nejsmůlovatější ze všech smůl a pokud komukoli zapůjčíte koště, radši se pokřižujte i jsa neznabohem. Ostatně i vypůjčit si cizí koště přináší smůlu a jeho spálení, o tom už vůbec ani nemluvme!

Nešťastná je i kytice jenom z červených a bílých květin a pokud si jako první obouváte levou botu, je trochu divné, že tento článek ještě vůbec živi-zdrávi louskáte. Pozor ale! Pokud už jste tu levou botu obuli a neobujete jako Chytrá horákyně pravou, nic se vám nemůže stát.

Také levou nohou vstávat z postele se ovšem nevyplácí a lžíci upustit na stůl už vůbec ne. Nikdy také nejmenujte Shakespearovo nejkrvavější drama Macbeth, alebrž pokaždé pokorně říkejte: „Víte, ta skotská hra!“

Měch dát na stůl? Strašné neštěstí. Tři motýli pohromadě a vy je spatříte? Děsivé neštěstí. Ostříhali jste si nehty neprozřetelně v pátek? Budete mít smůlu, vážení přátelé pedikúry, a pokud vám vletěl do baráku netopýr, taktéž to mnoho štístek nepřinese.

A ještě něco. Pokud se vaše nohy nedotýkají země, když sedíte na jakémkoli stole, potká vás brzy také smolná chvíle. Stačí ale, abyste se i jedinou špičkou boty lina dotýkali, a bude vše v nejlepším pořádku.

Na Nový rok také nic nevynášejte z domu a dávejte pak dalších 365 dní i pozor, aby vám ze stěny nespadl žádný Picassův (nebo i jiný) obrázek. To totiž zaručí smůlu.

Opravovali jste si něco na oděvu, aniž jste si jej svlékli? Bude smůlička, bude. A spatřili jste už někdy na téže větvi ovocný plod i květ? Běda, třikrát běda, ale neplatí to pro pomerančovníky.

Smůlu dále přinášejí paví pera a pětilístky. Zrovna tak bude zle, když vyberete popel z kamen až po setmění. A pokud se vám přímo na prstě rozlomí prsten? Proboha, to se vám nesmí nikdy stát!

Pokud jste herečka a váš přítel nebo kamarád se na vás přijde podívat a s poklidem se usadí v první řadě, asi jste ho dost neinstruovala. Přináší to totiž velikananánskou smůlu. Zrovna jako přát předem k premiéře, ale dosti divadla.

Máte přezůvky na poličce výš, než kam dosahuje vaše moudrá hlava? Opět běda!

Dále nesmíte zabít racka a upustit rukavičku. Rozbijete-li skleničku, která vám náleží, nic se neděje, ale pokud ji roztřískáte zrovna během přípitku, čeká vás něco zlého. Zrovna tak, sundáte-li snubní prsten a slyšíte-li trojí zahoukání sovy. Taky vidět sovu ve dne je skoro rovno peklu a rozhodně nikdy nesmíte rozsypat sůl. Ano, svět je plný nebezpečí, kterým se musíte bez přestání vyhýbat, a docela už i věřím, že na to lze s úspěchem vypotřebovat většinu volného času.

Také svatebního daru není radno se nikdy zbavovat a bílý šeřík do domu? Strašné neštěstí!

Při zkoušce na divadle se zase netleská, ale proč se pořád vracím do divadla, snad, že jsem chodil s herečkou? Mapujme raději obyčejný život!

Smůlu přináší i třináctý u stolu a úplněk pozorovaný přes levé rameno. Pokud zapomenete odstranit vánoční výzdobu o Třech králích, běda vám, a žádnou vánoční zeleň taky nepřinášejte do domu před Štědrým dnem. A vajíčka, dnes tak drahá? Přinesete-li nějaká k sobě domů až po setmění, může se vám to brzy šeredně vymstít.

Kohoutí vejce pak dodá domu smůlu kdykoli a vepře potkati hned po svatbě? Strašné smůly vás čekají!

Do květináče si můžete ovšem zasadit skoro cokoli. Jenom ne vřes. A nezpívejte před snídaní, a to ani kdybyste byli Pavel Bobek. A rozbili jste zrcadlo? Sedm let neštěstí! A co jsem si nechal na závěr?

Samosebou žebřík.

Protože „pod žebříkem neprojdeš!“ praví poslední z našich přikázání. A zkrátka, chcete-li udržet mír, dodržujte přikázání všechna, pěkně vás prosím, ale taky se na to samozřejmě můžete i...

Proč?

Protože někteří mudrci zase úplně s vážností tvrdí, že smůlu přináší prostě už pověrčivost.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 12. 04. 2012.