Miroslav Marek: Háčkované dějiny zemí českých v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit
Rubrika: Exkluzivně – Aktuality
18 kilometrů příze, 2 roky práce, přes 100 postav...
Praotce Čecha, Kazi, Tetu a Libuši, Cyrila a Metoděje, Karla IV., husity, Rudolfa II. (včetně postavy Golema), ale i výjevy z 1. republiky (včetně T. G. Masaryka), hitlerovské okupace, totality i demokracie (včetně prezidentů Havla a Klause) mohou spatřit nejen školní výlety, ale i klasičtí návštěvníci v Pelhřimově – městě rekordů. Zdejší Muzeum kuriozit vystavuje rekordní kolekci více než stovky postav členěných do 26 výjevů mapujících české dějiny od lovců mamutů až po současnost.
Všechny figury ručně uháčkovala mimořádně zručná rekordmanka – Lenka Bednářová z Nové Bystřice, která vede ve svém volném čase blog "Lenčino háčkování" a jejíž dílo se právem stalo součástí expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit, která si klade za cíl upozorňovat na dovednost, nápaditost a rukodělnou zručnost českých lidí – a to i v méně obvyklých oborech. Expozice se snaží lidi inspirovat k vlastním počinům a bojovat proti letargii a "jen počítačovému využívání volného času".
Autorka nejrozsáhlejších háčkovaných dějin na jejich vytvoření pracovala po dobu přibližně dvou let.
K vytvoření celého rozsáhlého díla, na němž rekordmanka pracovala po dobu přibližně 700 hodin čistého času, nebylo použito nic jiného než 3 druhy háčků, jehlice na pletené doplňky postav a především 18 km příze různých barev, 380 korálků a 23 kg výplně. Dějiny jsou oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů a budou zapsány v letošním zbrusu novém vydání České knihy rekordů.
Přijdete-li se podívat, uvidíte až do konce letošní turistické sezóny výtvory šikovných Lenčiných rukou – počínaje obřím mamutem, až po Václava Klause s typickou tenisovou raketou. Celý cyklus završuje nejnovější ryze současný výjev "Boj s terorismem" (americký prezident Obama a Usáma bin Ládin).
foto: archiv autora
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 28. 04. 2012.
Marek Miroslav
Další články autora
- Miroslav Marek: Největší sbírka harmonik v ČR má svého vyslance v Pelhřimově
- Miroslav Marek: Muzeum rekordů vystavuje v centru Prahy
- Miroslav Marek: České šachové rekordy a jiné černo-bílé zajímavosti
- Miroslav Marek: Háčkované dějiny zemí českých v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit
- Miroslav Marek: Kniha knih v České knize rekordů