Favorité Stanislava Olivy

Rubrika: Publicistika – Doporučení

V této rubrice vám každý týden představí jeden z autorů PN svých pět FAVORITŮ mezi články, které byly uveřejněny v Pozitivních novinách. Pod pojmem FAVORIT je míněn příspěvek, který dotyčného nejvíce oslovil, hovoří mu z duše a k němuž se rád a často vrací. Na konci této stránky má pak každý autor možnost uvést svou POZNÁMKU POD ČAROU, aby mohl tento nelehký úkol (tj. vybrat jen pět nejlepších) "uvést na správnou míru". 
                                       ►   FAVORITÉ - OBSAH   ◄

32. týden
2006

Dnes vám své  FAVORITY představuje 

Stanislav OLIVA

autor Pozitivních novin

Miloslav Švandrlík  Pec nám spadla

Pec nám spadla. Samozřejmě ne v paneláku, ale na chalupě. Jenomže starý pecař nebyl doma. Byl na hřbitově. Už čtyřiatřicet let.
Na pece, krby a udírny je u nás Bláha. Kdekdo mu nadává, dvakrát už mu nařezali, ale on se nedá odradit. Je to prostě jeho hobby.
Přišel dobře naladěn a dokonce si prozpěvoval „Dobrá pecka na zimu, niema každý perinu.“ Ujistil jsem ho, že nedostatkem peřin netrpíme, ale chceme uchovat starobylost objektu. Do chalupy pec patří, s tím se nedá nic dělat.
"Budovat topeniště je nesmírná odpovědnost,“ poznamenal Bláha,“ protože pochybíš, ani se nenaděješ. Kopáčkům jsem zazdil do komína kocoura, a ten v noci tak vyváděl, že celá rodina, s výjimkou hluché babičky, musela být převezena na psychiatrii! Nebo si nepřejte vidět to rodeo u Macešků! Bylo to před nějakým fotbalem a kluk si schoval v krbu kolekci dělbuchů a dýmovnic.
CELÝ ČLÁNEK
Pavel Buňata  O nešťastnejch králíkách

Je mi upřímně líto statistika a jeho bezesných nocí, které musel probdít, než se mu podařilo předložil podložený údaj o tom, že kluci, co jsou na kluky, jsou jednoznačně promiskuitnější než kdejaký jedinec jeho rodné  smečky. 
Kdyby místo šmírování  jezdil na vandry a na chmelové brigády, pamatoval by stejně jako já kluky, co byli na holky, když teda nějaký holky zrovna byly po ruce.
Kluky, kteří měli na svých pomyslných pažbách tolik zářezů, jakoby vyhráli třicetiletou válku. Všichni pak vlezli do chomoutu, čímž nechci říci, že je z toho  svatba vyléčila. Jen se s dalšími skolenými kusy už tak  veřejně neprezentovali.
Jenže když je člověk mladej a svobodnej, jaksi samo sebou se  počítá s tím, že bude hledat ten správnej protějšek. Někdy je to zdlouhavější cesta než najít sám sebe a své místo  v životě.
CELÝ ČLÁNEK
aTeo  PROBUZENÍ

Zase jsem usnul vsedě. V této poloze na mě přichází spánek nečekaně – kdykoliv a kdekoliv. Spím ovšem nenápadně, dalo by se říci „disciplinovaně“. Nechrápu, nemlaskám, hlava mi neklesá. Vypadám, jako bych byl „hluboce zamyšlený“. Za tím účelem nosím tmavé brýle. Kvůli nim – podle toho slavného mafiána – a taky pro můj netečný vztah k ženám mi kolegové dali přezdívku Alkapoun.
Vedení našeho výzkumáku mě považuje za spolehlivého úředníka, jenž nehledí na nějakou tu hodinu navíc, položenou na oltář ústavu. Ve skutečnosti však obvykle konec pracovní doby ve své kanceláři zaspím…
Jak jsem už poznamenal, vsedě spím vždy seriózně. Horší je to ovšem s probuzením – pokaždé totiž nápadně škubnu hlavou. Nezasvěcený pozorovatel si musí myslet, že mám „tik“. V zaměstnání si toho také všimli, avšak domnívali se, že jde o nervózu z dlouhodobého přepracování. Doporučili mi, abych „vypnul“ a vzal si  dovolenou.
CELÝ ČLÁNEK
Stanislav Háber   Karel Kryl - legenda nekončí...

Po smrti 3. marca v roku 1994 o ňom v novinách napísali:
"Symbol jedné generace, kontroverzní osobnost, provokující násilí a moc." (Denní Telegraf, 5.marca 1994)
Pamätám si to ako dnes. Šiel som z pohrebu Ladislava Mňačka z Krematória v Bratislave. Šoféroval som svoju Škodu 120 GLS, ktorá mala vtedy okolo pätnást rokov. Bolo to 3. marca 1994. Práve som z nábrežia gen. Svobodu vyšiel na Nový most smerom do Petržalky. Z rádia sa ozvalo: „Z rozmlácenýho kostela, v krabici s kusem mýdla, přinesl jsem si anděla, ulámali mu křídla...“
V duchu som pochválil Fun rádio, že konečne dali aj starého dobrého Karčiho, keď sa po pesničke ozval hlas moderátora: „ Práve sme z nemeckého Passau dostali smutnú správu. Dnes nadránom zomrel vo veku 50 rokov Karel Kryl...“
Takmer som havaroval. Dobehol som do budovy Tlačovej agentúry SR s otázkou, či už o tom niekto počul.
CELÝ ČLÁNEK
Jarmila Moosová   Andělská křídla

„…Kdyby sis oči vyplakala a jako moře byl tvůj žal,
nikomu tím nepomůžeš, život půjde dááááál…“
…zatracená melodie, právě tebe teď potřebuji, abys mi zvonila v hlavě od samého rána!
To nemáš ani trochu soucitu s mýma zarudlýma očima a solí vyšisovanou pletí pod nimi? Hlava mi třeští a chce se mi spát!
Kolik už je to nocí, co se mi v ní převalují a pletou vzpomínky a vize, otázky a odpovědi, slova vyřčená i skrytá… bože, lásko, co to se mnou za čertakusy děláš?
Jak jenom tě mít a přitom se z tebe nezbláznit?
Pomoc, nebe!
Co nevidět hodiny odbijí na nový den, mně chládne lázeň s vonnou pěnou a vlasy křičí po šampónu. Aspoň trochu spánku, než ráno vyběhnu na vlak.
Během noci řádně přituhlo, nevadí, tak oslnivě bílo nebylo už hezkých pár let.
CELÝ ČLÁNEK
 
 Stanislav Oliva:  Poznámka pod čarou
Prolog:
Vybral jsem pět příspěvků ... je to zlotřilost, vybírat pouze pět kousků, zvlášť když je apetit a plné mísy dobrot.
 
1) Miroslav Švandrlík: Pec nám spadla
Musím se přiznat, že na “Pozitivkách” nečtu úplně všecko. Něco rozkliknu, a pak si říkám:
 “Hm, tohle není můj šálek.”
Ovšem u pana Švandrlíka, tam je to po “rozkliku” vždycky jistý – prostě klasika, asi jako vepřová, s knedlíkem, se zelím a s vychlazenou plzní.
Vždycky si pochutnám.
A ten Bláha?! Jako bych se viděl, když začínám manuálně tvořit….
 
2) Pavel Buňata: O nešťastnejch králíkách
Styl psaní Pavla Buňaty je mi blízký – mám rád hovorovou češtinu s jemnou nadsázkou.
Tento příspěvek mi navíc něco připomněl, ale nechám si to pro sebe.
 
3) aTeo: Probuzení
Usínání v práci – není nic snazšího, zvláště po moučném jídle v závodní kuchyni.
Když máte navíc svou kancelář pouze a jen pro sebe, je chladné roční období, kdy vám obtížný hmyz neruší pracovní úsilí, radiátor hřeje …bývá mnohdy ono “probouzení”, po zaklepání na dveře či po zazvonění telefonu, opravdu vražedné.
 
4) Stanislav Háber: Karel Kryl – legenda nekončí...
Tento článek mě dojal. Připomněl mi jednoho z nejlepších básníků, jaké kdy tato země měla a má.
Karel Kryl je mým velkým vzorem – básníka i člověka. Znovu musím poděkovat Stanovi za ten krásný článek – velký dík!
 
5) Jarmila Moosová: Andělská Křídla
Nakonec si musím – ne,chci – nechat skvělou ženskou, vynikající básnířku, ohnivou novinářku a anděla mých hrubek – Jarmilku Moosovou.
Ať vyberu cokoliv, bude to dobré nebo lepší – Jarmilka je opravdová profesionálka, řemeslnice slova s fantazií, která mě, ješitného muže, dovádí často k závisti.
Studnice slov, něhy, bolesti a krásy – tak je tomu i v tomto příspěvku.

          Chcete se seznámit s FAVORITY dalších osobností spojených s Pozitivními novinami?
                                        ►   FAVORITÉ - OBSAH   ◄

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 13. 08. 2006.