Vážená paní Dolejšová! Dost dlouho se bavívám vyhledáváním zvláštních nebo legračních názvů rostlin, obzvláště květin. Podotýkám, že rostliny nebyly nikdy mojí pracovní náplní. - Přijala jsem tedy s nadšením Vaši výzvu v Pozitivních novinách ve Vašem následně článku Úsměvný miniprůvodce rostlinnou říší a vyhledala jsem uvedené rostliny, včetně té muchomůrky.
- Zasílám podrobnou zprávu o svém pátrání, při kterém jsem se báječně bavila. Většinou jsem si mohla do svého osobního herbáře přidat i fotografie Vámi uvedených rostlin.
- Podvečerka smutná - nenašla jsem nikde žádný odkaz, pro Množilku kuželoplochou jsem našla pouze kreslený obrázek - s jiným názvem Silenka.
- Zrcadlovku jsem našla pouze pod hořci, ale nebyla různobarvá. (Jinak nabídka fotoaparátů na internetu byla až nadměrná - zrcadlovek tam bylo dost.)
- Čípek objímavý je zřejmě tak ohrožený, že se jeho obrázek nenajde.
Rovněž tak Užerka chmelová, která má i název Kokotice chmelová.
- Poněkud jsem na rozpacích u Vámi uvedených rostlin:
- - Cídička větevnatá - našla jsem pouze cídivku větevnatou;
- - Netík Venušin - našla jsem pouze netík vlas Venušin;
- - Hnilák chlupatý - našla jsem pouze hnilák smrkový, který je prý na vrcholu chlupatý;
- - Chlupáček myší ouško, našla jsem dvě rostliny - jestřábník chlupáček a jestřábník myší ouško.
- Ostatní rostliny jsem našla, některé mají i dvě jména, kde je obzvláště pěkná kombinace Ostřice přioblá, které se též říká Tuřice přioblá.
- Ještě přidávám Chudinu mechovitou, která by mohla platit pro manželku před zlatou svatbou.
- Děkuji Vám za pěknou zábavu a přeji Vám velmi hezký den.
- Ing. Dobromila Lebrová
Fotografie použity z webových stránek: www.hlasek.com , http://botanika.wendis.cz , a od autora Davida E.Boutforda,
|  Ostřice (tuřice) přioblá
 Netík vlas Venušin
 Jestřábník myší ouško
 Jestřábník chlupáček
 Chudina mechovitá
 Hnilák smrkový
 Cídivka větevnatá
 Cídivka větevnat |
Milá paní Lebrová, svým dopisem jste mi udělala velkou radost, o kterou se co nejdříve podělím se čtenáři Pozitivních novin. - Jsem moc ráda, že se našel takový člověk, který si dá tu práci vyhledat zmíněné rostlinky. Při svém pátrání jsem vycházela z názvů uvedených v herbářích a encyklopediích. Také jsem zjistila, že se názvy přesně neshodují. Jako by si každý autor potřeboval tu naši krásnou češtinu trochu pozměnit aspoň v pojmenování.
- Jinak Vám mohu sdělit, že již mám připravený text druhého průvodce, tentokrát říší živočišnou. Tak se připravte na další pátrání – a já se už budu těšit na Váš další dopis.
Jitka Dolejšová
|