Jarmila Moosová: Ta naše mládež...!

Rubrika: Literatura – Fejetony

Co svět světem stojí, slýcháme:
„Ach, ta dnešní mládež! Kam ten svět s ní spěje? To my jsme byli jinačí…“
Troufám si tvrdit, že nebyli, nakolik jsem se již dostala do kategorie oněch „nostalgických posudkářů“. Navíc jsem jenom v poslední době zaznamenala pár úsměvných situací, které mě přesvědčily o naprostém opaku.

Na trase Břeclav – Pardubice je v kupéčkách poměrně těsno. Lidé přicházejí a odcházejí, při příchodu někteří z nich promluví, to aby se zeptali, je-li místo k sezení. Při odchodu už není se na co ptát, tudíž byste si se zavřenýma očima ani nevšimli, že opouštějí „vaše“ kupé.
Když jsem byla malá, vzpomínám, jak jsem kdysi zapomněla jednoho z přátel svých rodičů pozdravit. A za uchem mě málem porazilo otcovo táhlé a hluboké: Búúúúúúú! Zmateně jsem vykulila oči. Pochopil otázku v nich a odpověděl: „No nehleď! I ta kráva, když vleze do kravína, zabučí.“
Zůstala jsem jako opařená. Ti lidé, kterým můj pozdrav právem náležel, stáli poblíž. Dnes vím, že mi nemohl dát  vychování lepším způsobem.
Jak často se mi ten okamžik vrací, když očekávám pozdrav, který nepřichází! Především od těch, co mohou a mají jít příkladem té „naší mládeži“. Moje „búúúúúú“ ovšem nikdo z nich neslyší – chybí mi kuráž. 

V Olomouci se vlak vylidní a zůstávám v kupé sama. V další stanici přistoupí mladý muž, podle mého odhadu student. Pozdraví, dovolí se k sezení a otevře knihu. Čte celou cestu. Už to mi dělá moc dobře – prý obecně čím dál méně čteme.
Vystupuje v Pardubicích jako já. Při svém  důrazném „nashledanou“ se lehce usměje a já si neodpustím poklepat ho po rameni:

„Promiňte, máte rodiče?“
„Ano, mám.“
„Tak jim vyřiďte, že vás moc dobře vychovali.“
„Ale já se vychovávám sám.“
„Odpusťte, ptala jsem se, jestli máte rodiče.“
„Ano, to mám, mamku.“
„Tak vidíte, dala vám dobrý základ.“
„To ano, mamka je moc hodná. Vyřídím jí to, bude mít radost.“
 
Sedím na lavičce před obchodním centrem a u chutného párku v rohlíku čekám příchod svojí kolegyně z literárního klubu. Svítí slunce, pěší zóna je plná lidí. Z lavičky za zády opodál slyším hovor dvou mužů. Téma – kriminalita mládeže v oblasti užívání, pěstování a prodeje drog. Pánovi je vše jasné a dává svému výkladu fundovaný výraz. Moji plnou pozornost ale upoutají až dvě malé školačky, tak devítileté, co se právě posadily přímo za má záda:
„Slyšíš? Já bych nikdy nechtěla takového dědu, co by mi vykládal, že drogy jsou škodlivé, a kouřil u toho cigaretu.“
 
Úsměvné? Ano. To také …
 
Odjíždím z Prahy v natřískaném autobuse. Až úplně na konci mě vyhlíží poslední volné sedadlo. Z jedné strany odrostlý školák, z druhé mladá žena a manželský pár středního věku – na pohled celkem milá a nepobuřující společnost. Chlapec má na uších maličká sluchátka a tóny jeho oblíbené kapely zlehka doráží také k mému sluchu. Není to nepříjemné.
Po krátké chvíli se vztyčí na sedadle před námi energická žena šedivých ztrvalených vlasů a nepřátelského obličeje, a stejně nepřátelským hlasem se rozkřikne:
„Ztiš si to! Kdo má to chrchlání poslouchat?“
Chlapec sundá sluchátka, aby lépe slyšel:
„Prosím, co říkáte?“
„Laskavě si to ztiš, kdo má to hrozné chrchlání poslouchat, já na to nejsem zvědavá!“ zaštěká paní a mně samotné se zcvrkne žaludek a vyskočí mžitky před očima – jak cákla toho svého jedu také na mě. Zachtělo se mi položit mu ruku na koleno, že jsem v tom s ním, ale neudělala jsem to.
Chlapec jenom způsobně odpověděl: „Ano,“ ztlumil zvuk jak nejvíce to šlo, a mně se hodnou chvíli honily v hlavě myšlenky, jak simuluji dávivý astmatický kašel, ať si baba pořádného chrchlání užije. Že se mi do toho všeho chtělo také brečet, to je snad nabíledni. Neudělala jsem to.

Na dálnici nás toho dne zdržovala jedna havárka za druhou a rozdíl mezi předpokládaným a skutečným příjezdem do Brna se vyšplhal na devadesát minut. Chlapec měl během jízdy několik telefonních hovorů se svojí matkou. V jednu chvíli mě požádal, kdy asi budeme v Brně. Tak jsme spolu zapředli krátkou řeč:
„Jedu ke kámošovi. On už u nás také byl. Budu u něho spát, ale má vypnutý mobil. Snad tam bude čekat. Když ne, tak pro mě máma z Prahy přijede autem. Škoda, že nemám s sebou kolo. Jezdím rampy, závodně. Moc mě to baví. Chtěl bych to někam dotáhnout.“
Sen mého devítileého syna – mamííí, kup mi „frístajl“ – začíná mít pro mě konkrétnější podobu.
„Ta paní ale byla neurotická, co?“ spiklenecky mu dávám najevo svoji loajalitu.
„To nevadí. Mám stejně starou babičku, je také tak nervózní. Jsem na to zvyklý,“ obdaří mě svým ještě dětským úsměvem.
„Tak ti přeji, ať všechno dobře dopadne a hezký víkend. A také tu bedýnku, třeba tě se synem někdy uvidíme v televizi,“ loučím se.
„Děkuji, i vy se mějte dobře. Dám si na nádraží bagetu a budu čekat.“
 
Ano – ta naše mládež … Řekněte sami: Není úžasná?

ilustrace © www.ateo.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 26. 09. 2006.