Pavel Loužecký: Mohli bychom přijít o Prahu?

Rubrika: Publicistika – Fotoreportáže

Praha je nesporně nejfotografovanějším městem v naší republice. Pohledů na scenérii Pražského hradu přes Vltavu a Karlův most bylo již pořízeno tolik, že snad ani není možné přijít s něčím opravdu novým. Ale žádnému fotografovi, který Prahu opravdu miluje, nevadí, že se jeho fotky "opakují", že to co vyfotí on, si může vyfotit každý druhý. Na ty snímky se člověk může dívat neustále, znovu a znovu prožívat tu nádhernou, neopakovatelnou atmosféru a přenášet se v čase .... Někdy se podaří vyfotit k tomu všemu navíc letícího ptáka, trošku jiný odraz v hladině Vltavy, jiné mraky, světlo, opar, ale ten základ zůstane (doufejme) navždy neměnný. 
 

   

 
O to víc pak člověku zatrne při sledování amerického filmu X-MAN, který se natáčel v Praze a při němž tragicky zahynul kaskadér. Tomu se nepodařilo při letu na padáku, taženém vodním člunem po Vltavě, včas se odpoutat, a narazil do mostu. V té dramatické akční scéně šlo o to, že ve člunu byla umístěna jakási smrtící nálož, jež měla vybuchnout a zničit celé město. Hlavnímu hrdinovi se sice nakonec podařilo nebezpečí zažehnat a raketu zničit, ale myšlenka, že bychom mohli prakticky kdykoliv o tu nádheru přijít, ve mně zůstala nepříjemně zaryta.
Nejen díky tomuto zážitku jsem přesvědčen o tom, že je potřeba Prahu neustále fotit, zaznamenávat tep jejího života, neopakovatelnost ve všech ročních obdobích, ze všech možných úhlů a pozic.
Vždyť teprve až po ztrátě někoho blízkého nám většinou dojde, co pro nás znamenal, jak nám chybí a co jsme nestačili ve vztahu k němu udělat či vyslovit.

Praha nám neustále krásní a povinností fotografů je tu nepřebernou krásu zachycovat a předávat dál. Proto v POZITIVNÍCH NOVINÁCH budete nalézat častokrát vysloveně FOTOGRAFICKÉ PŘÍSPĚVKY, v nichž je to nejpozitivnější z pozitivního: krása Prahy a řady dalších míst v naší republice.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 09. 08. 2004.