Ivan Kolařík: Úvaha o bolesti

Rubrika: Literatura – Zábava

Již od pradávna se nám matky snaží namluvit, že porodní bolesti jsou vskutku strašlivá záležitost. Je rovněž všeobecně známo, že díky hrozným bolestem novopečené maminky po zdárně provedeném porodu záhy přestanou milovat manžele, milence a otce svých ratolestí, kteří ukrutnou bolest způsobili v první řadě.
V nemocničních pokojích zotavující se maminky přísahají, že lásky, vyžadující muži, mají nadosmrti šmytec, ať se jdou klouzat nebo vášně dlouhou procházkou rozchodit. Navzdory mateřským citům, které stejně ve většině případů dříve nebo později převládnou, se maminky zaříkávají, že již nikdy nebudou míti více ječících potomků, jejichž přivedení na svět je provázeno bolestí, často přirovnávanou k čínským mukám.

No, já vím, čínská muka nejsou zrovna procházkou po růžové zahradě. Čínská muka znám velice dobře. Vykonává je na mně pravidelně čínský doktor, který se snaží akupunkturou vyléčit neduhy spojené se stářím. Vím, že to není žádná legrace, když doktůrek s ďábelským úsměvem do mých bolavých kloubů nemilosrdně rve dlouhé jehličky, při čemž řvu jako raněné zvíře a on se připitoměle ptá, jestli to bolí. Samozřejmě, že to bolí, ale my, železní chlapi, to s rozkousaným dolním rtem a se slzami promáčenou košilí vydržíme. Je sice pravda, že se bolest snažím zmírnit tím, že vždycky číňánka podmáznu mrzkou bankovkou, aby jehličky nezapichoval příliš hluboko, aby použil jehličky jenom kraťounké a jenom dvě namísto obvyklých šesti, ale celkově vzato se dají čínská muka vydržet. Takže mám vážné podezření, jestli si matky porodní bolesti vlastně nevymýšlejí, jestli nás, po lásce prahnoucí muže, nechtějí jen tak obalamutit jenom proto, aby měly záminku nám upírat to, co kromě pití piva pokládáme za nejkrásnější aktivitu na světě. U ženských člověk nikdy neví. Jsou to mazaná stvoření. Porodní bolesti! To si paninky namlouvejte někomu jinému.

Co však každý člověk ví, co není zrada nebo konspirace, je zoufalství spojené s bolestí zubů. Marná sláva, kam se na rozbolavělý zub hrabou porodní bolesti, čínská muka, dna, zrádné hemeroidy či hryzání svědomí! Bolest zubu vám utiší snad jediné: když se životem jednou a provždy na místě skoncujete! Ano, pouze kulka do hlavy může odstranit neutuchající, šílenou bolest zubu, kterou si v životě prožil snad každý. I rodičky.

Znáte to. Probudíte se a máte pocit, že v ústní dutině není něco úplně v pořádku. V několikráte zaplombované stoličce se něco děje a vy hned víte, že se na obzoru stahují černá mračiska, a že toto vám jen tak lehce tentokráte neprojde. Nedá vám to a jazykem do nekonečna stoličku zkoumáte, pozvolna nasáváte vzduch, který na stoličku obratně nasměrujete, abyste zjistili, jak se bolest vyvíjí a tuhnete strachem, když vám v ní začne pulsovat.
V bláhové naději, že bolest zaženete, začnete do sebe lít jednu kořalku za druhou, polykáte silné prášky codral a večer tam navrch lupnete prášky na spaní. V alkoholovém opojení sice na chvilku usnete, nicméně prášky kombinované s drsnou kořalkou mají za následek, že se brzičko stejně probudíte a je vám tak hrozně špatně, ze vzápětí potupně vrhnete. Dávení nejenom způsobí, že se v záchodové míse málem utopíte, ale do hlavy nahrnutá krev záhy probudí na chvíli zmírněnou bolest zoubku. Po zbytek noci se v proudu bolestných slz modlíte, abyste se dožili rána a mohli ihned k zubaři. Během noci se totiž bolest zhoršila natolik, že vám duní hlava, ve stoličce buší tisíc malých permoníků, tvářička získala podobu fotbalového míče a přes silně oteklé oko vidíte svět už jenom v temně černých barvách. A nastane panika.

Horlivé volání vašemu zubaři a žebrání o okamžitý zákrok však paniku ještě zvýší, protože zubař je zkrátka na tři týdny obsazen a vy musíte bohužel čekat. Znám pošetilce, který si v takovém případě po pozření láhve whisky vyškubnul stoličku zrezavělými kleštěmi sám. Pochleboval si sice chvilku, že už ho zub nebolí, ale zákrokem si přivedl zánět okostnice a takovou šílenou bolest, že se zbláznil a teď se v psychiatrické léčebně v Bohnicích již patnáct let vydává za věhlasného zubaře. Není třeba zdůraznit, že vy však zase takový hrdina nejste a tak usilovně obvoláváte různé zubaře až konečně, k vaší nesmírné úlevě zjistíte, že zítra můžete navštívit indického dentistu.

Příští den vám v ponuré čekárně spadne srdce do kalhot, když slyšíte řev pacienta, na kterém zubař v ordinaci právě dokonává svoje dílo. Nakonec se třesoucí usadíte do upoceného křesla a dovolíte bezzubému zubaři, aby vám ošetřil chrup. Ten vám do bolestivé stoličky nejdříve začne dlouho ťukat násadou zrcátka, pak vám jí.profoukne proudem ledového vzduchu, načež vám zbělají klouby a bolestí se vám začnou protáčet panenky.
Při několikátém pokusu dát vám umrtvující injekci zubař napíchne nerv a vy ho, aniž byste tomu mohl jakkoliv zabránit, bolestí kousnete zdravými špičáky do ruky. Zubař bolestí zavyje, upustí injekční stříkačku a komicky poskakujíc na jedné noze vám nějakou záhadnou exotickou řečí strašně vynadá a odmítne na vás, zbabělci, dále dneska pracovat. Ještě než se neošetřen vypotácíte z ordinace, šišlajíc vám oznámí, že máte na vybranou: Zoubek vám může možná zachránit. Nejdříve se mu však musí na ruce zahojit vámi uštědřená rána. Teprve potom vám bude ochoten za nekřesťanský peníz vyndat nerv – zákrok, o kterém si pacienti, kteří jej prodělali, vyprávějí hrůzostrašné historky. Je nabíledni, že „root canal treatment“ (ošetření zubních kanálků) šmahem zamítnete, protože nejenom, že to bolí více než porodní bolesti, ale jako penzista byste se musel několik měsíců chodit zdarma stravovat do jídelen spravovaných Armádou spásy, abyste si na operaci vůbec ušetřil.

A tak, dohnán šílenstvím způsobeným bolestí, se vydáte za dentistou arabským, se kterým přes proud slz bez námitek souhlasíte si dát vytrhat všechny zuby včetně dvou zbývajících, které jsou stále zdravé, a prázdnou pusu si dát naplnit táhly z umělé hmoty. Spolehlivý zubař, kterému předem musíte dát bakšiš, vás ujistí, že krvavý zákrok provede pod celkovou narkózou, ze které se probudíte v pohodě s nadšeným pocitem, že vás už nikdy v životě nebude sužovat prohnilá stolička. Navíc se vám utuží sebevědomí, že budete moci na krasavice nahodit perleťový úsměv, kterému těžko odolají. Jen proboha ne před tím, než vám do pusy somálský zubní technik obratně zainstaluje umělý chrup!

Pokračování příště...
Z připravované knihy "Světácké střípky smyslného seniora"

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © Anastázia Mahovská  www.anny.cz   

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 01. 05. 2007.