Dáša Cortésová: Jaký byl Zdeněk Borovec (2)

Rubrika: Publicistika – Co je psáno...


Dáša Cortésová
, dcera zpěváka Rudolfa Cortése, se narodila v Praze.
Po maturitě pracovala krátce jako asistentka v Československé televizi a poté, co jako profesionální zpěvačka složila zkoušky u Pražského kulturního střediska, vystupovala se svým otcem doma i v zahraničí. Se svým manželem, hudebníkem Václavem Rezkem, vytvořili pak v roce 1976 uměleckou dvojici, která s vlastním varietním programem (písničky, humorné scénky, parodie) reprezentují dodnes naší zemi převážně v zahraničí (Německo, Francie, Polsko, Rakousko). Můžete je však vidět i u nás, vystupují pod názvem DUO RiC.
Dáša Cortésová napsala spolu s Ondřejem Suchým knížky „Rudolf Cortés milovaný i zatracovaný“ (nakl. Brána a Knižní klub, Praha 2004) a „Werich, Cortés a Vlachovci“ (nakl. Brána, Praha 2006).
Své vzpomínky na umělce, s nimiž se poznala během své umělecké dráhy, začala nyní psát na pokračování pro Pozitivní noviny.

Dáša Cortésová: Jaký byl Zdeněk Borovec (2)

Můj táta říkával, že u písničky jsou slova moc důležitá. Měla by emotivně podpořit melodii, aby vznikla ta správná atmosféra. A hlavně celá skladba by nám měla něco říkat a dávat. Písně o ničem neměl rád.
Špatně se učily a člověka to nebavilo. K tomu všemu má být text, jak se říká, zpívatelný. Na některé slabiky se špatně začíná, některé jsou obtížné ve vyšších polohách nebo naopak nezní v hloubkách.
Prostě textaři to nemají jednoduché, aby zpěvákům vyhověli. Když byla ta možnost, tak si interpreti nejraději vybírali textaře sami.
Jedním z nejlepších textařů byl bezesporu Zdeněk Borovec. On splňoval všechny tyto požadavky. Myslím si, že u něho sehrálo velkou roli i to, že působil na začátku své kariéry jako zpěvák a tím pádem všechno znal z vlastní praxe. S většinou zpěváků se znal, věděl něco o jejich životě i jaké mají schopnosti. Každý si za ním mohl přijít popovídat, jaký má nápad a představu. Zdeněk Borovec si pro každého rád udělal čas, daly se hlavy dohromady, aby obě strany byly spokojeny.
Byla jsem s tátou u Borovců několikrát a vždycky jsem se tam těšila. Vlastně i náš jediný duet, který natočila televize, otextoval Zdeněk Borovec. Protože naší rodinu dobře znal, nebyl problém udělat nám slova, která pasovala jen na nás dva. V původní verzi šlo o píseň z dlouhohrající gramofonové desky Franka a Nancy Sinatrových. Rytmicky velmi náročná. Zdeněk Borovec udělal text vtipný, jasný a i v češtině se dal bez problému swingově frázovat.
Vzpomínám si, že použil své textařské umění i při „výchově“ své dcery Lucinky. Když se Lucka začínala učit mluvit, měla problém s výslovností písmene r. Tak tatínek Zdeněk napsal text písničky „Ztratila Lucinka bačkorku, když na dvorku si hrála“…
Lucince se to moc líbilo a aniž by tušila, při zpívání této písničky se vlastně zároveň naučila vyslovovat písmeno er.
Můj táta, jako mladý, měl zase problém s písmenem ř, což pan Borovec věděl. Táta mu jednou přinesl píseň „Catherine“, aby ji otextoval. On v druhé sloce přeložil jméno do češtiny a aby to neměl otec snadné, tak přidal do zamilovaného textu slova, jako:

Kateřina má v češtině háček a s háčkem je kříž,
přesný přízvuk jsem dřel, aby řeč měla správný říz.
Třikrát přešel jsem přes pařez
přec však z křoví přines jsem vřes,
abych jen uměl říct Kateřina.“

Když to shrneme všechno dohromady, tak texty Zdeňka Borovce byly vždy po všech stránkách dokonalé! Co víc si interpreti i posluchači mohou přát?

A tady je text našeho duetu „TÁTA S DCEROU“ , který jsme zpívali živě s orchestrem Karla Vlacha v silvestrovském programu Československé televize. Psal se rok 1964.

RC: Hle dcera má pokouší taky zpěv
vždyť má moji krev ví nač ryby berou.
D: Jsme na ryby dva jsme dva
na dvojzpěv
Oba: Jak táta s dcerou
D: Táta můj měl vždycky hlas jak zvon
chci zpívat jak on a jedno je kterou
RC: Tak zpívejme dnes ve dvou c´est ci bon
Oba: Jak táta s dcerou.
RC: Jen se uč, holka má, nebuď flink
máš ráda big beat, já spíš swing
D: Že máš starý styl
jsi sám nadhodil
Oba: Tak když už tu jsme
tak ten dvojzpěv zkusme
RC: Jen drž se not, nesmíš být jako ve snách,
já sám teď mám strach, jak před premiérou
D: Tak mysli si spíš
že jsme na rybách
Oba: Jak táta s dcerou.
Znáš svůj hlas, no tak zlom vaz
a hezky zpívejme ve dvou a zas a zas
vždyť táta věz, zpívá si dnes
rád s dcerou.
D: Táta můj a já s ním
Oba: My zpívat teď chcem spolu
zítra na ryby jít
vždyť milujem vodu i jazz
vždyť táta si notuje dnes
rád s dcerou.

Další díly najdete zde

Copyright ©archiv Dáši Cortésové a Ondřeje Suchého

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 12. 12. 2008.