Ondřej Suchý: Purpura a bílý vánoční slon

Rubrika: Publicistika – J+O Suchý

Myslím, že to zná každý, kdo má výrazněji staršího sourozence - chce se mu v mnohém vyrovnat. Když jsem se o to ještě jako puberťák snažil, čekalo mě nejedno zklamání. Prostě – nešlo to. Tak jsem se rozhodl jít po jiných cestičkách. Začal jsem psát pro děti a to nejen jako novinář, ale také jako scenárista zábavných pořadů (psali jsme s Oldřichem Dudkem třináct let Malé televizní kabarety) a došlo nakonec i na písničky. Vedle toho jsem se živil také kreslením vtipů a karikatur a začal se čím dál víc zajímat o životní osudy herců a zpěváků „dob byvších“. Tomu se ostatně v současnosti věnuji už téměř výlučně.
Nechtěl jsem se stát Jiřím Suchým II., jak mě kdysi označil německý písničkář a básník Wolf Biermann a přestal jsem usilovat o to dosáhnout v Jiřího disciplinách stejných úspěchů.
A tenkrát se to stalo.
Rodiny SuchýchV době, kdy jsem se snažil za každou cenu napsat „šlágr“, nedokázal jsem to, i kdybych se na hlavu stavěl. Ve chvíli, kdy mi o nic nešlo – ejhle – píseň Chytila jsem na pasece žížalu pojednou znalo ve své době každé děcko.
Vím, že se po úspěchu vánoční písně o purpuře, která na plotně voní, snažil Jiří napsat další stejně tak úspěšnou píseň. Hodně si s Jiřím Šlitrem slibovali od písně Vánoční pohlednice po níž nazvali dokonce celé své vánoční elpíčko, jenomže věhlasu Purpury žádná z těch nových písniček nedosáhla.
Mě by ani ve snu nenapadlo pokoušet se o nějaký vánoční hit. Jednoho dne, bylo to v roce 1971, se však stalo, že jsem uslyšel písničku polské beatové skupiny Tajfuny, která mě zaujala.
Už nevím o čem se v ní zpívalo, vím jen, že to s časem Vánoc anebo zimy nemělo vůbec nic společného. Napadl mě pojednou při jejím poslechu verš: Nám jedenkrát do roka nosívá sny bílý slon… nu a za chvilku jsem měl celý text. Tehdy se poprvé objevila na prknech Semaforu dívka s kytarou, jistá Jitka Molavcová, vítězka pražské pěvecké soutěže Talent 70.
Repertoár neměla prakticky žádný, zpívala šanson Hany Hegerové Lásko má a první texty jí začal psát tuším Pavel Žák. A pak také já. Lenka Filipová zpívá dětem písničku Bílý vánoční slon
Vzpomínám dodnes na tu noc, kdy jsme se sešli s Jitkou a tehdejším hudebním režisérem Pavlem Žákem před budovou Československého rozhlasu. Každý jsme vytáhli stovku a obolus dali zvukaři, který už měl dávno po „směně“, ale zůstal s námi ve studiu.
Pod dohledem Pavla Žáka jsme pak s Jitkou nazpívali Bílého vánočního slona. Nu – zpívala především ona – ale v refrénech jsme měli dvojhlas. Za hodinu vznikla nahrávka, kterou jsem si nechal ještě tu noc „rozmnožit“ do několika kopií, abych ji mohl nabídnout v televizi a v rádiu pak například do bratislavské Zákruty.
Úspěch zprvu nic moc, ale další zimu jsme už s Jitkou zpívali Bílého slona v televizní Vlaštovce, pak v televizním magazínu Vždy s úsměvem, písnička začala vycházet v notách, které Jitka osobně zaznamenala, otiskly ji v týdeníku Čs.televize, Sedmičce pionýrů, Vlastě, albatrosích Opravdových novinách atd. Pak už Bílého vánočního slona zpívala Jitka sama, v televizi ho zazpívala také Lenka Filipová, jako duet jsem ho najednou uslyšel v podání Jany Hlaváčové a Luďka Munzara, do repertoáru si Slona vzala řada dětských sborů, od Kühnova dětského sboru po Bambini di Praga. Naposled, pokud vím, vyšel Bílý vánoční slon na vánočním cédečku Dády Patrasové.
Ondřej Suchý s Jitkou MolavcovouA tak se nakonec z téhle písničky stal, mohu-li to tak nazvat, alespoň na nějakou dobu vánoční hit.
A byl by jím možná dodnes, kdybych neměl v roce 2002 s Českou televizí incident, který málem skončil u soudu. Česká televize využila bez mého vědomí Bílého vánočního slona ve svých tehdejších vánočních upoutávkách a navíc ještě i zkomolila můj text. Nenechal jsem si to tehdy líbit a tak se od té doby zdá, že písnička dožila svůj vánoční život. Ačkoliv letos ne tak úplně! Letos si vlastně prožívá své Vánoce právě teď - na stránkách Pozitivních novin!
A vy jste se možná dověděli pár zajímavostí z minulého století.
Veselé Vánoce vám přeji!

Poslechněte si písničku BÍLÝ VÁNOČNÍ SLON a můžete si jí rovnou zazpívat spolu s Jitkou Molavcovou a Ondřejem Suchým (text si rozklikněte do plné velikosti)

  

                               Jitka Molavcová s Ondřejem Suchým Bílý vánoční slon z písničky

 Posluchače rozhlasových pořadů Ondřeje Suchého prosíme, aby se seznámili se
změnami, ke kterým dojde ve vysílání po Novém roce. Najdete je na 
www.semanovice.cz

Foto © archiv Ondřeje Suchého

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 24. 12. 2008.