Ivan Rössler: Nejskromnější člověk na světě

Rubrika: Literatura – Fejetony

Jsou lidé, kteří se chlubí falešnými tituly. Jsou lidé, kteří je nabyli nepoctivě, viďte milí plzeňští právníci. Ale je jen jeden člověk, který svůj titul pečlivě skrývá. Ba, dokonce si z titulů dělá legraci. Svému příteli Oldřichu Dudkovi, se kterým dělal televizní dětské kabarety, vymyslel titul PUDr. Není to krásný titul? PUDr. Oldřich Dudek?
A přesto tento můj letitý přítel titul má. Dokázal ho přede mnou tajit skoro čtyřicet let. Tak dlouhou dobu jsem mu věřil, že má jen čimelickou televizní školu, kterou studoval, když ještě běhal po chodbách televize jako asistent produkce. Škola mu ale lezla na mozek, až viděl samé myšky, které pak začal kreslit. Viděl myšky všude. Pamatuji se, že dokonce přejmenoval mys Dobré naděje na Myš dobré naděje.
Miloval krátké verše pro jejich údernost. Je autorem nejkratšího písňového textu na světě (ještě to nestihli dát do Guinessovy knihy rekordů). Jmenoval se Naháček a zpívaly ho Saze. Zpívalo se: Já mám larvu, já mám larvu, na háček ji narvu.
A vida tento bohém, který nenáviděl venkov a byl typickým městským kavárenským typem, se jednoho dne přestěhuje do Šemanovic. On, který když se jednou přemluven přáteli, vydal do lesa, skončil na první skládce u lesa, ve které se začal nadšeně prohrabávat, zda neobsahuje nějaké starožitné cenné předměty. On, který vymetal nepřetržitě antikvariáty, a adrenalinem mu bylo nalezení vzácného tisku o jakékoliv prvorepublikové hvězdě. Říkal tomu rejžák na duši.
Jeho odstěhování z Prahy mi muselo být podezřelé. Později jsem vypátral, že v Šemanovicích založil vysokou školu ortodoncie a sám ji poměrně snadno a rychle vystudoval.
Poté si založil nedaleko autobusového nádraží Florenc (aby to měl blízko na autobus do Šemanovic) ordinaci a začal vyrábět rovnátka. A nejen to, on je začal sbírat. Za pár let vytvořil unikátní sbírku rovnátek a proslýchá se, že brzy v Šemanovicích bude otevřena jejich výstava.
Píše i do Pozitivních novin a je jedním z nejpilnějších autorů. Ano, už jste uhodli, píši o nejskromnějším člověku na světě, jehož jméno je třeba vyslovit. Naplno a s titulem – MUDr. Ondřej Suchý.
A abych svá slova podpořil důkazem, přikládám fotografii cedule na domu, kde má ordinaci. Je tam i telefon, ale proboha, nevolejte tam. Byl bych rád, aby to zůstalo jen mezi námi. 

 


OHLASY NA ČLÁNEK

Vážení čtenáři Pozitivních novin,
nevěřte tomuto článku Ivana Rösslera - nejsem ani nejskromnější, ani stomatolog!
Ale jinak mě Ivánek potěšil jak tím, co všechno si pamatuje, tak i tím, že ani po létech neztrácí smysl pro ptákoviny.
Když jsem si nevěřícně přečetl článek o "nejskromnějším člověku na světě", vybavila se mi jedna legrácka z doby ne zas tak dávno minulé. V době, kdy se vynořila aféra kolem údajného doktora práv Jana Kalvody, vystupoval zrovna můj sourozenec na kterémsi velkém koncertě (myslím, že v Lucerně) a když přistoupil k mikrofonu, představil se slovy: "Jsem doktor Jiří Suchý a titul užívám neoprávněně!"
Škoda že kdybych dnes užil podobnou větu já, byl bych zase až druhý. Proto závěrem jen zkonstatuji: Dnes mi Pozitivní noviny zúsměvnily celé ráno, za což upřímně děkuji!

Ondřej Suchý
27.11.2009

Foto © archiv autora

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 27. 11. 2009.