Josef Zeman: OKTOBERFEST není v říjnu!

Rubrika: Publicistika – Letem-světem

OKTOBERFEST není v ŘÍJNU! I když to zase není tak úplně pravda. Letošní jubilejní dvoustý OKTOBERFEST v MNICHOVĚ se koná od 18.září až do 4.října 2010.

 

Český autobus mezi stovkami busů z Evropy zde na známé slavné louce nenajdete! Češi již dávno nejeví zájem o trochu vzdálenou akci, raději popijí pivo za koruny doma.
Většinou turisté při oznámení ceny za tuplák (1 litr ) piva nevědí, že je tam již započítán i onen slavný, známý, ozdobný a skleněný tuplák s logy různých pivovarů!
Podíváme-li se do historie, tak v roce 1810 se konala svatba korunního prince LUDVÍKA BAVORSKÉHO s TEREZOU SASKO-HILDEBURGSKOU. Princ a celý dvůr pozvali z radosti celé město na oslavu, která se konala 12. až 17. října a byla zakončena koňským dostihem. V dalších letech se slavnosti opakovaly. Byly postupně prodlouženy a posunuty až na září. Přesunutí termínu konání na září bylo provedeno zejména kvůli lepšímu počasí. Historicky je však dáno, že OKTOBERFEST končí o prvním říjnovém víkendu. Oblast, kde se slavná svatba konala před 200 lety, byla pojmenována na počest nevěsty TERESIEN WIESE a zůstává místem festivalů dodnes.
OKTOBERFEST začal tedy již od roku 1872. Začíná vždy v sobotu a trvá většinou 16 dní. Končí první říjnovou neděli. Pokud je ovšem tato neděle 1. nebo 2.října, pak festival pokračuje až do dne NĚMECKÉ STÁTNOSTI 3.října. Letos však rozhodla rada města, že potrvá až do 4.října 2010.

 
 

Rok za rokem sem přijíždí 6 milionů lidí navštívit 64 akrový areál OKTOBERFEST na známé TEREZIÁNSKÉ LOUCE. Přibližně 70% je z Bavorska, ostatní lidé jsou z jiných zemí. V poslední době se začíná objevovat i mnoho mimoevropských zemí.

Známé celtové stany zde již nenajdete. Moderní OKTOBERFEST se může pochlubit asi 15 halami (jakési dřevěné linkusové domečky u nás zvané jadranské pavilony). Každá z hal nabízí pivo z jiného pivovaru, stejně pak i svoje speciality na občerstvení. Navštěvuji nejslavnější halu SCHOTTENHAMEL, kde starosta pivních KOHOUTKŮ MNICHOVA úderem poledne v první den otevření slavností zahájí. Když uslyšíte zvolat „O zapf “ (to je odposlouchávat), pivo začíná na festivalu proudit.

 

Další známá hala patří HOFBRAU-FEZELT, kde podávají slavné pivo HOFBRAU.
Následuje AUGUSTINER-FESTHALLE, která je oblíbena u většiny místních obyvatel, protože pivovar používá dřevěné sudy místo ocelových nádrží. Následná hala WEIN ZELT nabízí 15 druhů vína.
Ochutnat můžete prakticky všude Bavorské speciality: již zmíněné kysané zelí, Himmel a Erde ( jelita a pyré jablka a brambor), Schlachplatte (smíšená klobása-deska), Hasssenpfeffer (králičí dušený guláš), Schweinshaxe (vepřové koleno se zelím), velké preclíky a další speciality všude na stáncích i uvnitř. Kolem všichni v tradičním oblečení-oděvu - pro muže LEDERHOSEN a pro ženy DIRDL.
Navštívit můžete také tisíce atrakcí, pouťových zábav, kolotočů a vznášedel, které jsou umístěny v pásu oddělující haly od parkoviště busů. Nádherné panorama (i noční) se naskýtá z ruského kola i z horské dráhy.To se však někteří musí jít pak převléci! Samostatné zpravodajství najdete na TV SAT-HOT BIRT, na 123 kanálu je TV MNICHOV.

 
 

Ohromuje mě vydaná brožurka, kde se dočítám, že 30% roční produkce piva bavorských pivovarů je spotřebováno během 2 týdnů na festivalu! Zaměstnáno je zde na festivalu 12.000 lidí, z nich je 1.600 číšníků. Na festu můžete sedět až na 100.000 místech! Pečených volů je 900, párků je 220.000 (párů), pečených kuřat 460.000 atd.

PATRONA BAVARIA je důležitá záležitost Bavorska. Je to 30 metrů vysoká železná socha přímo na Terezině louce, která jí dominuje podobně jako ruské kolo. Ona je zde však skutečně na věčné časy! Pro Němce je něco jako pro nás například sv.Václav. Také o ní zpívá známé Naaptal Duo píseň Patrona Bavaria. Za ní je půlkruh zdi, ve výklencích pak sochy velikánů německé historie.
Do samotné PATRONY BAVARIE můžete vstoupit po schodech až do hlavy a průzory v jejích očích (podobně jako v soše Svobody v USA) se můžete dívat na překrásné panorama Mnichova a hlavně na celé dění pivního festivalu na Terezině louce. Většina turistů tuto památku a rozhled ani nezaregistruje, neboť je opojena pivem ve zmíněných halách. Kolikrát ani neví, kde se nachází.

Máte-li zájem o VÝSTAVU o 200-leté tradici OKTOBERFESTU, můžete ji shlédnout v Městském muzeu. Je na ploše 1.500 m2. Ilustruje změnu bavorského národního monarchistického charakteru „v největším pivní slavnosti na světě“ s bavorským image.
Všechny objekty, které jsou zde vystavovány, se v průběhu dvousetleté historii podílely na dění na slavnostní louce, jako například šaty princezny TEREZY, SCHICHTLOVA GILOTINA nebo „kolotočové varhany“. Patří sem i zřídka vystavované obrazy, grafiky, fotografie a filmy.

Účastnit a přihlásit se můžete již od 16 let do ODLÉVACÍ-MODELOVACÍ SOUTĚŽE, která je pak vyhodnocována a přezkoumána odbornou porotou. Vypadáte-li však dobře, pak máte předpoklady se skutečně zúčastnit. Nakonec můžete obdržet za svůj odlitek skvělé ceny!

 
 

Vraťme se však k halám. Jak se tedy tady popíjí pivo na nejslavnějším festivalu na světě? Skoro všechny jsou vlastně nedobytné! U vchodu i východů hlídají securitates a také německá státní policie. U vchodů jsou fronty, zástupy lidí čekají i několik hodin. Postupně - jak jistý počet unavených konzumentů vyjde východem - vpustí teprve pak další nové turisty.
Většina zájezdů a cestovních kanceláří má již místa rezervována a zaplacena mnoho měsíců předem. Dostat se dovnitř není šance! Zbývá tedy brouzdání a obdivování atmosféry kolem.
Venku v uličkách jsou desítky „posezů“ v různých zahrádkách , kde se obsluha sice snaží, ale ten MASEN TURISM není schopna ihned napojit. Místo k sezení pochopitelně nedostanete ani venku, zbývá procházet a pouze sledovat, případně si zálibně udělat nějaké vzpomínkové fotečky.

 
 

Zkusil jsem nahlédnout okénkem do útrob jedné z dřevěných hal. Konečně tedy vidím skutečný OKTOBERFEST! Vidím, že je tam rázná muzika, kapely, pódium,tance, klábosení, neuvěřitelný ryk. Skupinky lidí, kteří jsou veselí a další, kteří toho již u některých stolů mají dosti, někteří dokonce tancují na stolech, také se tam fotografuje.
Někde se již obnažují a svlékají se jak ženy, tak i muži. Je to erotický zážitek, přestože (nebo protože?) jsou pochopitelně již „opivnění“. Řada jich má kvalitní luxusní oblečení, lidé jsou nastrojení nejen v krojích. Celá atmosféra je dotvořena kouřem, neboť všude se pořád kouří, baví a křičí, ale spíše překřikuje hrající hudba, kterou většina lidí již nevnímá.
Na určených stanovištích venku jsou připraveny sanitky ERSTE HILFE, (první pomoc), které však mají někdy co dělat dostat se přes neproniknutelné davy lidí v uličkách (u nás známých davů z prvomájových průvodů).

 

Našel jsem odvahu a rozhodl jsem se k akci, protože za dvě hodiny již odjíždíme a já se musím pak prodrat zpátky k autobusu. Nastává večer. V uličce oddělující drátěným pletivem společná WC od haly, vidím již narušené pletivo. Odkud pak vychází na WC lidé a také do haly. Přimísím se k nim a vracím se s nimi z WC do haly.
Skutečnost je však v těchto hodinách více jak šokující. Dávám si těsnění do uší. Skupinka pěkných kluků mně zve, asi se jim líbím. Ptají se německy, jestli nemám zájem o GAY sex, a již velmi těžko zvedají tupláky do výšky, neboť jsou zjevně velmi unaveni. Nevím, co by asi dokázali mladíčci. Říkám „kamaraden, jsem tu za focením, folklorem a pivem. Takovou atmosféru jako v Mnichově u nás však nemáme, nemáme!“ Rádi slyší pochvalu a o sexu už nemluví.
Za chvíli mi jede autobus do Čech – musím se ještě prodrat davy. Můj přítel Luboš se mi ztratil hned odpoledne. Mobil nemá zapnutý a já nevím, kde je a nevím ani, zda dorazí k autobusu. Setkáváme se u stánku pod Ruským kolem a vyprávíme si zážitky. Říká, že stihl náhodou jedno pivo, a to jen proto, že ten kdo si ho objednal, už tam nebyl, protože nevydržel čekat!
Říkám Lubošovi, že jsem měl na lavičce za kolotočem rajče a sušenku jako typický chudý Čech. Pivo jsem na OKTOBERFESTU neměl, dám si ho snad v klidu doma.
Ať žije OKTOBERFEST 2010!

 
 

Že je to vše pravda vám může potvrdit nejen přítel Luboš LIŠKA z TEPLIC v Č., ale i známý kolega průvodce Karel PLOCEK a celý autobus 45 účastníků zájezdu. Nakonec moje fotografie snad o všem přesvědčivě vypovídají.

Foto © Josef Zeman
Použité materiály: Některé drobné informace z internetových stránek a odkazů.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 27. 09. 2010.