Vladimír Vondráček: Střípky paměti anebo od embrya po sklerózu (67)

Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...


Říká se, že o sobě může každý říkat a psát co chce,
umí-li to říci, potažmo napsat.
A tak mám tady vážení a milí potenciální čtenáři dva problémy.
Jednak nevím, zda opravdu platí to rčení a druhak nevím,
platí-li to i o mně. Nikdy jsem nebyl žádný hrdina a teď
- nejen na stará kolena, ale vlastně na staré všechno -
jsem začal riskovat.
Někde jsem četl, že šťastný je národ, který nepotřebuje hrdiny!
Tak všechny prosím, abychom se snažili být alespoň trochu šťastným národem. Myslím, že si to zasloužíme.


Vladimír Vondráček

Střípky paměti aneb od embrya po sklerózu (67)

A už je to tady! Přecházím z cestování po tuzemsku na cestování po staré Evropě, vracím se zpět do padesátých let a chronologie pláče.

Na jaře 1957 byli pozváni vrchlabští volejbalisté – tehdy přeborníci kraje - na svůj první zahraniční sportovní zájezd na druhou stranu Krkonoš do sousední Jelení Góry. Bylo to v rámci malého pohraničního styku, tedy bez pasu. Hned po překročení hranic v Harrachově jsme samozřejmě zjistili, že druhá strana Krkonoš se od té naší příliš neliší, a protože mi bylo už téměř dvaadvacet, mnohem zajímavější bylo sledovat polské klima společenské než to přírodní. I tam to totiž půl roku po podzimních událostech v Maďarsku také začínalo vřít. Ale to jak jsme dopadli – jak na hřišti, tak i na závěrečném společenském večeru – jsem už vlastně prozradil kdysi ve střípkách sportovních, takže mohu klidně pokračovat cestou do další lido-demo země.

O pár let později, přesněji koncem prázdnin v roce 1961, jsem byl prvně v NDR u Baltu. Jeli jsme s kolegou, tehdejším asistentem na pražské technice a s jeho studenty do Khülungsbornu - samozřejmě vlakem. Tam jsem prvně uviděl moře, a protože první setkání středoevropského suchozemce s tímto živlem popsalo už mnoho povolanějších než jsem já, nebudu tím popisem unavovat. Protože jsem byl stále ještě mladý, ani mi moc nevadilo, že Baltické moře má i ve vrcholném létě teplotu maximálně jen kolem 19°C., a že bez pruhovaných "strandkorbů" na pláži se prostě neobejdete. Má vlastnoručně pořízená, vyvolaná, zkopírovaná a více než padesát let stará fotka to dokazuje.


A opět mohu posloužit několika pozoruhodnými příhodami. Právě v té době se začala stavět Berlínská zeď a v oblasti lidských vztahů nás překvapilo, že hezká německá studentka, dcera lékaře z východního Berlína, se kterou dali ti odvážnější z nás řeč, nepovažovala svou „společnici“ na pláži za kamarádku! Řekla o ní totiž, že je to pouhá prodavačka! Další příhody jsou ale ještě zajímavější.

O nedokončeném „mezinárodním“ volejbalovém utkání, které ukončila během několika minut tzv. advekční mlha od moře, jsem už také kdysi psal, ale další zážitek je téměř neuvěřitelný.

V blízkém Warnemünde jsme se vydali malou výletní lodí na okružní plavbu podél pobřeží, když tu náhle jsme zaregistrovali na moři kolem jakýsi nebývalý rozruch. Zejména menší lodě se začaly podivně hemžit kolem jedné větší rybářské lodi. I náš parník zastavil a my si dělali legraci, že tu pořádají pro turisty nějakou atrakci. Ale po chvíli jsme viděli, že se ta rybářská loď opravdu potápí. S ještě kouřícím komínem se během asi deseti minut naklonila přídí dolů a během další necelé minuty se pomalu sesunula pod hladinu. Několikačlenná posádka byla včas zachráněna a nad hladinu pak vylétlo vše, co nebylo na potápějící se lodi připevněno a co bylo lehčí než voda.

A ještě něco – tehdy jsem prvně z NDR pašoval, neboť jsem své nastávající přivezl docela pěkné mokasíny. S pozdějšími nákupními zájezdy do Drážďan, Karl Marx Stadtu či až do Berlína pro levnější boty a záclony se to ale jistě nedalo srovnávat, i když nějaký ten drážďanský Zwinger či východoberlínskou televizní věž jsme při tom také stihli navštívit!

Další krátkou „dovču“ – opět jen na propustku malého pohraničního styku - jsme podnikli jako svatební cestu ve velmi suchém létě roku 1962. Asi v polovině srpna jsme vyjeli stopem přes Hradec Králové a Náchod do Polska k Otmuchowskému jezeru. Jako „křena“ jsme si s sebou vzali manželčinu kamarádku, více než metrákovou Jindru, která pak za pár let emigrovala. Důležitější je ale fakt, že kamp byl poloprázdný, neboť jezero bylo napůl vysušené! Koupat se nedalo vůbec, do vody na malé umytí se chodilo padesát metrů po prknech položených v bahně. Navíc přes Praděd foukal od jihu pěkně silný a teplý fén, a stan jsem občas musel pořádně držet! Stručně řečeno – bylo to snad horší, než kdyby nám stále lilo. Zabalili jsme to po dvou dnech a odjeli vlakem do Klodska. Tam jsme bez problémů sehnali asi na tři dny levný nocleh v soukromí, kde jsme si uložili své saky-paky a ze všeho nejdříve jsme navštívili místní parní lázně, což už byla naprostá nutnost. Byli jsme zajímavá a pořádně umolousaná trojka. Měli jsme tehdy módní bavlněná pruhovaná námořnická trička a v lázních nás považovali za nějaké artisty, neboť ve městě se právě producíroval bulharský cirkus. Zřejmě si mysleli, že Jindra je „unterwomanka“ a naše maličkosti na ní dělají stojky, což bych tehdy nakonec i uměl! Pak jsem byl ještě velmi překvapen u holiče, u kterého jsem se dal oholit, když mi ještě namydlenému nabídl zapálenou americkou cigaretu! Něco takového bylo u nás nemyslitelné a o současném honu na kuřáky darmo hovořit.

Z tohoto polského výletu mám ale i další, kulturnější zážitky. Protože v té době u nás neběžel snad ani jeden americký film, odskočili jsme si – opět stopem – do Wroclavi na Rio Bravo, kde jsme se mohli kochat nádhernou chůzí Johna Wayna a na zpáteční cestě v Kudowě Zdroji už u našich hranic jsme ještě stihli herecký koncert Spencera Tracyho a Kathariny Hepburnové ve filmu Adamovo žebro.

    

♦♦♦

Pokračování příště...
Další díly najdete zde

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 26. 09. 2011.