Jitka Dolejšová: Kultura na dosah ruky – Terakotová armáda
Rubrika: Publicistika – Fotoreportáže
Zajímavý nápad měli organizátoři výstavy Terakotová armáda – umístili ji totiž do prostor pražského obchodního centra Eden. Samozřejmě, že vystavena byla jen malá část tohoto mauzolea, které patří k největším a nejbohatším na světě – rozloha mauzolea je 46 km čtverečních, a jenom terakotová armáda by zabrala plochu přibližně 5 fotbalových hřišť.
Návštěvníci obchodního centra Eden tak měli jedinečnou příležitost obdivovat při svých cestách za nákupy věrné kopie např. koně, lučištníka, pěšáka, důstojníka, generála, nebo i samotného čínského císaře.
Chvályhodný počin, kdy kultura přišla za lidmi, a přestože cedulky varovaly „Nedotýkat se!“, byla na dosah ruky. A zadarmo. Poděkování patří organizátorům výstavy a jejich nevšednímu nápadu.
Terakotová armáda je stará přes 2000 let, patřila prvnímu čínskému císaři Čchin Š´Chuang-Ti (259–210 př. n. l.) a byla vytvořena jako posmrtný doprovod císaře. Říká se jí také „osmý div světa“, čítá na 8000 hliněných bojovníků, 600 hliněných koní a 125 vozů ze dřeva. Na vytvoření mauzolea pracovalo 700 000 lidí po dobu 40 let.
Jak terakotová armáda vypadá?
Vojsko je rozmístěno ve čtyřech podzemních koridorech. Předvoj tvoří 3 řady vojáků, v každém šiku vedle sebe stojí 68 mužů. Nemají brnění, jen dřevěné luky (nedochovaly se). Za předvojem stojí jednotlivé oddíly vojska, seřazené ve čtyřstupech; mezi pěšáky se pravidelně objevují terakotové bojové vozy tažené terakotovými koňmi. Hlavní útvar vojska tvoří těžkooděnci v brnění, ozbrojení bronzovými meči. V blízkosti císařovy hrobky byly objeveny i koně z bronzu, táhnoucí bronzové vozy. Mezi útvary vojáků jsou navršeny kopy hlíny, oddělující jednotlivé skupiny od sebe. Podlaha je vyložena modrými dlaždicemi. Boční stěny a stropy chodeb byly zhotoveny z dřevěných trámů.
Bojovníci, jejichž výška je 160–170 cm (v té době nadživotní velikost), jsou propracovaní do nejmenších detailů a každý z nich má jiný výraz ve tváři. Sochy v sobě ukrývají také mnoho skrytých významů a symboliky – např. poloha rukou, účes, výzbroj.
Typy tváří všech válečníků zobrazují jen 10 z 10 516 znaků čínského písma. Jejich význam dodnes odmítají oficiální průvodci vysvětlit. Skryté poselství deseti typů tváří v jednoduchém překladu znamená: Pozorně si prohlédni vojáky v chodbách a rozlušti skryté tajemství Slunce a Boha, tajemství, jež sahá až do počátku času.
Terakotová armáda byla objevena v březnu 1974 nedaleko města Si-an v centrální části Číny jako součást obrovské hrobky v hoře Li. Hrobka měla původní rozměry 115,5 metrů na výšku, se základnou 485 x 515 metrů. K nalezení celého komplexu došlo náhodou – rolníci se při kopání studny propadli do starověké chodby. Její stěny se začaly hroutit a oni stáli obklíčeni terakotovými vojáky v plné zbroji. Archeologové během několika hodin naleziště zapečetili. Znovu zasypali vykopané jámy a celé dva roky se nikdo nesměl k nalezišti přiblížit. Samotná císařova hrobka nebyla dodnes odkryta, archeologové se ji zdráhají odkrýt, aby zůstala nepoškozena.
Sochy terakotových bojovníků byly hodně porušeny, a to vlivem ohně, zemského tlaku i záplav. Mnohé sochy bylo třeba složit z desítek střepů (někdy až z 200 úlomků). Některé části zbroje byly v průběhu let rozkradeny. Barvám zase nesvědčí změna vlhkosti prostředí. Archeologové stále nalézají kusy dalších soch, které pečlivě skládají do celků.
Budoucnost armády je ale i po dvou tisících letech nejistá: průmyslem znečištěné ovzduší i vlhkost přinášená návštěvníky terakotové sochy narušuje, a tak místní úředníci rozhodli o zasypání částí výkopů, aby byly sochy zachovány i pro další generace.
OHLASY NA ČLÁNEK |
Dobrý den paní Dolejšová, děkuji Vám mnohokrát za krásný článek. Věřte mi, že přesně takové pozitivní reakce dávají našemu konání ten správný smysl. Zdravím Vás a ještě jednou děkuji za Vaše slova. Mějte se moc krásně. Hana Navrátilová, 22.11.20011 |
Foto: Jitka Dolejšová a internet
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 16. 11. 2011.
Bc. Jitka Dolejšová
Další články autora
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
Helena Štáchová | |
Ivo Šmoldas | |
Ladislav Gerendáš | |
PhDr. Jiří Grygar | |
Jan Krůta | |
Dáša Cortésová | |
Jaroslav Vízner | |
Ivan Rössler |